کد خبر: ۱۵۴
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۳:۱۴

وی ورود مداحان به مسائل سیاسی را "خطرناک" توصیف کرد و خطاب به برخی مداحان بیان داشت: تو روضه خوان هستی ، روضه ات را بخوان دعایت را بکن و برو دنبال کار و زندگی ات؛ وظیفه تو نیست بی احترامی کنی و وارد سیاست شوی...فاجعه است که از آن سوی آب تماس بگیرند و بگویند تشکر می کنیم از فلان مداح که ترانه ما را خواند!... هرکس برای خودش بلندگو دست گرفته و هیئتی زده است.

گفتگو با "کربلایی نریمان پناهی" از مداحان سرشناس تهران قرار بود در ایام تاسوعا و عاشورا انجام شود که به دلیل بستری شدن این مداح در بیمارستان به بعد موکول شد و اربعین حسینی فرصت مناسبی است برای انتشار این گفتگو که حاوی نقدهایی پیرامون آسیب های موجود در عرصه مداحی کشور بوده است.

پناهی -از مداحان مشهور تهران که در بین هیئتی های سراسر کشور با نام کوچک نریمان شناخته می شود- از وضعیت مداحی در کشور به شدت انتقاد می کند و معتقد است در صداوسیما "لیست سیاه" برای پخش مداحی وجود دارد.

او در بین مداحان به بنیانگذار "سبک شور" شهرت دارد اما اینک از جدی ترین منتقدین سبک های جدید در مداحی است.

نریمان پناهی در گفتگوی تفصیلی با خبرنگار عصرایران در خصوص وضعیت مداحی در کشور بیان داشت: متاسفانه مداحان امروزی کشور بدون استاد و بدون آموزش، مداحی می کنند در حالی که مداح باید معرفت،اخلاق،امام شناسی و دین شناسی داشته باشد.

وی تاکید کرد: مداحان امروزی عمدتا نوجوان و جوان هستند و معلم هم ندارند در حالیکه نباید بدون معلم و آموزش سخن گفت و روضه خواند.

پناهی ، از ماشاءالله عابدی به عنوان یکی از مداحان بزرگ کشور نام برد و تصریح کرد: بسیاری از مداحان مشهور فعلی از شاگردان حاج ماشاءالله هستند و اگر از من بپرسند بهترین مداح چه کسی است اولین و آخرین اسمی که می برم عابدی است چون همه شرایط مداحی و روضه خوانی را دارد و از همه نظر تکمیل است.

وی ادامه داد: مداح تنها نباید به خواندن اکتفا کند و کسی که قال الصادق و قال الباقر می گوید باید خودش به آن چه می گوید عمل کند نه اینکه در مراسم و هیئت سخن از ائمه باشد اما شب پای ماهواره بنشیند.

این مداح مشهور تهرانی در خصوص گسترش استفاده از سبک ها غربی و ترانه ای در مداحی اظهار داشت: دارند به شیعه ضربه می زنند و "سبک های آن ور آبی" را بر می دارند و برای امام حسین می خوانند!

وی یادآور می شود: البته بیشتر این افراد نوجوان و جوان هستند که بدون استناد مرثیه می خوانند.

پناهی تاکید کرد: مداحی ها با سبک ترانه های آن ور آبی هیچ تاثری نمی گذارد و کسی را هم یاد امام حسین نمی اندازد و چه بسا با شنیدن این نوع سبک ها فرد ابتدا یاد آن خواننده می افتد تا یاد امام حسین!

وی با انتقاد از روند موجود مداحی در کشور بیان داشت: افراد زیادی هستند که جبهه دیده اند و در روضه تا دهان باز می کنند فضا عاشورایی می شود اما برخی هم هستند که نه جبهه ای دیده اند و نه جنگی و خدا به آنان صدایی داده که نمی دانند چگونه از آن استفاده کنند، هرچند برخی هم می دانند چگونه استفاده کنند اما سوء استفاده می کنند.

نریمان پناهی خاطرنشان کرد: برخی به اسم مداحی دکان باز کرده اند و مغازه زده اند و پول های آن چنانی می گیرند و... در حالی که مداح مثل ماشاءالله عابدی نه سیگار می کشد نه قلیان و اگر او را به مراسمی دعوت کنید امکان ندارد پول بگیرد مگر اینکه قسمش بدهید و به نظر من باید این افراد را زیاد تبلیغ کنیم و البته علمای بزرگی داریم که تا زنده هستند باید تبلیغشان را بکنیم نه اینکه وقتی رفتند بر سرمان بزنیم و که فلانی چه انسان خوبی بود.

وی در باره علت گرایش به سبک های غربی در بین مداحان تاکید کرد:علت این است که هدف برخی امام حسین(ع) نیست و اگر کسی هدفش امام باشد اینگونه رفتار نمی کند.
وی ادامه داد: توجه داشته باشید کسی که این سبک ها را می خواند یکباره نمی خواند بلکه قبلا رفته و اصل ترانه را گوش داده و بعد بر روی آن نوحه می گذارد و می خواند.

پناهی خاطرنشان کرد: من این را خودم دیدم که می گویم ، یک بار با یکی از مداحان در مسیر بودیم و تلفن همراهش را درآورد و گفت گوش کن چه قشنگ می خواند تا روشن کرد دیدم یک خواننده زن است و بر سرش فریاد زدم "خاموشش کن" و بعد به او یادآور شدم مگر امام معصوم نفرمود حرام تا قیامت حرام است مگر شنیدن صدای زن نامحرم حرام نیست؟

وی تاکید کرد: صدا امانتی است که خدا داده و نباید ان را با ترانه های حرام آلوده کرد ومتاسفانه برخی نه تنها ترانه را گوش می دهند بلکه در ماهواره می بینند و بعد بر روی همان سبک شعر درمورد امام حسین می گذارند و جوان های این دوره هم خیلی استقبال می کنند و این مداحان اکثرا مشتری خوبی هم دارند.

پناهی تصریح می کند: تا زمانی که تذکر داده نشود نمی توان جلوی این مداحی ها را گرفت و باید در مجلس و همان لحظه که مداح از این ترانه ها استفاده می کند و می خواند به او تذکر داد.

این مداح سرشناس گفت: الان متاسفانه بزرگی،کوچکی در مداحی کنار رفته و یک جوان 25ساله خود را معلم و استاد حساب می کند و ته صدایی هم دارد و آهنگ هم که تا دلتان بخواهد هست و شعر هم که فراوان است و این می شود نوحه خوانی ما!

پناهی اضافه کرد: اشعار عمدتا درباره چشم و ابرو و گیسو و بعضا بین الحرمین است و هرکس برای خودش بلندگو دست گرفته و هیئتی زده و می گوید "یا علی از تو مدد" و شروع می کند به سینه زنی.
هرچند سینه زنی خوب است و شور عیبی ندارد اما شور باید باشعور و با معرفت باشد و اینگونه نباشد که در هیئت نام حسین را بگوییم و شب در خانه و از ماهواره هرچیزی را ببینیم و در جمع به عنوان مداح به ما احترام بگذارند اما در جایی دیگر پای ماهواره باشیم.

وی بار دیگر بر ضرورت دادن تذکر به مداحان جوان تاکید کرد و اظهار داشت: نباید بگذاریم هرکس هرچه دلش خواست بگوید و هرچه خواست بخواند وگرنه وضعیت از وضع فعلی که فاجعه است بدتر خواهد شد.

وی در این باره گفت: فاجعه است که از آن سوی آب تماس بگیرند و بگویند تشکر می کنیم از فلان مداح که ترانه ما را خواند! و این ضربه است بر سر همه ما و شان اهل بیت این نیست و خود من در قبول اشعار خیلی دقت می کنم و طرف را سین جیم می کنم تا اشعاری که می دهد ترانه نباشد اما خیلی ها این کار را نمی کنند.

پناهی ادامه داد: اگر تذکر داده می شد کار به اینجا کشیده نمی شد که هرجا می رویم سبک های ترانه در مداحی ها استفاده شود در حالی که به این ها که نمی توان گفت مداحی و نوحه سرایی!

این مداح معروف تهران درباره ورود برخی مداحان به عرصه مسایل سیاسی و انتخاباتی گفت: این کار اشتباه است؛ خدا به همه عقل داده و فهم و شعور داده و انسان باید از عقلش استفاده کند ؛ نباید در جلسات مداحی به هم نان قرض بدهند که به فلانی رای بدهید و به فلانی رای ندهید.

وی ورود مداحان به مسائل سیاسی را "خطرناک" توصیف کرد و خطاب به برخی مداحان بیان داشت: تو روضه خوان هستی ، وظیفه تو این است بروی بالای منبر روضه را بخوانی و حق نداری به این نمره بدهی و به آن ندهی و به کسی مثبت بدهی و به دیگری منفی؛ تو روضه خوان هستی ، روضه ات را بخوان دعایت را بکن و برو دنبال کار و زندگی ات؛ وظیفه تو نیست بی احترامی کنی و وارد سیاست شوی.

نریمان پناهی تاکید کرد: متاسفانه برخی مداحان در زیارت عاشورای خود زیارت را قطع می کنند و حرف سیاسی می زنند در حالی که با این کار زیارت شان را باطل می کنند. کجا گفته شده یا نوشته شده که وسط زیارت عاشورا می توان حرف زد و آن هم سیاسی؟!

وی خطاب به این مداحان گفت: تو حق نداری در بین زیارت عاشورا بحث سیاسی کنی خیلی بد و زشت است در محضر امام حسین زیارت را قطع کنی و حرف را مرتب عوض کنی و این بی ادبی به ساحت حجت خداست.

وی در خصوص برخی دیگر از بدعت ها تاکید کرد: اخیرا برخی یاد گرفته اند به زیارت عاشورا کلماتی اضافه می کنند مثلا بعد از "سلام علی الحسین" می گویند و علی انصار الحسین و علی زوارالحسین!
کجا گفته شده در زیارت عاشورا این ها وجود دارد و به این ها بدعت گفته می شود .برای چه به زیارت عاشورا اضافه می کنید و در بین آن حرف می زنید؟ البته روضه خواندن در بین زیارت عاشورا جداست اما حرف سیاسی زدن بین زیارت عاشورا زیارت را باطل می کند البته این شیطان و نفس است که دخالت می کند.

پناهی در واکنش به این سوال که برخی مداحان اقدام به شبیه سازی وقایع عاشورا کرده اند و به عنوان مثال برخی اشخاص دوره فعلی را با عمر سعد و شمر و ..و قیاس می کنند گفت:وای وای وای! پناه برخدا. امام معصوم فرمود: اگر شیعه ما کاری انجام داد و فسقی مرتکب شد، نگویید شیعه فاسق است بگویید آن فعل فسق است.
ما حق نداریم حتی یک حیوان را به عمر سعد تشبیه کنیم . ائمه اطهار شجره طیبه هستند و دشمنان آنان شجره خبیثه و اهل بیت تمام "ایمان" هستند و دشمنان آنان تمام "کفر" و ما حق نداریم کسی را عمر سعد کنیم و دیگری را شمر.

وی خاطرنشان کرد: در روایات است اگر به کسی فحشی بدهیم که در او این فحش نباشد باید جواب پس داد.

پناهی اظهار داشت:کسی که طبیب نیست نباید برای کسی نسخه بپیچد و کسی که مجتهد نیست نباید فتوا بدهد .خیلی خطرناک است هم در این دنیا و هم در آن دنیا باید جواب بدهند.

وی در پاسخ به سوالی درباره پخش مداحی در رسانه ملی و اینکه آیا این اظهارنظر که در صدا وسیما برای پخش مداحی لیست سیاه وجود دارد، درست است؟ تصریح کرد: این درد دل بسیاری مداحان است؛ مداحان بسیار خوبی هستند که واقعا اثرگذار هستند اما از آنان در رسانه ملی خبری نیست و در بقیه جاها هم لیستی هست شامل تعدادی از مداح سن پایین، اما مداحان واقعی و تائید شده رها شده اند و کسانی را تبلیغ می کنند که معرفت پایینی دارند .
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: