کد خبر: ۵۳۹۱۳
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۵:۲۲
مسابقه نجات تخم‌مرغ‌ با حضور 45 گروه که استانداردهاي لازم براي شرکت در اين رقابت را کسب کرده بودند، به ميزباني دانشگاه زنجان برگزار شد.

سلمان خاکساري، دبير انجمن فيزيک دانشگاه زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار علمي ايسنا، منطقه زنجان، گفت: هدف اصلي از طراحي اين مسابقات در دنيا، کسب ايده‌هايي براي به حداقل رساندن آسيب وارده به کاوش‌گراني بود که براي نمونه از طريق فضاپيماها به سيارات ديگر پرتاب مي‌شدند و يا كاهش آسيب به بسته‌هايي بود که از طريق هواپيما براي کمک‌رساني به مناطق مختلف فرستاده مي‌شدند.

وي با اشاره به اين‌که تخم‌مرغ به ‌دليل حساسيت و ظرافت خود براي اتخاذ ايده‌هاي مناسب در اين مسابقه مورد استفاده قرار گرفته است، تشريح کرد: براي شركت در اين مسابقات، سازه‌هاي خاصي ساخته شده و تخم‌مرغ در آن به گونه‌اي جاسازي مي‌شود که با سقوط سازه از ارتفاعي مشخص، تخم مرغ از سازه خارج شده و کم‌ترين آسيب را ببيند.

خاكساري با يادآوري اين‌که دانشگاه صنعتي شريف و دانشگاه آزاد قزوين نخستين‌بار در کشور مسابقه نجات تخم مرغ را برگزار کردند، افزود: دانشگاه زنجان در سال گذشته پنجمين دانشگاهي بود که به برگزاري اين مسابقه اقدام كرد و انجمن علمي فيزيک دانشگاه هم مقام نخست را در جشنواره انجمن‌هاي علمي دانشجويي (حرکت) كسب كرده است.

وي با يادآوري اين‌که وزن سازه‌هاي شرکت داده شده در مسابقه نجات تخم‌مرغ نبايد بيش از 20 کيلوگرم باشد، تصريح کرد: سالم ماندن تخم‌مرغ و خارج شدن آن از سازه در هنگام سقوط از ديگر شاخص‌هاي سازه‌هاي موفق خواهد بود.

خاكساري اظهار كرد: اين دوره از مسابقه نجات تخم مرغ که با هدف ايجاد شادابي و نشاط در کنار فعاليت علمي براي دانشجويان توسط انجمن فيزيک دانشگاه زنجان برگزار شد، با معرفي نفرات برتر به‌ کار خود پايان داد.

وي خاطرنشان کرد: اگرچه به‌دليل برودت هوا در روز برگزاري مسابقه، امکان استفاده از تجهيزاتي مانند بالابر وجود نداشت و رقابت با کندي و به ‌مدت 7 ساعت برگزار شد، اما با استقبال خوب دانشجويان روبه‌رو شد.

اين فعال انجمن‌هاي دانشجويي افزود: عليرضا آقاميري، به‌عنوان نفر اول مسابقات انتخاب شد. سارا صراطي و نازيه مجيدي، مشتركا مقام دوم و سعيد آقايان به‌عنوان نفر سوم انتخاب شدند که علاوه بر دريافت جايزه نقدي، با اهداي تنديس و لوح تقدير از آنها قدرداني به‌عمل آمد.

خاکساري تصريح کرد: با توجه به جلسه توجيهي که قبل از برگزاري اين مسابقات براي شرکت‌کنندگان برگزار شده بود، اكثر سازه‌هاي شرکت داده شده از کيفيت مطلوبي برخوردار بودند.

وي ادامه داد: در اين‌دوره از مسابقات 8 تخم‌مرغ به شكل سالم از سازه‌ها بيرون آمدند که افزايش اين رقم نسبت به سال قبل که 2 تخم‌مرغ بود، نشان‌دهنده آگاهي و تسلط بيشتر دانشجويان است.

خاکساري يادآور شد: انجمن علمي فيزيک دانشگاه زنجان در تلاش است تا اين مسابقات را در سال آينده به‌صورت کشوري برگزار كند.

برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر