کد خبر: ۱۴۴۰۸۱
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۱ - ۱۵:۱۱

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: اینکه شرط بگذاریم که بشار اسد باشد یا نباشد؛ ارتباطی به کشورهای بیرونی ندارد، وقتی شرایط مناسب برای انتخاب، توسط مردم ایجاد شود، خودشان تصمیم می‌گیرند.

 رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت خارجه کشورمان امروز (سه شنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تسلیت امام جواد (ع) به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.

*جایزه‌ای که با تردید مواجه است

وی در پاسخ به خبرنگاری درباره اعطای جایزه صلح نوبل به اتحادیه اروپا با بیان اینکه معیارهایی که برای اهدای جوایز نوبل در نظر گرفته شده کاملاً با تردید مواجه است، گفت: اینکه اتحادیه اروپا چه مزیتی باید داشته باشد که به خاطر این اقدامات به آن جایزه‌ای بدهند را باید از مردم اروپا و به خصوص کشورهایی بپرسیم که در حال حاضر با بحران‌های جدی اجتماعی و اقتصادی مواجه‌اند.

به گفته وی آنها بهتر می‌توانند قضاوت کنند که این جایزه چقدر مناسبت داشته است.

*رژیم صهیونیستی بی‌ آبروتر از این حرف‌هاست

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره درخواست «شیمون پرز» از برزیل برای تحریم دیدار با مقامات ایرانی با بیان اینکه مقامات این رژیم تلاش می‌کنند اقدامات خصمانه‌ای را علیه جمهوری اسلامی و کشورهای منطقه دنبال کنند، گفت: چیزی دور از انتظار نیست. آنها همواره به دنبال ایجاد نا‌امنی، بی‌ثباتی و اختلاف بین کشورهای منطقه بودند.

مهمان‌پرست با بیان اینکه رژیم صهیونیستی در حال حاضر در وضعیت بدی قرار گرفته، اظهار داشت: مقامات این رژیم فکر می‌کنند با این اقدامات می‌توانند فرصتی را برای احیای مجدد خود ایجاد کنند.

وی تصریح کرد: این رژیم بی آبروتر از این حرف‌هاست که نظراتش در وضعیت کشور ما تأثیر بگذارد.

*1+5 به جای لجبازی با رویکرد منطقی به گفت‌وگو برگردند

خبرنگاری به اظهارات اشتون و امیدواری وی به پیشرفت مذاکرات هسته‌ای با ایران از یک سو و اعمال تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران از سوی دیگر اشاره کرد و نظر مهمان‌پرست را جویا شد که وی در این باره گفت: ما بارها آمادگی خود را برای مذاکرات سازنده با 1+5 اعلام کرده‌ایم و آخرین بار نیز پیشنهادات خود را به طور شفاف در مسکو به 1+5 ارائه کردیم که به اعتراف نمایندگان 1+5 این پیشنهادات از جامعیت و سازنده بودن برخوردار بود.

به باور سخنگوی وزارت خارجه ایران اشتباه محاسباتی که این کشورها دنبال می‌کنند آنها را از رسیدن به نتیجه مطلوب دور می‌کند.

وی به این کشورها توصیه کرد که به جای رویکرد اشتباه، اصرار به لجبازی و رفتن به سمت کشورهایی که فقط ملت ایران را منسجم‌تر می‌کند، با رویکرد منطقی به گفت‌وگوها برگردند.

مهمان‌پرست با ذکر این نکته که آنها روحیه ملت ما را نمی‌شناسند گفت: این اقدامات اشتباه است و هیچ دستاوردی برای آنها ندارد و فقط ملت ما با این گونه اقدامات متوجه می‌شوند که استقلالشان هر چیز دیگری برای آنها اهمیت بیشتری دارد و این فشارها غیرمنطقی، غیراصولی و غیرانسانی است.

*اتهام‌زنی به دیگر کشورها برای عدم پاسخگویی به مطالبات مردمی

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره احضار کاردار ایران در بحرین به وزارت خارجه این کشور گفت: موضع ما در مورد بحرین کاملاً روشن است. همواره اعلام کردیم که توجه به خواست مردم می‌تواند ثبات و اقتدار را برای کشورها ایجاد کند و سرکوب مطالبات مردم، فقط مشکلاتشان را پیچیده‌تر می‌کند.

مهمان‌پرست با ذکر این نکته که اتهام به دیگر کشورها برای عدم پاسخگویی به مطالبات مردم، هیچ دستاوردی برای آنها ندارد، افزود: بهترین راه این است که به لحاظ سیاسی فرصت مشارکت مردم در اداره کشورشان داده شود و به جای برخورد امنیتی و سرکوب مردم به مطالبات آنها توجه شود و در آن موقع نیازی به اتهام‌ زدن به دیگر کشورها برای حاکمان پیدا نخواهد شد.

*تلاش برای آزادی 48 زائر ایرانی ربوده شده در سوریه

وی اقدام 48 زائر ایرانی ربوده شده در سوریه را غیرانسانی خواند و افزود: گروه‌هایی که مدعی هستند نقطه نظرات مردم را در سوریه دنبال می‌کنند نباید دست به اقدامات غیرقانونی بزنند.

مهمان‌پرست با بیان اینکه تلاش‌های زیادی را در این زمینه انجام دادیم، گفت: هم از طریق کشورهایی که در این زمینه ارتباط و نفوذ دارند و هم سیستم امنیتی و نظامی سوریه تلاش کرده‌ایم تا هرچه سریعتر این افراد آزاد شوند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه تلاش‌ها در این زمینه ادامه دارد، گفت: امیدواریم با همکاری کشورهای مؤثر در وضعیت داخل سوریه و مرتبط با این گروه‌ها، جان زائران ایرانی نجات و هرچه سریع‌تر به آغوش کشور بازگردند.

*با همه امکانات از کاندیداتوری نوذری حمایت می‌کنیم

مهمان‌پرست در پاسخ به سؤالی درباره انتخاب دبیرکل اوپک خاطرنشان کرد: ما تمام امکاناتمان را برای حمایت از کاندیدای خود برای تصدی دبیرکلی اوپک بسیج می‌کنیم. حق کشورمان است، ما عضو مؤثر اوپک هستیم و دبیر کلی اوپک بر اساس سیستم گردشی مدتهاست که باید به ایران تعلق گیرد.

وی ادامه داد: حتماً همه امکانات دستگاه سیاست خارجی برای حمایت از نوذری (کاندیدای ایران برای دبیرکلی اوپک) به کار گرفته می‌شود.

*زمانی برای مذاکرات ایران و آژانس مشخص نشده است

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره مذاکرات نمایندگان ایران و آژانس خاطرنشان کرد: تاریخ خاصی برای این مذاکرات اعلام نشده و به محض اینکه این تمایل برای ادامه گفت‌وگوها به منظور رسیدن به چارچوبی کلی به وجود آید، تاریخ مشخص و جلسه برگزار می‌شود.

*تحریم‌های غیرقانونی، بی منطق و غیرانسانی اتحادیه اروپا

به گزارش فارس، رامین مهمان‌پرست سخنگوی در ادامه نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره تحریم‌های روز گذشته اتحادیه اروپا علیه کشورمان، تحریم‌های یکجانبه آمریکا و اتحادیه اروپا را اقدامی غیرقانونی، بی‌منطق و غیرانسانی برشمرد و افزود: زیرا این تحریم‌ها علیه ملت ما و به بهانه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای اعمال می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در این زمینه گفت: مطمئن باشید اگر روزی بحث هسته‌ای ما به نتیجه برسد، این کشورها تلاش می‌کنند بهانه‌های دیگری را پیدا کرده تا به ملت ما فشار وارد کنند.

مهمان‌پرست ادامه داد: اگر همه این اقدامات به خاطر فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ما صورت می‌گیرد، آنها باید به افکار عمومی ملت ما پاسخ دهند که چرا از 32 سال پیش که هیچ فعالیت هسته‌ای در کشور ما صورت نمی‌گرفت، تحریم‌ها را دنبال می‌کردند؟ آیا تحریم هواپیماهای مسافربری و قطعات آن که 32 سال است صورت می‌گیرد، جنبه خطرناک نظامی داشت؟

وی اضافه کرد: مقامات غربی با این اقدامات خودشان را جلوی ملت‌ها روسیاه می‌کنند. مشکل اصلی آنها این است که کشور بزرگ و قدرتمندی مثل جمهوری اسلامی بر استقلال خود ایستادگی کرده و برای تأمین منافع ملی خود قدم برمی‌دارد و اجازه دخالت قدرت‌ها را در مسائل داخلی‌اش نمی‌دهد و اقتدار خود را در اختیار کشورهای منطقه برای توسعه، پیشرفت و امنیت آنها قرار داده است.

*روحیه ملت ایران را نمی‌شناسند

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: آنها این را نمی‌پسندند. عادت داشتند که در مسائل کشورهای مختلف و مسائل منطقه ما دخالت کنند. آنها در حال حاضر وجود قدرت‌های موجود در منطقه و کشورهای مستقلی که به پشتوانه ملتشان ایستاده‌اند و جلوی دخالت آنها را گرفته‌اند، مانع اصلی می‌دانند و فکر می‌کنند با فشار به ملت ایران می‌توانند آن را وادار به تسلیم کنند، تا دست از استقلالش بردارد.

مهمان‌پرست اضافه کرد: آنها روحیه ملت ما را نمی‌شناسند. اگر شناخت درستی داشتند، اقدامات اشتباه خود را تکرار نمی‌کردند.

وی گفت: اینگونه اقدامات غیرمنطقی ملت ما را در راهی که پیش گرفته مستحکم‌تر می‌کند. اگر کشوری برای اقدامات خود توجیه منطقی داشته باشد، با منطق با کشور دیگر صحبت می‌کند، ولی زمانی اقدامات غیرمنطقی را در دستور کار قرار می‌دهد، بدین معناست که توانایی رویارویی منطقی با ملت بزرگی مثل ایران را ندارد.

*سفر احمدی‌نژاد به کویت

مهمان‌پرست سفر احمدی‌نژاد به کویت را برای شرکت در نخستین اجلاس سران مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیایی ACD عنوان کرد و گفت: کشورهای آسیایی در مجموعه‌های مختلف همکاری‌های خود را دنبال می‌کنند که یکی از آنها مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیایی است و حضور ایران در این گونه مجموعه‌ها می‌تواند به موفقیت آنها کمک کند.

*هنوز 1+5 به پیشنهادات ایران پاسخی نداده‌اند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در مورد اخبار مطرح شده مبنی بر بسته پیشنهادی جدید 1+5 به ایران خاطرنشان کرد: ما پیشنهادات خود را در اجلاس مسکو مطرح کردیم و این پیشنهادات از نظر 1+5 سازنده و جامع بود.

مهمان‌پرست ادامه داد: آنها فرصت خواستند تا پاسخ پیشنهادات را ارائه کنند و هنوز پاسخی ارائه نشده است. به جای اینکه با رویکرد منطقی به گفت‌وگوها برگردند، متأسفانه اصرار به اشتباهات گذشته دارند و فکر می‌کنند فشار و تهدید در کنار مذاکره می‌تواند آنها را به نتیجه برساند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی به این کشورها توصیه کرد که دست از این اشتباهات بردارند و با رویکردی منطقی به مذاکرات بازگردند و افزود: مذاکرات کاملاً شفاف و روشن است. پیشنهادات نمایندگان ما به روشنی ارائه شده و زمینه حل مسائل به گونه‌ای که هم ما به حقوق خود دسترسی یابیم و هم نگرانی‌های این کشورها برطرف شود، وجود دارد.

*عربستان از جایگاهش برای ثبات و پیشرفت منطقه استفاده کند

مهمان‌پرست در پاسخ به سؤال دیگری درباره سفر وزیر کشور عربستان به ایران و اخبار منتشر شده مبنی بر اعدام تعدادی از ایرانیان زندانی در عربستان، گفت: دو کشور برای اینکه اختلافاتشان در زمینه‌های سیاسی، کنسولی و در رابطه با منافع مشترک حل شود می‌توانند از راه گفت‌وگو و بررسی صادقانه مشکلات به نتیجه برسند.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: کشور عربستان با توجه به جایگاهی که در منطقه دارد باید از این جایگاه برای ثبات و پیشرفت منطقه استفاده کند و نباید در مسیری افتاد که پروژه‌های ایران‌هراسی، ایجاد اختلاف بین کشورهای منطقه و تحریک عواطف مردم را که فقط می‌تواند مخالفان کشورهای اسلامی و دشمنان منطقه را خوشحال سازد، دنبال کند.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: هر تلاشی که به تفاهم همه‌جانبه با کشورهای منطقه دست یابیم و مشکلات موجود به ویژه در رابطه با اتباعمان و دفاع از حقوق آنها به خوبی دنبال شود را حتما در دستور کار خواهیم داشت. ظرفیت‌های خوبی وجود دارد تا با بررسی دقیق مشکلات موجود و راه‌های تفاهم بتوانیم زمینه تنش‌ها را برطرف کنیم.

وی افزود: باید متوجه باشیم خطر اصلی در منطقه رژیم صهیونیستی است و هر داستانی این مسئله را تحت‌الشعاع قرار داده و کشورهای منطقه را به هم مشغول کند، تنها می‌تواند به نفع رژیم صهیونیستی و حامیانش باشد.

*بودن یا نبودن بشار اسد ربطی به کشورهای بیرونی ندارد

مهمان‌پرست در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص آینده سوریه بدون بشار اسد و طرح قطر برای حل بحران سوریه مبنی بر اعزام نیروهای ناظر به این کشور، تصریح کرد: انتخاب اصلی را باید مردم سوریه انجام دهند، اینکه شرط بگذاریم که بشار اسد باشد یا نباشد؛ ارتباطی به کشورهای بیرونی ندارد. وقتی شرایط مناسب برای انتخاب، توسط مردم ایجاد شود، مردم تصمیم می‌گیرند.

وی افزود: ما باید تلاش کنیم با همکاری هم فضای مناسب را برای اینکه مردم بتوانند در کشورشان در یک فرآیند دموکراتیک، مشارکت در اداره کشور را برعهده بگیرند، ایجاد کنیم.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه شرط ایجاد این فضا، توقف درگیری‌ها و ارسال سلاح به گروه‌های مختلفی است که متأسفانه با اقداماتشان جان انسان‌های بیگناه را به خطر انداخته‌اند و همچنین عدم دخالت سایر کشورهای فرامنطقه‌ای و منطقه‌ای، در مسائل سوریه.

مهمان‌پرست‌ ادامه داد: باید کمک کنیم تا زمینه‌ گفت‌وگوهای ملی فراهم شود. وقتی با حضور نمایندگان مخالفان و دولت مراحل مختلف اصلاحات و زمان‌بندی آن مشخص شود، مردم در انتخابشان تصمیم می‌گیرند که چه فرد و جریانی در آنجا می‌تواند قدرت را در دست و از پشتوانه مردمی برخوردار باشد.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: پیشنهادی که کشورهای مختلف ممکن است برای توقف درگیری‌ها ارائه کنند از جمله اینکه نیروهای ناظر به سوریه فرستاده شود، موضوعاتی است که در دست بررسی می‌باشد. باید با کمک کشورهای منطقه و هماهنگی این تلاش‌ها با اخضر ابراهیمی نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، بر مشترکات پیشنهادات منطقه تأکید و فضای مناسبی ایجاد تا دیدگاه‌ها نزدیک شده و هر چه سریع‌تر آرامش در سوریه برقرار شود.

*اقدامات ایران برای جلوگیری از تنش بین آنکارا و دمشق

وی در خصوص اقدامات ایران برای جلوگیری از تنش بین سوریه و ترکیه نیز اظهار داشت: ما در تماس با مقامات دو کشور هستیم، در زمانی که تنش بین دو کشور صورت گرفت آقای صالحی با وزرای خارجه ترکیه و سوریه تماس گرفت و آنها را به خویشتن‌داری توصیه کرد و اینکه مراقبت کنند تنش افزایش نیابد.

به باور مهمان‌پرست تنش‌ها و درگیری‌ها بین کشورهای منطقه می‌تواند برای کل منطقه خطرناک باشد و باید مراقبت کرد تا ثبات و امنیت منطقه به خطر نیفتد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه تماس‌ها و ملاقات‌ها در حال انجام است، گفت: وزیر خارجه ایران در حاشیه اجلاس اکو با احمد داود اوغلو وزیر خارجه ترکیه دیدار کرد و در همه مذاکرات و مباحث منطقه‌ای بر خویشتن‌داری کشورهای ترکیه و سوریه در جهت آرامش و کاهش تنش تأکید شده است.

*سفر هیئت پارلمان اروپا به ایران

خبرنگار فارس درباره سفر هیئتی از پارلمان اروپا سؤال کرد که مهمان‌پرست ارتباط نمایندگان پارلمان‌های کشورها را مسئله‌ای طبیعی برشمرد و افزود: نمایندگان ملت‌ها می‌توانند به فضای همکاری‌های دوجانبه کمک کنند. در همه کشورها نمایندگان پارلمان یک ظرفیت برای توسعه روابط با سایر کشورها و تفهیم برخی از واقعیات و روشن کردن وضعیت دقیقی هستند که می‌تواند بین کشورها حاکم باشد. باید از ظرفیت پارلمانی کشورهای مختلف بهره‌ برد.

*حمایت ایران از عنان و ابراهیمی

وی درباره پیشنهاد مکتوب و غیررسمی جمهوری اسلامی ایران درباره حل بحران سوریه که نسخه‌ای از آن نیز به اخضر ابراهیمی داده شد و همچنین سفر اخیر نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه به تهران، اظهار داشت: موضع ما از ابتدا حمایت از نماینده دبیرکل سازمان ملل از جمله کوفی عنان و اخضر ابراهیمی بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: بهترین راهکار برای مسئله سوریه، کمک همه کشورها برای توقف درگیری‌ها، عدم ارسال سلاح برای گروه‌های مسلح که جان مردم را به خطر می‌اندازند، ایجاد زمینه گفت‌وگو بین مخالفان و نمایندگان دولت و آماده کردن بستری برای انجام اصلاحات لازم توسط دولت و مراحل مختلفی است که مردم می‌توانند مشارکت خود را در اداره کشور تثبیت کرده و نهادهای مختلف کشور با آراء مردم ایجاد شوند.

مهمان‌پرست با بیان اینکه اخضر ابراهیمی از پیشنهاد ایران استقبال کرد، گفت: باید فضای تفاهم را بین همه کشورها ایجاد کنیم تا مشترکات مورد اتفاق باعث شده تا هر چه سریع‌تر درگیری‌ها در سوریه متوقف و زمینه اقدامات اصلاحی توسط دولت فراهم شود.

*مسئولان نظامی پاسخ می‌دهند

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار بلومبرگ درباره پهپاد حزب‌الله لبنان و کمک ایران در این زمینه، با بیان اینکه مسئولان نظامی به مباحث فنی و تخصصی نظامی پاسخ می‌دهند، گفت: توانایی‌های دفاعی کشور ما بسیار بالاست و پیشرفت در زمینه‌های مختلف این امکان را داده که با قدرت تمام از تمامیت ارضی خود و حاکمیت و استقلال کشورهای منطقه دفاع کرده و بتوانیم جبهه مقاومت را در مقابل جنگ‌افروزان و مداخله‌گران غربی و رژیم صهیونیستی تقویت کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: با همه توان در خدمت امنیت و ثبات منطقه هستیم. پیشرفت‌های کشور ما در زمینه‌های دفاعی احتمال جنگ‌افروزی را کاهش می‌‌دهد.

به گفته مهمان‌پرست زمانی احتمال جنگ و درگیری افزایش می‌یابد که کشورها قدرت دفاع از خود را نداشته باشند و زمانی کشورها قدرتمند باشند و بتوانند در زمینه دفاعی با اقتدار کامل از حریم خود مراقبت کنند، احتمال تصور تعدی و تعرض به کشورها در ذهن متجاوزان کاهش می‌یابد.

*جنایات صهیونیست‌ها ترسیم کننده چهره واقعی آنها

وی درباره حمله رژیم صهیونیستی به اماکن مقدسه و تهدیدات مکرر این رژیم برای تخریب مسجد الاقصی با بیان اینکه موضع جمهوری اسلامی ایران در مقابل جنایات رژیم صهیونیستی همواره با اقتدار در مجامع مختلف بین‌المللی اعلام شده، گفت: ما جنایت اخیر را محکوم و نماینده کشورمان در سازمان ملل این جنایات را به شورای امنیت منعکس و خواستار محکومیت آن شد.

مهمان‌پرست ادامه داد: اینکه سران کشورهای اسلامی تصمیماتی را برای مقابله با رژیم صهیونیستی و جنایات آن صورت دهند، جزو موضوعات مهمی بوده که ما و سایر کشورها دنبال کردیم و محکومیت اقدامات این رژیم توسط کشورهای اسلامی و حتی کشورهای دیگری فراتر از جهان اسلام صورت گرفته است.

به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم بی دفاع فلسطین چهره واقعی صهیونیست‌ها را ترسیم می‌کند.

*پیشنهاد آیت‌الله اراکی

سخنگوی وزارت خارجه درباره پیشنهاد آیت‌الله اراکی دبیر مجمع تقریب مذاهب اسلامی برای نامگذاری اولین جمعه هفته وحدت به نام روز جهانی محمد (ص) و حمایت وزارت خارجه از این پیشنهاد گفت: حتما این پیشنهاد بررسی می‌شود و هر چقدر زمینه اجرای قوی آن فراهم شود، ما حتماً در کنار این نهادها هستیم و همه باید تلاش کنیم تا وحدت جهان اسلام تقویت شود.

وی بر ضرورت انسجام  و وحدت کشورهای مسلمان تأکید کرد و افزود: باید در مقابل فتنه‌ها هوشیار بود.

*سفر هیئتی از بومیان کانادا به تهران

مهمان‌پرست همچنین سفر هیئتی از بومیان کانادا به تهران را تأیید کرد.

*پیشنهاداتی که در حال بررسی است

سخنگوی وزارت خارجه درباره حضور ونزوئلا و عراق در گروه تماس در رابطه با سوریه، اظهار داشت: پیشنهادات مختلفی مطرح شده که در حال بررسی است. دنبال این هستیم که از همه ظرفیت‌های ممکن که می‌تواند بحران سوریه را در کمترین زمان ممکن و با بهترین روش و از طریق مسالمت‌آمیز حل کند، استفاده کنیم. در حال بررسی پیشنهادات مختلف هستیم و در رایزنی‌های منطقه همه موارد بررسی می‌شود. امیدواریم همه تلاش‌ها باعث شود سوریه هر چه سریع‌تر به آرامش برسد.

*مواضع روشن ایران در بحث هسته‌ای

به گزارش فارس، رامین مهمان‌پرست در ادامه نشست هفتگی با با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی در خصوص اظهارات نقل شده از وی در قزاقستان مبنی بر انعطاف ایران در مذاکرات هسته‌ای، اظهار داشت: مواضع ما در بحث هسته‌ای کاملاً روشن است و به کرات به صورت شفاف ارائه شده است. اینکه برخی رسانه‌ها تلاش می‌کنند اظهارات مسئولان کشور ما را تحریف کرده و تیترهایی را براساس ذهنیت خود منتشر کنند، نشانگر سازماندهی ایجاد جنگ روانی علیه کشور ما است.

وی افزود: بارها اعلام کرده‌ایم بحث بهره‌مند شدن از دانش هسته‌ای برای اهداف صلح‌آمیز حق همه‌ کشورها است. اینکه چرخه سوخت در این کشورها برای اهداف صلح‌آمیز به کار گرفته شود، کاملاً مطابق با معاهده NPT و حقوق کشورهای عضو است و اینکه تا چه درصد غنی‌سازی صلح‌آمیز شناخته شود، را کارشناسان فنی کاملاً درک می‌کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: برخوردی که با ایران در بحث هسته‌ای صورت می‌گیرد، سیاسی است؛ والا برخورد فنی و علمی آن کاملاً روشن است و هیچ ابهامی را باقی نمی‌گذارد. حتی درباره میزان غنی‌سازی قبلاً اعلام کردیم که برای سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران، این سوخت باید در اختیار ما قرار داده شود و جزو حقوق ما است. همه شاهد بودند چه موانعی بر سر این کار ایجاد شد. شاید با این انگیزه دنبال می‌کردند که تحت فشار قرار دادن بیماران سرطانی در ایران و توقف فعالیت رآکتور تحقیقاتی تهران می‌تواند فشار مضاعفی به ملت ما وارد کند که البته دستاوردی برای آنها نداشت و برعکس توانایی‌های جوانان کشور ما را نشان داد.

*سفر رئیس جمهور به آذربایجان

وی درباره سفر احمدی‌نژاد به جمهوری آذربایجان برای شرکت در دوازدهمین اجلاس سران اکو در باکو نیز گفت: اکو با 10 عضو اهمیت زیادی برای کشورهای منطقه دارد و ظرفیت‌های خیلی خوبی برای همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی به وجود آورده است. برگزاری این اجلاس در آذربایجان و دبیرکل جدید اکو از این کشور، می‌تواند فرصتی برای توسعه همکاری‌ها ایجاد کند.

مهمان‌پرست روابط تهران و باکو را هم بسیار خوب خواند و افزود: این روابط در همه‌ زمینه‌ها قابلیت گسترش جدی دارد. ما مشترکات فراوانی با یکدیگر داریم. درباره اینکه برخی جریان‌ها تلاش می‌کنند به ایجاد تنش یا اختلاف دامن بزنند، قطعاً ریشه اینگونه اقدامات در فتنه‌انگیز‌هایی است که دشمنان منطقه دنبال می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند بین کشورهای منطقه و همسایه اختلاف ایجاد کند، اظهار داشت: هوش و درایت مسئولان منطقه جلوی این فتنه‌ها را خواهد گرفت.

مهمان‌پرست ادامه داد: سفر احمدی‌نژاد به آذربایجان زمینه همکاری‌های دوجانبه را گسترده‌تر کرده و حجم مناسبات را بیشتر خواهد کرد.

*بهترین کمک برای حل بحران سوریه

به گزارش فارس، سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سؤال که در طرحی که از سوی ایران و سازمان ملل دنبال می‌شود، جایگاه بشار اسد چگونه پیش‌بینی شده؟ گفت: در مرحله اول باید اقدامات اساسی برای توقف درگیری‌ها صورت گیرد و اینکه هر تحولی بخواهد در سوریه انجام شود باید با خواست و اراده ملت باشد و نه با تحمیل کشورهای مختلفی از بیرون یا درون منطقه.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان افزود: بهترین کمکی که می‌توانیم انجام دهیم، این است که زمینه مناسب را فراهم کنیم تا مردم در سوریه بتوانند انتخاب آزاد و مستقلی برای آینده کشورشان داشته باشند. اگر بخواهیم از بیرون از سوریه شرایطی را برای شروع این اصلاحات تحمیل کنیم، مشخصاً نشان می‌دهد در مسائل داخلی سوریه دخالت صورت می‌گیرد.

وی گفت: مشترکاتی که مورد توافق است این است که درگیری‌ها متوقف و از ارسال سلاح  جلوگیری شود. نباید انسان‌های بیگناه کشته شوند و نباید شاهد مداخله کشورهای دیگر در سوریه باشیم.

مهمان‌پرست تأکید کرد: زمینه گفت‌وگوهای ملی بین نمایندگان مخالفان و دولت باید فراهم شود و در مذاکراتی که در کمیته‌‌ای که بین اینها تشکیل خواهد شد، می‌توانند درباره مراحل انجام اصلاحات به توافق برسند که مشخصاً با زمان‌بندی مناسبی دنبال شود.

*رژیم صهیونیستی ارزش وقت تلف کردن ندارد

خبرنگاری با اشاره به انحلال پارلمان رژیم صهیونیستی نظر جمهوری اسلامی ایران را جویا شد که سخنگوی دستگاه دیپلماسی درا ین باره گفت: رژیم صهیونیستی آنقدر ارزش ندارد که وقت‌ خود را برای آن تلف کنیم. این رژیم نامشروع چون مشروعیت و ریشه ندارد، بیش از این نیز نمی‌توان از آن انتظار داشت.

وی ادامه داد: اهمیتی ندارد به افرادی بپردازیم که ماهیت جنگ طلبی و جنایتکاری دارند و دائما ملت‌ها و کشورهای منطقه را تهدید می‌کنند و فقط برای حامیان‌ خود هزینه ایجاد می‌کنند و به مشکل جدی برای سردمداران کشورهای غربی تبدیل شده‌اند و خود آنها به فکر این هستند که برای این رژیم نامشروع فکر اساسی کنند.

*آمادگی کمک به آذربایجان

خبرنگار دیگری هم با اشاره به اینکه شرکت بریتیش پترولیوم تولید و صدور نفت آذربایجان را متوقف کرده از مهمان‌پرست پرسید ایران چه کمکی در این زمینه می‌تواند به آذربایجان کند؟ که وی گفت: ما در روابط‌مان با همسایگان تلاش می‌کنیم از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم. بارها نشان داده‌ایم که ‌در شرایط سخت همسایگان همواره در کنار آنها بوده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: نقش کشورهای ‌بزرگ غربی در منطقه ‌یا نقش مخربی برای ایجاد بی‌ثباتی و ناامنی بوده یا حضورشان به منظور بهره‌برداری از منابع ‌ملی کشورها به نفع آنها بوده و منافع کشورهای مختلف را زیر پا گذاشته‌اند.

مهمان‌پرست افزود: ما در همه شرایط در کنار همسایگان‌مان هستیم و از همه ظرفیت‌ها برای کمک به آنها و ایجاد ثبات و امنیت و توسعه بیشتر استفاده می‌کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: