کد خبر: ۱۰۶
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۴:۴۵

نماینده مردم تهران یادآور شد: نه دستور رئیس‌‏جمهور شأن قانونی داشته و نه مسؤولیت‌‏پذیری وزیر نفت می‌‏تواند جای قانون را بگیرد. دولت موظف بوده لایحه به مجلس بیاورد و از مجلس بخواهد برای برداشت و خرید مجوزهای لازم را بدهد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس از عدم اخذ اجازه از سوی وزارت نفت برای خرید مقادیر بیشتر بنزین وگازوئیل، انتقاد کرد.

به گزارش ایلنا، حمیدرضا کاتوزیان در قالب تذکر آیین‌‏نامه‌‏ای، هنگام ارائه گزارش وزیر نفت از عملکرد این وزارتخانه گفت: در سال جاری مقادیر زیادی بنزین و گازوئیل توسط دولت خریداری شد، بدون این که مصوبه‌‏ای از مجلس برای برداشت پول و خریداری این اقلام داشته باشند و من از رئیس و هیأت رئیسه مجلس می‌‏خواهم که این موضوع را پیگیری کنند.

حمیدرضا کاتوزیان افزود: یادداشتی از وزیر مبنی بر اینکه ما مواردی را طبق دستور رئیس جمهور و با مسؤولیت خودم خریداری کرده‌‏ایم به دست ما رسید. موضوع خرید بنزین بدون مصوبه مجلس در کمیسیون انرژی نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

وی تأکید کرد: تمام موارد منطبق با دخل و خرج دولت در ایام بودجه یا متمم‌‏هایی که می آورند باید به تصویب مجلس برسد، متاسفانه خرید بنزین و گازوئیل پس از اتمام آن مبلغی که در بودجه 87 اختصاص داده شده بود به شکل غیر قانونی خریداری شده است.

کاتوزیان تصریح کرد: اگر قرار است ما در مجلس قانون تصویب کنیم، دولت باید اجرا کند، چنین قانونی وجود نداشته که دولت برود و برداشت کند و خریداری کند.

نماینده مردم تهران یادآور شد: نه دستور رئیس‌‏جمهور شأن قانونی داشته و نه مسؤولیت‌‏پذیری وزیر نفت می‌‏تواند جای قانون را بگیرد. دولت موظف بوده لایحه به مجلس بیاورد و از مجلس بخواهد برای برداشت و خرید مجوزهای لازم را بدهد.

وی خطاب به وزیر نفت گفت: خریدی که شما انجام دادید بدون مجوز مجلس بوده و برخلاف محتویات کلام مقام معظم رهبری که همیشه بر قانون‌‏محوری تاکید دارند، است.

وی با تأکید بر این که مسؤولیت‌‏پذیری وزیر نفت نمی‌‏تواند جای قانون را بگیرد اضافه کرد: یکی از ارکان انقلاب مسأله قانون‌‏مداری حرکت‌‏های کشور و رفتار سه قوه بوده است چطور شما اقدامی در دولت انجام می‌‏دهید و سپس می‌‏گویید با مسؤولیت خودم این کار را انجام داده ام؟ مگر مسؤولیت جنابعالی یا در صورتی که مقامات بالاتر بگویند، جای قانون را می‌‏گیرد؟

کاتوزیان در ادامه خواستار پاسخگویی وزیر نفت شد و افزود: این حرفی که می‌‏زنم یک انتقاد ساده نیست این یک قانون‌‏شکنی است که در کشور اتفاق افتاده ما می‌‏توانیم شاهد قانون‌‏شکنی در کشور باشیم؟ مردم نمی‌‏توانند این مطلب را بپذیرند. اگر مجلس وجود دارد پس باید شأن و منزلت آن را حفظ کرد و باید براساس آن‌‏چه در قانون اساسی آمده عمل کرد، اگر مطلبی نیاز به قانون دارد باید از مجلس درخواست شود.

وی با بیان این که مجلس در این مورد دور زده شده است، گفت: قطعاً اگر دولت لایحه به مجلس می‌‏آورد، مجلس به آن رأی می‌‏داد. مجلس که نمی‌‏خواهد کار بخوابد یا چوب لای چرخ دولت بگذارد قطعاً خرید را تصویب می‌‏کرد اما مجلس دور زده شد و آقای وزیر هم می گوید من مسؤولیت آن را پذیرفته‌‏ام در حالی که مسؤولیت‌‏پذیری وزیر نمی‌‏تواند جایگزین قانون شود.

وی با تأکید بر اینکه این یک انتقاد ساده نیست، تصریح کرد: این یک قانون شکنی بسیار بزرگ است و ما باید اقدامی انجام دهیم و مانع این حرکت‌‏ها شویم و باید با آن برخورد کرد.

کاتوزیان اظهار داشت: من به عنوان نمایند مردم که وظیفه‌‏ام حفظ و حرمت از حقوق ملت و صیانت از بیت‌‏المال است تأکید می‌‏کنم این مسأله باید با قوت پیگیری شود تا متوجه بشویم که قانون در کشور باید اجرا شود. هیچ کس فراتر از قانون نیست و افراد باید مسؤولیت های خود را بشناسند.

لاریجانی رئیس مجلس نیز در پاسخ به انتقاد رئیس کمیسیون انرژی گفت: این اعتراض را قبلاً به وزیر نفت گفته بودیم این ایراد که خارج از سقف بودجه برای انرژی هزینه شده و باید از مجلس کسب نظر می‌‏شد نیز از سوی دیگران هم مطرح شده بود.

لاریجانی در پایان افزود: خوب است وزیر نفت در توضیحات خود پاسخ این مسأله را هم بدهند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: