کد خبر: ۵۰۵
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۸۷ - ۰۹:۴۴
تعداد نظرات: ۲ نظر
محل سخنرانی رئیس جمهور در مومباسا «کلوپ ورزشی جوانان جعفری» انتخاب شده بود و استقبال کنندگان از وی درست مثل سفرهای استانی از ساعتها قبل فضای ورزشگاه را پر کرده بودند.
روزنامه کیهان با انتشار گزارشی تحت عنوان «حاشيه هاى سفر احمدى نژاد به سه کشور آفريقايى؛ ياس و ياسين و سلام» نوشت:

¤ سفر دکتر احمدی نژاد پس از ادای نماز صبح سه شنبه در پاویون جمهوری فرودگاه مهرآباد در ساعت 45/5 دقیقه بامداد آغاز شد و رأس ساعت 8 صبح روز پنجشنبه به پایان رسید.
¤ احمدی نژاد از 50 ساعت سفر فشرده خود، 17 ساعت آن را در هواپیما بسر برد.
¤ در اوایل جلسه کاری مشترک روسای جمهوری ایران و جیبوتی، مسئولان اطلاع رسانی متوجه شدند که عکاسان رفته اند اما خبرنگاران همچنان مشغول نوشتن متن مذاکرات هستند. این بود که فوراً عدالت را برقرار کردند!
¤در محل کاخ ریاست جمهوری جیبوتی، تابلوی نقاشی با ارزشی از حرم مطهر امامان موسای کاظم و جواد «علیهما السلام» وجود داشت که بنای خانه ها و حرم نشان می داد که بیش از یک سده قبل را نشان می دهد. شیطنت خبرنگاری باعث شد از یکی از وزیران جیبوتیایی بپرسم این عکس کجاست و او فوراً پاسخ داد: محله کاظمیه در حاشیه شهر بغداد.
¤ یک خبرنگار 30 ساله سوئیسی و دو خبرنگار از شبکه بی بی سی گزارش کاملی از دیدار دکتر احمدی نژاد تهیه می کردند. خبرنگار جوان سوئیسی تمام مسئولان ایرانی تا رده دوم و سوم را با اسم و مشخصات می شناخت!
¤در حالی که در جیبوتی و نایروبی برنامه دیدار مردمی برای احمدی نژاد پیش بینی نشده بود، با این حال گستردگی استقبال مردمی در مومباسا و کومور به گونه ای بود که خبرنگاران را شگفت زده کرد.
¤ مردم در دو سوی خیابانهای مسیر حرکت احمدی نژاد تجمع کرده بودند و با سر دادن «الله اکبر» و دست تکان دادن نسبت به رئیس جمهوری اسلامی ایران ابراز احساسات می کردند.
¤ محل سخنرانی رئیس جمهور در مومباسا «کلوپ ورزشی جوانان جعفری» انتخاب شده بود و استقبال کنندگان از وی درست مثل سفرهای استانی از ساعتها قبل فضای ورزشگاه را پر کرده بودند.
¤ احمدی نژاد در حالی که از شدت فشار جمعیت استقبال کننده خیس عرق شده بود، در محل این کلوپ ورزشی یک نهال غرس کرد.
¤ مردم با شعارهای «الله اکبر»، «یاعلی»، دست دادن و بوسیدن صورت احمدی نژاد به وی ابراز محبت می کردند.
¤ پس از سخنان احمدی نژاد که با تکبیرها و کف زدنهای پی در پی همراه بود، مردم او را در بر گرفتند و دسته جمعی و همصدا دعای فرج امام زمان«عج» را قرائت کردند.
¤ در جمع اهالی مومباسا، بسیاری از پیرمردان که گویا از نسل شیرازی های قدیم بودند به طور شکسته بسته به فارسی سخن می گفتند. آنها با تأکید خاصی از ایرانیها می خواستند آنها را در هنگام زیارت امام رضا«ع» و حضرت معصومه«س» دعا کنند. بخصوص که روز شهادت امام رضا با سفر دکتر احمدی نژاد به مومباسا همزمان شده بود.
¤ شدت استقبال مردم پس از پایان سخنرانی احمدی نژاد به حدی بود که وی مسیر ده - پانزده متری از جایگاه تا محل پارک خودروی خود را حدود 40 دقیقه طی کرد و در آخر پس از حرکت خودرو، جوانان تا مسافتی طولانی به دنبال خودروی وی دویدند.
¤ درمیدان «ان کورامپا»ی مومباسا، با اینکه پلیس مراقب بود مردم وارد مسیر حرکت خودرو نشوند، جمعی از جوانان از روی میله های میدان پریدند و جلوی خودروی رئیس جمهور را گرفتند. احمدی نژاد هم از خودرو پیاده شد تا به احساسات آنها پاسخ دهد. گروه محافظان رئیس جمهور نیز وحشت زده از خودروها پیاده شدند اما نتوانستند به احمدی نژاد نزدیک شوند، جمعیت بسیار فشرده بود! این ماجرا در طول مسیر 3 بار تکرار شد. محافظها حسابی کفرشان از دست احمدی نژاد درآمده بود!
¤ راننده محلی خودروی خبرنگاران در حالی که از دیدن این صحنه ها به وجد آمده بود، مرتب دست می زد و می گفت: گود پرزیدنت، وری گود پریزیدنت!
¤ به محض پیاده شدن از هواپیما در فرودگاه کومور، بوی عطر یاس و بهار نارنج فضا را پر کرد. بانوان مسلمان کومور در سینی هایی از آینه، حلقه هایی از گلبرگها فشرده یاس سفید و بهار نارنج را به گردن رئیس جمهور، همسر رئیس جمهور و تمامی هیئت همراه می آویختند.
¤ چهره های شاد و خنده های استقبال کنندگان از رئیس جمهور در میان هلهله و گل زدن پی در پی زنان و رقص محلی مردان کوموری و گلهای یاس و بهار نارنج و فریادهای بلند «سلام علیکم» و «الله اکبر» خیل جمعیت، لحظاتی به یادماندنی را در فرودگاه جزیره کومور خلق کرده بودند که دوربینها و قلمها از عهده انتقال حس آن ناتوانند.
¤ در تالار شهر کومور در بالای سن، چند مبل سه نفره و چند صندلی چیده بودند. احمدی نژاد و سامبی در یک مبل و همسران دو رئیس جمهور نیز در یک مبل و دیگر سران ایرانی و کوموری در صندلی های عقب روی سن نشسته بودند.
¤ هنگامی که مترجم جملات احمدی نژاد را به زبان کوموری برمی گرداند، پس از هر جمله ای، جمعیت با کف زدن آن را تأیید می کردند.
¤ رئیس جمهور کومور خطاب به احمدی نژاد گفت: شما از کشوری آمده اید که دنیا آن را با دو ویژگی می شناسد: علم و ثروت. ما هم کشوری هستیم که در هر دوی این زمینه ها ضعیف و عقب هستیم. از شما می خواهیم به ما کمک کنید اما صدقه هم نمی خواهیم. ما می گوییم کشور ما سرشار از منابع غنی و برای سرمایه گذاری خارجی بویژه ایرانیها بسیار مستعد است. شما بیایید از این منابع بهره برداری کنید هم خودتان به سودآوری برسید و هم ما وضعیت بهتری پیدا کنیم.
¤ سامبی سپس نشان عالی کومور را به گردن احمدی نژاد آویخت و از او خواست تا بر روی صندلی مخصوصی بنشیند. وی افزود: ما کوموری ها رسم داریم وقتی عزیزی میهمان ماست، برای سلامتی او دسته جمعی دعا کنیم. و حالا تمام این جمعیت سالن می خواهند برای سلامتی و توفیق شما سوره یاسین را بخوانند. آنگاه تمام حضار یکصدا، هماهنگ و همگی از بر سوره یاسین را برای احمدی نژاد تلاوت کردند. از هیئت ایرانی ظاهراً تنها همسر رئیس جمهور کل سوره را حفظ بود!
¤ رئیس جمهور کومور دانش آموخته ایران است و ده سال در کشورمان به تحصیل اشتغال داشته است.
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۴۷ - ۱۳۸۷/۱۲/۱۰
0
0
ان شالله پرچم سبز اسلام شيعي براي رهايي تمامي مظلومان در سراسر عالم برافراشته شود
ناشناس
|
-
|
۰۰:۴۹ - ۱۳۸۷/۱۲/۱۱
0
0
دکتر دوست داریم
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر