کد خبر: ۶۱۸۷۶
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۸:۴۹
تهدید استیضاح کنندگان
به نظر می رسد اظهارات این نماینده مجلس نوعی تهدید استیضاح کنندگان باشد که اگر صالحی به خاطر ملک زاده استیضاح شود ، خود ملک زاده که اساساً دعوا بر سر انتصاب اوست به عنوان سرپرست ...
شفاف : یک نماینده حامی دولت در مجلس شورای اسلامی ضمن استقبال از انتصاب ملک زاده به عنوان معاون وزیر خارجه گفت : "  انتصاب ملك‌زاده از هر منظر به نفع دولت شد.اگر استيضاح صالحي در مجلس رأي بياورد، احتمالا رئيس‌جمهور ملك‌زاده را به عنوان سرپرست وزارت‌ خارجه تعيين مي‌كند و اگر اين استيضاح در مجلس راي نياورد، دولت مدعي مي‌شود كه اقدامش در انتصاب ملك‌زاده درست بوده است. "

به نظر می رسد اظهارات این نماینده مجلس نوعی تهدید استیضاح کنندگان باشد که اگر صالحی به خاطر ملک زاده استیضاح شود ، خود ملک زاده که اساساً دعوا بر سر انتصاب اوست به عنوان سرپرست وزارت امور خارجه منصوب می شود .

این در حالی است که سایت رجانیوز از سایت های حامی دولت نیز در خبری مدعی شده است که انتصاب ملک زاده به عنوان معاون وزیر امور خارجه با دستور شخص رئیس جمهور بوده است .

اکنون اگر ملک زاده با دستور رئیس جمهور به صالحی به این پست رسیده باشد ، واقعاً هیچ بعید نیست که این خبر نماینده حامی دولت نیز صحت داشته باشد که در صورت برکناری صالحی ، ملک زاده سرپرست وزارت امور خارجه می شود . چرا که اساساً روحیه رئیس جمهور احمدی نژاد نیز همینگونه است که اگر منتقدان دولتش بر سر موضوعی اصرار کنند، او دقیقاً عکس خواسته آنها رفتار می کند . دفاع از رحیمی ، کردان و مشایی نیز نمونه های آشکاری است برای این ادعا درباره احمدی نژاد .

اما اکنون به نظر می رسد که نمایندگان استیضاح کننده وارد فضایی شده اند که راه بازگشتی وجود ندارد . چرا که کنار گذاشتن ملک زاده از سوی دولت با توجه به روحیه رئیس جمهور و سوابق گذشته چنین رخدادهایی کاملاً منتفی است . پس گرفتن امضای نمایندگان نیز به سود جریان انحرافی است . چرا که با مقاومت خود موفق شده یک گام دیگر به جلو بردارد .

درباره گزینه کسب رأی اعتماد مجدد صالحی که فضای مجلس نشان می دهد این گزینه منتفی است و اگر این استیضاح مطرح شود صالحی با رأی اعتماد کمی که قبلاً کسب کرده قادر نخواهد بود از مجلس به عنوان وزیر بیرون بیاید . اما اگر نمایندگان نگران این باشند که ممکن است رئیس جمهور واقعاً ملک زاده را به عنوان سرپرست وزارت خارجه منصوب کند ، باید در نظر گرفت اکنون نیز ملک زاده با ماموریت های خاص خود وارد وزارت خارجه شده است و نباید از ترس سه ماه ، دو سال به وی و جریان پشتیبانش امتیاز داد . ضمن اینکه  راه های زیادی برای این اتفاق احتمالی نیز وجود دارد که تنها و تنها نیازمند ایستادگی و شجاعت نمایندگان استیضاح کننده بر سر مواضع اصولی شان است . بی تردید دست نمایندگان مجلس نیز در برابر چنین تحرکاتی خالی نیست و می توانند تحرکاتی انجام دهند که هر نوع تهدید و اقدام اینگونه را بلااثر کند . از اینرو نباید با تهدیدهای اینچنینی عقب نشینی کرد و شان و اقتدار مجلس را قربانی لابی های سیاسی قدرتمندان کرد .
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر
پرطرفدارترین عناوین