کد خبر: ۷۱۶۱۰
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۰ - ۱۱:۳۱
بازیگران سه گانه جنگ با اسد چه کسانی هستند؟
اما این شورش با برخورد بسیار محکم حافظ اسد روبرو شد تا جایی که در يک اقدام خشونت آميز هزاران تن از سلفي‌ها و اخوان المسلمين سوريه را در شهرهاي حماء ، حمص و ادلب به قتل رساند؛ اگرچه این اقدام اسد تا سالها سلفی های سوری را به عقب راند اما هرگز ...
بهاره زمانی؛ شفاف: سوریه در منطقه خاورمیه از جایگاه ویژه ای برخوردار است؛ هم مرزی با فلسطین اشغالی، لبنان، ترکیه، اردن و عراق از یک سو و  قرار گرفتن در حاشیه در مدیترانه از سویی دیگر.   از همه مهم تر قرار گیری در نقطه اتصال خاورمیانه نفت خیر با اروپای صنعتی و وجود یک دولت علوی و حامی مقاومت جایگاه سوریه را بیش از پیش حساس و مهم کرده است.

اما این روز ها کشور سوریه در گیر نزاع داخلی است که اگرچه آتش آن رو به خاکستر شدن می رود اما ریشه های این در گیری هم چنان باقی است و با به وجود آمدن شرایطی می تواند قوت بگیرد.سوریه با مساحتی در حدود 185 هزار کیلومتر مربع و دارا بودن جمهیتی در حدود 24 میلیون نفر کشوری با تراکم جمعیت بالا به حساب می آید که 74 درصد از این جمعیت سنی مذهب، 13 درصد علوی و شیعه هستند.

قدرت اگرچه در اختیار حزب بعث است که بخش اعظمی از آن را سنی ها در اختیار دارند اما حاکمان این کشور(خانواده اسد) علوی مذهبند و این علوی بودن به مذاق برخی اقوام در سوریه خوش نیامده است تا جایی که سلفیون  با همدستي اخوان المسلمين سوریه (که به لحاظ عقیدتی نزدیک به القاعده و طالبان بوده و با اخوان المسلمین مصر تفاوت  آشکاری دارند) در سال 1982 با هدف سرنگوني دولت علوي سوريه دست به شورش‌هاي مسلحانه‌اي عليه حاکميت اين کشور زدند.

البته زمینه های این شورش به قبل تر از این بر می گردد و به زمانی که اسد در سال 1970 در یک کودتای بدون جنگ خون ریزی اقدام به گرفتن حکومت کرد. سلفی های که اساسا علوي‌ها را رافضي و مستحق كشتن می دانند. در اين راستا زماني كه حافظ اسد قدرت را در سوريه به دست گرفت سلفي‌ها و برخي رهبران اخوان المسلمين افراطي سوريه بيانيه‌اي صادر كردند و اعلام كردند از آنجايي كه حافظ اسد به طايفه علوي‌ها وابستگي دارد و علوي‌ها هم خارج از دين اسلام هستند وي نمي‌تواند رئيس‌جمهور باشد چرا كه قانون اساسي صراحت دارد كه رئيس‌جمهور بايد مسلمان و چهل ساله باشد.

شورش سلفی ها  با برخورد بسیار محکم حافظ اسد روبرو شد تا جایی که در يک اقدام خشونت آميز هزاران تن از سلفي‌ها و اخوان المسلمين سوريه را در شهرهاي حماء، حمص و ادلب به قتل رساند؛ اگرچه این اقدام اسد تا سالها سلفی های سوری را به عقب راند اما هرگز انگیزه انتقام و اقدام دوباره را از آنان سلب نکرد؛ رخدادهای منطقه، و بهار عربی، موقعیت را برای دوباره برافروخته شدن اعتراضات سلفی و اپوزیسیون سوریه فراهم کرد، که با سوار شدن بر موج اعتراضات عربی باری دیگر دولت سوریه را به چالش بکشند. در این میان حماه تبدل به مقر اصلی مخالفین دولت شد.

حماه یکی از سه شهری است که در زمان اسد پدر در آن سرکوب شدیدی علیه مخالفی سلفی انجام شد. مخالفان با بستر سازی سعی کردند تا از پتانسیل سلفی گری موجود در این شهر بهره ببرند و این شهر را به مرکز قیام بر علیه حکومت بعثی اسد نمایند. بنابر گزارشی که اخیرا سایت تابناک به نقل از منابع سوری منتشر کرده است بنا بر این بوده است که در سوریه وقایع لیبی شبیه سازی شده، یعنی حماه به مانند بنغازی مبدا قیام شده و از آن باقی کشور به تصرف مخالفین در آید.

این طرح که با مشارک سرویس های آمریکایی و اروپایی در حال انجام بود (و گواه این مدعی رفت و آمد های سفرا و تابعین آمیریکا و برخی کشور های اروپایی به حماه است) از مدت ها قبل در اختیار ارتش سوریه قرار گرفته بود و ارتش سوریه توانست با محاصره یک ماهه حماه و شناسایی دقیق محل مخالفین در یک اقدام سریع شهر را تصرف کرده و مخالفین را کشته یا دستگیر نماید.


فرماندهان این طرح چه کسانی بودند؟

شیح عدنان العرعور


شیخ عدنان 63 ساله، متولد شهر حماه است؛ و اکنون در عربستان به سر می برد. شیخ مشهور به مناظراتش با شیعیان است و حکومت بشار اسد را کافر اعلام کرده و قیام بر علیه آن را جایز شمرده است. العرعور رهبر مذهبی سلفیونی است که بر علیه حکومت قیام کرده اند.

سرهنگ حسین هرموش


حسین هرموش خود را سرهنگ جدا شده از ارتش می داند و به خود لقب رهبر جنبش موسوم به افسران آزاد سوریه داده است. هرموش که ظاهرا سنی مذهب است در اینترنت و شبکه های مختلف همچون العربیه ظاهر شده می گوید وی عامل قتل تمامی سربازان کشته شده در این هفته و هفته های گذشته است.

سرهنگ ریاض الاسد


سرهنگ جدا شده از ارتش که خود را ریاض الاسد نامیده است در طی درگیری های به وجود آمده اقدام به متشکل کردن نیرو های جدا شده از ارتش نموده و رهبری جریان موسوم به ارتش آزاد سوریه را به عهده دارد. وی که در حمص و الزور دارای نفوذ است، دولت را تهدید کرده بود در صورت برخورد خشن در منطقۀ نفت خیز دیرالزور به مقابله با آنان برمی خیزند. آخرین اخبار از حمله نیرو های ارتش سوریه به مواضع وی حکایت داشت.

اگرچه این سه تن از شاخص ترین فرماندهان درگیری های سوریه هستند اما به نظر می رسد در صورت براندازی بشار اسد این افراد توان اجرایی به دست گرفتن حکومت را نخواهند داشت و تنها به هدف مشترک سلفی ها و رژیم صهیونیستی یعنی شکسته شدن حلقه اتصال شیعی ایران سوره و حزب الله را منجر خواهد شد.

برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر