کد خبر: ۱۴۳۵۴۹
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۱ - ۱۸:۵۳

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: تنش بین ترکیه و سوریه را با دقت دنبال می کنیم و به مقامات دو کشور توصیه می کنیم این تنش را هر چه زودتر کاهش دهند.وی افزود:ایجاد اختلاف و درگیری بین کشورهای منطقه را به نفع هیچکدام از کشورها نمی دانیم و تمام تلاش خود را بکار خواهیم گرفت تا ثبات و امنیت در منطقه برقرار شود.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در نشست خبری خود در سفارت جمهوری اسلامی ایران در آستانه برگزاری اجلاس مدیا فروم را با توجه به تحولات مهم در سطح منطقه و بین المللی مهم دانست و خاطرنشان کرد: ریشه همه مشکلات عدم انتقال حقایق و واقعیتها به مردم است و اگر با بهره برداری از فرصتها حرف و منطق و استدلال خود را به اطلاع مردم برسانیم خیلی از مشکلات کاهش می یابد.لذا در این شرایط حساس نقش رسانه ها بسیار مهم بوده و مسئولیت بزرگی بر عهده دارند و رسانه ها می توانند به مردم کمک کنند تا واقعیتها را به خوبی درک کنند.

مهمانپرست روابط بین دو کشور قزاقستان و ایران را بسیار خوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: ما در همه زمینه ها فرصتهای همکاری خوبی را پیش رو داریم و امیدواریم با ارتباطات بیشتری که بین رسانه های ایران و قزاقستان ایجاد خواهد شد این روابط رشد و توسعه بیشتری یابد.

در این کنفرانس خبری نمایندگانی از شبکه «سون» قزاقستان، خبرگزاری «لی تر» قزاقستان، «کانال 1 اوراسیا» قزاقستان، خبرگزاری رسمی «کازاینفورم» قزاقستان، خبرگزاری «اینترفکس» روسیه، خبرگزاری «ترند» جمهوری آذربایجان و برخی دیگر از رسانه‌های حضور داشتند.

مهمانپرست در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه لی تر در رابطه با اینکه بدتر شدن روابط ترکیه و سوریه چه تأثیری می تواند بر روابط ایران و ترکیه داشته باشد و آیا ایران از گروه خاصی در ترکیه حمایت می کند؟گفت: تنش بین ترکیه و سوریه را با دقت دنبال می کنیم و به مقامات دو کشور توصیه می کنیم این تنش را هر چه زودتر کاهش دهند.وی افزود:ایجاد اختلاف و درگیری بین کشورهای منطقه را به نفع هیچکدام از کشورها نمی دانیم و تمام تلاش خود را بکار خواهیم گرفت تا ثبات و امنیت در منطقه برقرار شود.

وی افزود: ما روابط خوبی با ترکیه داریم و درباره تحولات منطقه با هم رایزنی می‌کنیم و مناسب است علل وقوع این تنشها ریشه یابی شود و دو کشور با خویشتنداری اجازه ندهند درگیری در منطقه رخ دهد.

وی ضمن رد ادعاهای رسانه ای مبنی بر حمایت ایران از پ ک ک گفت: مقامات ترکیه در جریان مواضع ما هستند و اذعان دارند این گروهها توسط کشورهای دیگری مورد حمایت قرار گرفتند. منطقه ما حساس است و برخی کشورهای غربی نمی خواهند در منطقه ما ثبات و امنیت برقرار شود و تلاش می کنند اختلاف و درگیری بین کشورهای منطقه رخ دهد و از برخی گروههای افراط گرا حمایت می کنند. چنانکه خروج سازمان تروریستی منافقین از فهرست گروههای تروریستی آمریکا نشاندهنده این است که گروههای تروریستی مورد حمایت کشورهای غربی هستند و مسئولین کشورهای منطقه باید با دقت مراقب فتنه ها باشند.

مهمانپرست در پاسخ به سوال شبکه هفت قزاقستان در خصوص تأثیر تحریم های جدید آمریکا بر اقتصاد ایران و اینکه تأیید کننده حمله اسرائیل به ایران است گفت: مدت 32 سال است آمریکائیها ایران را تحریم می کنند و نتیجه آن پیشرفت کشور ماست. ریشه این فشارها بخاطر انقلاب اسلامی و قطع منافع آمریکا در ایران است. ما از تحریم خوشحال نمی شویم، مردم ما رژیم صهیونیستی را نامشروع و اشغالگر می دانند. آنها توانایی وارد شدن به چنین بحثهای مهمی را ندارند. اصولا کسی که قصد و قدرت حمله را داشته باشد، راجع به آن زیاد حرف نمی زند. درصورت تهدید شما به حمله اگر قدرت دفاعی بالایی داشته باشید ، امکان جنگ کم است . چون ما در بالاترین حد قدرت دفاعی از کشورمان هستیم ، احتمال جنگ خیلی پایین است ، .هزینه و فایده خیلی مهم است و عقل حکم می کند جنگی رخ ندهد.

وی در رابطه با تأثیر خودداری کشورهای اروپایی از خرید نفت ایران گفت: کل درآمد دولت ایران که وابستگی به نفت دارد، 42 درصد است و کل نفتی که به اروپا صادر می کنیم ، 18 درصد صادرات ایران است. یعنی اگر حتی یک قطره نفت ما به اروپا نرود، 7.5 درصد بودجه ایران کاهش پیدا می‌کند که البته این هم به 3 شرط بستگی دارد. شرط اول اینکه،‌ حتی یک قطره نفت به هیچ کشور اروپایی صادر نشود ، این در حالی است که برخی از کشورهای اروپایی واردات نفت از ایران را افزایش داده‌اند. شرط دوم اینکه، اگر هیچ کشوری از ایران نفت وارد نکند، کشور دیگری جایگزین آن نشود، اما در حال حاضر کشورهای زیادی منتظر هستند ،‌ چنانچه صادرات نفت ما به برخی کشورهای اروپایی کم شود ، آنها جایگزین شوند.

مهمان‌پرست با اشاره به شرط سوم گفت: اگر صادرات نفت ما کاهش پیدا کند، به خاطر کمبود صادرات قیمت نفت کاهش پیدا می‌کند. اما به محض آنکه مطرح شد اروپا نفت ما را نمی خرد، قیمت نفت ایران بالا رفت. حال اگر این سه شرط کاملاً رعایت می‌شد، در مجموع 7 و نیم درصد بودجه ما کم می‌شد ، ولی چون این سه شرط نقض شده است، حداکثر بودجه‌ای که کم می‌شود ، سه درصد است. حالا کشوری که به خاطر استقلال خود صدها هزار شهید داده ، آیا حاضر است به خاطر سه درصد تسلیم حرف زور بشود؟ ما از شما می‌پرسیم، شما جواب بدهید.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه در خصوص تأثیر تحریم‌ها بر تبادل کالا بین ایران و قزاقستان گفت: حجم تبادلات اقتصادی و تجاری ایران با برخی کشورها بیش از 20 برابر روابط تجاری ایران و قزاقستان است ، اما تحریم‌ها نه تنها این روابط را کاهش نداده ، بلکه به افزایش این تبادلات منتهی شده است. بنابراین کسانی که تجارت انجام می‌دهند، خود به دنبال افزایش روابط تجاری هستند و راه گسترده‌تر کردن تجارت را پیدا می‌کنند. ما فکر می‌کنیم که همکاری ایران و قزاقستان برای انتقال غلات این کشور به سایر کشورها می‌تواند گسترده‌تر باشد. وی در خصوص خط آهن «آکتائو- گرگان» اعلام کرد در صورتیکه این خط آهن تکمیل شود، حجم صادرات غلات قزاقستان افزایش می‌ یابد ،‌ زیرا یکی از مشکلاتی که برای انتقال غلات قزاقستان به ایران داشتیم، کمبود واگن بود و اگر این خط آهن کامل شود، سالیانه 10 میلیون تن غلات می‌تواند جابجا شود. مهمان‌پرست در خصوص این خط آهن تأکید کرد که تا جایی که می‌داند قرار است این خط آهن تا ماه مارس سال آینده آماده شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین در خصوص اجلاس «سازمان همکاری‌های اقتصادی» موسوم به «اکو» که قرار است در جمهوری آذربایجان برگزار شود، گفت: این سازمان 10 عضو دارد. در ابتدا این سازمان از سه کشور ایران و ترکیه و پاکستان تشکیل شده بود و بعد از آن 6 کشور از آسیای مرکزی و قفقاز به آن اضافه شدند و افغانستان نیز پس از آن به این گروه پیوست و تعداد اعضا به 10 کشور رسید. وی تأکید کرد که این سازمان ظرفیت‌های خوبی برای همکاری اقتصادی دارد و جمهوری آذربایجان به عنوان کشوری مهم، نقش خوبی را می‌تواند ایفا کند و همکاری بین تمامی اعضای این سازمان می‌تواند به نفع همه این کشورها باشد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: