کد خبر: ۱۲۲
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۸:۱۰

نوذري خاطرنشان کرد: در نامه‌‏اي به داودي معاون اول رئيس جمهور، از او هم خواسته‌‏ام تا مراحل قانوني اين واردات رعايت ‌‏شود.

وزير نفت که پس از سوال و بازخواست نمایندگان امروز در مجلس گزارش داد، درباره واردات بدون مجوز توپ را به زمین رییس‌جمهور انداخت و گفت: طي 4 نامه به رئيس‌‏جمهور اعلام کردم براي واردات بنزين قطعاً بايد از مجلس مجوز بگيريم.

به گزارش خبرنگار ايلنا، غلامحسين نوذري با اشاره به اينکه ميزان اکتشافات ذخاير نفتي کشور از 90 ميليارد بشکه قبل از انقلاب به 138 ميليارد بشکه رسيده است اظهار داشت: ذخاير گازي کشف شده هم از 8 تريليون متر مکعب درسال 57 هم اکنون به 28 تريليون متر مکعب افزايش يافته و از اين حيث ايران، دومين کشور داراي ذخاير گازي در جهان است.

وي با تاکيد بر افزايش 900 هزار بشکه‌‏اي ظرفيت پالايش نفت خام در کشور در مقايسه با سي سال پيش گفت: در مدت سي سال از پيروزي انقلاب اسلامي، در مجموع 26 ميليارد بشکه نفت خام در کشور توليد شد که اين ميزان در سي سال اخير به 26 ميليارد و 400 ميليون بشکه افزايش يافت.

نوذري با بيان اينکه که اکنون ظرفيت فرآوري 9 پالايشگاه کشور، يک ميليون و 700 هزار بشکه در روز است، تصريح کرد: در دولت نهم ساخت 7 پالايشگاه جديد براي رساندن اين ظرفيت به 2/3ميليون بشکه در روز به تصويب رسيد.

وزير نفت همچنين خواستار حمايت و همکاري مجلس در تامين اعتبارات لازم براي ساخت و تکميل اين پالايشگاه‌‏ها شد و با اشاره به قطعي گاز در زمستان سال گذشته که بي‌‏سابقه‌‏ترين زمستان در 50 سال گذشته بود، گفت: از همان زمان براي تامين سوخت مورد نياز مردم در زمستان برنامه‌‏ريزي گسترده‌‏اي داشتيم تا مثل پارسال 3 و 7 دهم درصداز مشترکان گاز کشور، دچار قطعي گاز نشوند.

وي بهره برداري از 3200 کيلومتر خط فشار قوي گاز از پارسال تاکنون را يادآوري و اضافه کرد: امسال 11 ميليارد متر مکعب توليدگاز نسبت به پارسال افزايش توليد داشته‌‏ايم از ابتداي امسال تا اکنون نيز 13 ميليارد و 138 ميليون ليتر نفت گاز و نفت کوره به نيروگاه‌‏هاي کشور تحويل داده شده که اين ميزان در مقايسه با پايان سال يک ميليارد و 908 ميليون ليتر افزايش يافته است.

وزير نفت اضافه کرد: با کشف 34 ميدان نفتي جديد توانستيم در بخش نفت و گاز به عنوان کشوري قابل اعتماد و اتکا و تامين‌‏کننده بزرگ انرژي در دنيا مطلع شويم و در اوپک نقش کليدي‌‏تري ايفا کنيم.

وي اجراي طرح کارت هوشمند سوخت را که موجب صرفه‌‏جويي روزانه به طور متوسط 20 ميليون ليتر بنزين شده از ديگر اقدامات دولت نهم عنوان و تاکيد کرد: در صورتي که اين اقدام صورت نمي‌‏گرفت، امروز شاهد واردات 88 تا 90 ميليون ليتر بنزين در روز بوديم.

وزير نفت در ادامه به آماري مقايسه‌‏اي بين سال 87 و 84 و عملکرد 3 ساله وزارت نفت اشاره کرد و گفت: تعداد روستاهاي برخوردار از گاز از 2 هزار و 16 روستا به 6600 روستا‌‏ و خانوارهاي مصرف‌‏کننده از 5/10 ميليون خانوار به 14 ميليون خانواده، واحدهاي صنعتي برخوردار از گاز از 8 هزار واحد به 19 هزار واحد، خطوط انتقال گاز از 20 هزار کيلومتر به 30 هزار کيلومتر و شبکه‌‏گذاري گاز از 105 هزار کيلومتر به 157 هزار کيلومتر افزايش يافته است.

نوذري گفت: اگر بخواهيم در بخش صنعت وگاز به اهداف سند چشم‌‏انداز برسيم، نيازمند 500 ميليارد دلار سرمايه‌‏گذاري هستيم که تنها نيمي از آن بايد در صنايع بالادستي و پايين‌‏دستي گاز صورت گيرد.

وي افزود: امسال به طور متوسط شاهد تزريق روزانه 83 ميليون متر مکعب گاز بوديم و به همين خاطر حتي يک روز گاز صنعت کشور قطع نشد.

وزير نفت با اشاره به راه‌‏اندازي 37 واحد پتروشيمي در دولت نهم گفت: با اين کار ظرفيت توليد 5/4 ميليون تن محصولات پتروشيمي به 35 ميليون تن درسال افزايش يافته است.

نوذري گفت: عددها و رقم‌‏ها در بخش نفت روشن است و وزارت نفت در يک دلار هم محاسبه دقيق دارد و خود را در قبال يک سنت هم پاسخگو مي‌‏داند.

وزير نفت ذخاير قابل استحصال با تکنولوژي امروز را 138 ميليارد بشکه اعلام کرد و گفت: ذخاير نفت در جاي کشف شده در کشور 600 ميليارد بشکه است.

نوذري سرمايه‌‏گذاري در بخش نفت براي بالا بردن ضريب توليد نفت را از مهمترين چالش‌‏هاي وزارت نفت دانست و گفت: از ديگر چالش‌‏ها بحث آموزش جذب و نگهداري نيروي متخصص است.

وي افزود: نيروي انساني متخصص يکي از تهديدات ضعيف نفت است که بايد با سرمايه‌‏گذاري لازم زمينه جذب و نگهداري نيروهاي متخصص را فراهم کنيم.

وزير نفت با اشاره به اينکه نمي‌‏توانيم مانند بخش‌‏هاي ديگر نفت را هم اداره کرد، افزود: اگر مي‌‏خواهيم جايگاهمان را دربخش نفت وگاز جهان حفظ کنيم بايد در اين بخش سرمايه‌‏گذاري کرد.

وي افزود: صنعت نفت، صنعتي ملي است که اعتلاي آن تنها به وسيله دولت و يک وزارتخانه تحقق نمي‌‏يابد و نيازمند توجه خاص و پشتيباني نمايندگان است.

وزير نفت در پاسخ به تذکرات نمايندگان در زمينه واردات بدون مجوز بنزين دولت از خارج در سال جاري، گفت: هيچ چيز پنهاني از مجلس ندارم و خودم را نسبت به قانون‌‏گذاري متعهد مي‌‏دانم.

نوذري گفت: من در 4 نامه به رئيس‌‏جمهور اعلام کردم بايد از مجلس قطعاً براي واردات بنزين مجوز بگيريم.

وزير نفت افزايش قيمت و حجم واردات بنزين را علت اصلي افزايش واردات اين فرآورده نفتي دانست و گفت: در وزارت نفت بدون ريسک نمي‌‏شود کارکرد و کسي اين ريسک‌‏ها را نمي‌‏پذيرد.

نوذري افزود: تأمين سوخت جزء وظايف ماست و ما نمي‌‏توانيم بگذاريم صف‌‏هاي بنزين تشکيل شود يا واحدهاي صنعتي تعطيل شوند.

وي افزود: پيش از اين هم مرسوم بوده که در زمان‌‏هايي که نياز به واردات فرآورده‌‏هاي بيشتري بوده واردات انجام مي‌‏شد و مجوز آن نيز از مجلس گرفته مي‌‏شده است.

نوذري خاطرنشان کرد: در نامه‌‏اي به داودي معاون اول رئيس جمهور، از او هم خواسته‌‏ام تا مراحل قانوني اين واردات رعايت ‌‏شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: