کد خبر: ۱۴۵
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۲:۳۱

واگذاری نیروگاهها بدون در نظر گرفتن شرایط عالمانه، لطمات زیادی به پیکره صنعت برق وارد می کند که بیشتر شبیه مصیبتی بزرگ برای این صنعت است، چراکه واگذاریهای غیر مدبرانه قطعا چوب حراج به بیت المال است.

فتاح: چوب حراج به بیت المال نزنیم
خبرگزاری "مهر"- گروه اقتصادی: براساس وعده سازمان خصوصی سازی، شمارش معکوس برای شروع واگذاری نیروگاههای دولتی به روش مزایده ای آغاز شده است که وزیر نیرو نیز با اشاره به شرایط حساس واگذاری نیروگاهها، توصیه کرد که نباید چوب حراج به بیت المال بزنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، هرچه به پایان سال نزدیک تر می شویم وعده مسئولان سازمان خصوصی سازی مبنی برآغاز واگذاری نیروگاهها ملموس تر می شود، اما ورود آثار بحران اقتصادی جهانی به ایران و بازار سرمایه، میزان استقبال مردم و سرمایه گذاران برای خرید این بخش از وزارت نیرو را با اما و اگر مواجه کرده است.

اما قطعا این نکته مورد نظر مسئولان وزارت نیرو و سازمان خصوصی سازی است تا شرایطی را فراهم کنند که این واگذاریها به صورت موفق صورت گیرد و این واگذاریها را به سلامت به سرمنزل مقصود برسانند.

در این میان، دغدغه های بسیاری برای واگذاری نیروگاهها وجود دارد که نگرانیهایی را نیز به مسئولان وزارت نیرو منتقل کرده است، در این شرایط ، کار در دست سازمان خصوصی سازی است که باید با در نظر گرفتن همه جوانب، کار واگذاریها را صورت دهد.

در همین حال، مسئولان وزارت نیرو هر یک از دیدگاه کارشناسی خود به بیان نظرات خود در این رابطه می پردازند. وزیر نیرو به عنوان سکاندار اول نیروگاهها در کشور شرایط حساس واگذاری آنها در ایام پایانی سال را مورد اشاره قرار می دهد.

پرویز فتاح به خبرنگار مهر می گوید: واگذاری نیروگاهها باید با در نظر گرفتن شرایط حساس آنها صورت گیرد؛ به این معنا که به هرحال وزارت نیرو متعهد است که برق مردم را تامین کند در حالی که اگر واگذاری نیروگاهها با ظرافت خاصی صورت نگیرد، قطعا مشکلاتی در تامین برق مردم به وجود خواهد آمد.

وی می افزاید: واگذاری نیروگاهها بدون در نظر گرفتن شرایط عالمانه، لطمات زیادی به پیکره صنعت برق وارد می کند که بیشتر شبیه مصیبتی بزرگ برای این صنعت است، چراکه واگذاریهای غیر مدبرانه قطعا چوب حراج به بیت المال است.

وزیر نیرو هدف از واگذاری نیروگاههای دولتی را ارتقای بهره وری می داند و تصریح می کند: به نظر می رسد اگر واگذاریها به صورت کارشناسانه صورت نگیرد، قطعا موجب تقلیل بهره وری از سطح فعلی خواهد شد.

اگرچه به اعتقاد کارشناسان، تنها راه حضور مردم در عرصه خصوصی سازی نیروگاهها ورود سهام به بورس است؛ اما این دغدغه نیز وجود دارد که به دلیل اینکه سهام به صورت خرد در دست عامه مردم قرار می گیرد، شاید قسمت اعظم مردم بخواهند سود سالانه این نیروگاهها را به صورت نقدی دریافت کنند و در نتیجه سرمایه گذاری در این نیروگاهها در سالهای آتی با مشکل مواجه شود.

شاید به همین دلیل است که سازمان خصوصی سازی و وزارت نیرو نیز به این نتیجه رسیده اند، نیروگاهها را که پروژه هایی سرمایه بر نیز هستند را به روش مزایده ای واگذار کنند.

به اعتقاد مسئولان این دو دستگاه دولتی، واگذاری نیروگاههای دولتی به روش مزایده ای سبب جلوگیری از خرد شدن سهام می شود و روش واگذاری نیز شفاف تر و سریعتر صورت می گیرد.

به گزارش مهر، مزایده به نوعی از معامله گفته می شود که در ابتدا فروشنده حداقل قیمتی را که حاضر است کالای خود را بفروشد، اعلام می کند. سپس خریدارن در صورت تمایل، قیمتی بالاتر از قیمت نهایی را جهت خرید پیشنهاد می کنند. در نهایت کالا به پیشنهاد دهنده بالاترین قیمت، فروخته می شود.

در این نوع معامله برای آنکه کالا با مناسب ترین قیمت (نه گرانترین و یا ارزانترین) معامله شود، برنده مزایده یا خریدار باید فقط مبلغی معادل بالاترین قیمت قبل از مبلغ پشنهادی خود به اضافه مقدار پله افزایش را بپردازد.

همچنین تدابیر دیگری نیز برای توانمندسازی بخش خصوصی برای خرید نیروگاهها صورت گرفته است. براساس اعلام مسئولان دولتی، در صورت درخواست صاحبان نیروگاههای واگذار شده برای دریافت وام از حساب ذخیره ارزی صرفا هیئتی مرکب از وزرای نیرو، امور اقتصادی و دارایی، صنایع و معادن، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری اختیار تصمیم گیری خواهند داشت.

البته به نظر می رسد که واگذاری به صورت مزایده ای نیز دارای حساسیتهای خاص خود است؛ چراکه ممکن است یک سرمایه گذار بخش خصوصی نیروگاهی را به قیمت 300 تا 400 میلیارد تومان به صورت مزایده ای و با استفاده از تسهیلات دولتی خریداری کند؛ اما در مراحل بعدی شاید نتواند نیروگاه را اداره کند و در نهایت 2000 مگاوات برق از مدار تولید خارج شود.

در این میان، عباس علی آبادی به عنوان دومین مقام ارشد وزارت نیرو در حوزه نیروگاهها در این باره شرط حضور مردم در عرصه خصوصی سازی صنعت برق را ارائه سهام از طریق بورس می داند و می گوید: تنها از طریق بورس است که مردم می توانند با خرید سهام در این عرصه حضور داشته باشند.

وی مشکل واگذاری از طریق بورس را سوددهی شرکتها به مدت سه سال متوالی اعلام می کند و می افزاید: به هر حال باید برای پیشبرد اهداف واقعی شدن قیمت برق گام برداشت، چراکه با واقعی شدن نرخ برق مطابق با قیمت تمام شده، سود قابل توجهی از محل فروش برق تولیدی نیروگاهها عاید بخش خصوصی می شود و از این رو، این بخش رغبت بیشتری برای حضور در واگذاریها نشان خواهد داد.

معاون وزیر نیرو در این خصوص ادامه داد: اخیرا دولت مصوباتی برای افزایش نرخ خرید برق از بخش خصوصی داشته که حتی در مورد خرید برق از انرژیهای نو این افزایش تا 5 برابر بوده است.

به گزارش مهر، هم اکنون علیرغم وجود زمزمه هایی مبنی بر افزایش قیمت برق تحت طرح تحول اقتصادی و هدفمندکردن یارانه ها، باز هم به نظر می رسد تا زمانی که قیمتهای برق واقعی نشده باشد، سرمایه گذاران در خرید نیروگاهها شک کنند.

در این رابطه سیدحسین عبدالخالق زاده مجری طرح خصوصی سازی صنعت برق کشور در گفتگو با خبرنگار مهر به این دغدغه پاسخ می دهد.

وی می گوید: اینکه چه مقدار از خرید نیروگاهها استقبال شود، بسته به شرایط بازار دارد، البته هرجا که وزارت نیرو صحبت از بحث خصوصی سازی در صنعت برق به میان آمده است، به این دستگاه تاکید شده که این واگذاری باید با حفظ مسئولیت تامین برق توسط این وزارتخانه صورت گیرد.

مجری طرح خصوصی سازی صنعت برق کشور می افزاید: بنابراین، قطعا ما ضوابط خاصی را در واگذاری نیروگاهها و سایر تاسیسات به بخش خصوصی باید لحاظ کنیم که با واگذاریها در تامین برق مردم خللی ایجاد نشود، شاید یکی از دلایل طولانی شدن واگذاری نیروگاهها نیز همین باشد.

عبدالخالق زاده معتقد است: در واگذاری نیروگاهها به بخش خصوصی باید همین ظرایف و نکات ریز را در نظر گرفت.

به گزارش مهر، به نظر می رسد که چشم انداز روشنی در انتظار نیروگاههایی باشد که به بخش خصوصی واگذار می شوند، اگرچه بازهم نباید از حساسیتهای مربوط به واگذاریها غافل ماند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: