کد خبر: ۱۶۴
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۸۷ - ۰۹:۲۶

از تعداد و امادگي اين نوع موشك در نيروي دريايي ايران اطلاعات زيادي دردست نيست و سياست ايران در ضمينه موشك هاي دريايي برپايه موشك هاي كروز قرار دارد.

مقاله اي كه در زير مي آيد به معرفي بر خي از موشكهاي در اختيار نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي و توانمنديها و قابليتهاي آنها مي پردازد.

1-موشك هارپون(AGM-84 Harpoon)

موشك هارپون يكي از معروفترين و قويترين سلاح هاي ضد كشتيست كه با وجود عمر طولاني آن هنوز يكي از موشك هاي اصلي ضد كشتي در نيروي دريايي آمريكا و بسياري از كشورهاي جهان از جمله ايران است(هارپون به معني نيزه ي شكار نهنگ است)

موشك هارپون بسور اختصاصي و تنها براي مقابله با كشتي ها ساخته شد و اولين بار به خدمت نيروي زميني و دريايي آمريكا در آمد موشك هارپون بدليل نياز شديد نيرو هاي هوايي و دريايي در مدل هاي مختلف به توليد انبوه رسيد بعدها موشكSLAM كه به معني (Stand-off Land Attack Missile) است از روي آن توليد گرديد.

در 1965 نيروي دريايي بصورت آزمايشي در قالب يك طرح پژوهشي بر روي موشك براي مقابله ي سطحي با زير دريايي ها و با برد 45 كيلومتر شروع به بررسي نمود پس از نابودي رزم ناو اسرائيلي Eilat توسط دو ناوچه ي موشك انداز ساخت روسيه در 1967 احميت اين پروژه دوچندان شد چرا كه نياز به يك موشك ضد كشتي قوي در برابر اهداف سطحي بسيار حس ميشد با سرعت گرفتن رشد پروژه در 1970 اولين نمونه ي هارپون تحت عنوان ZAGM-84A مورد آزمايش قرار گرفت با اين وجود نتيجه ي آزمايشات رضايت بخش نبود در نتيجه سال بعد اين قرار داد طي مناقصه اي به شركت McDonnell-Douglas اعطا گرديد بدنبال اين امر مكدانل داگلاس طي مدت كوتاهي سه مدل مختلف از اين موشك را تدوين نمود و سريعا اولين تست ها انجام شد نمونه ي اوليه در 1972 آزمايش شدمدل هايي كه مكدانل داگلاس ارائه كرد به اين ترتيب بود موشك هوا به دريا مدل پايه AGM-84A و موشك دريا به دريا RGM-84A و زمين به دريا UGM-84A ولي طرح ايراداتي نيز داشت از جمله برد كم در حالي كه حد اقل نياز به دامنه برد 90 كيلومتر مي بود كه بعدها اصلاح شد.

اولين مدل در 1977 وارد خدمت شد و اولين نمونه هم نمونه ي دريا به دريا بود پس از آن اولين نمونه ي هوا به دريا (AGM-84A ) در 1979 بر روي هواپيما هاي P-3 اوريون نصب شد اولين نمونه ي زمين به دريا هم در 1981 وارد خدمت گرديد.

از تعداد و امادگي اين نوع موشك در نيروي دريايي ايران اطلاعات زيادي دردست نيست و سياست ايران در ضمينه موشك هاي دريايي برپايه موشك هاي كروز قرار دارد.موشك هارپون در مدلهاي مختلفي توليد گشته و ما مشخصات موشك هاي تحت اختيار ايران را در زير قرار مي دهيم.
مشخصات:
نوع: موشك ضد كشتي
طول: 4 متر 55 سانتيمتر
وزن: 5/661 كيلوگرم
برد: 60 مايل
سرعت: 855 كيلومتر بر ساعت2-موشك كروز دريايي كوثر(C-701)

اين موشك تركيبي از تكنولوژي بومي و برداشتهايي از نمونه ي چيني C-701 است اين موشك به يك سرجنگي الكترو اوپتيك مجهز است كه به همراه يك رادار جستجوي ميليمتري كنترل آن را انجام ميدهد
موشك كوثر مناسب براي شليك از شناور هاي گشتي كوچك تا متوسط لانچر هاي زميني هليكوپتر ها و جنگنده ها يا هواپيماهاي گشت درياييست (مانند اوريون)
از توانايي هاي اين موشك ميتوان به اصلاح اتوماتيك مسير شليك انتخاب اتوماتيك هدف بعدي(نزديك ترين هدف در صورت خارج شدن هدف اول از دسترس يا قفل رادار بطور كلي بازيافت البته امكان هدايت اپتيكي تلوزيوني هم هست)

مشخصات:
نوع: موشك ضد كشتي
برد بيشينه:15 تا 19 كيلومتر
طول:2.6 متر
وزن سرجنگي: 29 كيلوگرم با توانايي ضد زره براي ورود به قسمت هاي داخلي تر(تاخير در انفجار)
وزن كلي: 100 كيلوگرم
موتور: يك بوستر سوخت جامد با سوخت ذخيره
سرعت: 0.8 ماخ
نوع كنترل گر: كنترل گر تصويري يا رادار موج ميليمتري به همراه رادار خانگي Sea skimmer


3-موشك كروز دريايي نور(بهينه شده c-802)

موشك كروز نور از جمله موشك هاي ساخت داخل ميباشد كه با الگو برداري از موشك هاي چيني c-802 توسط متخصصان داخلي توليد شده .اين موشك در ايران در سال 80 به صورت توليد انبوه در اختيار نيروهاي مسلح قرار گرفت.در سال 1385 و در رزمايش پيامبر اعظم(ص) نوع بهينه شده اي از موشك نور مورد ازمايش قرار گرفت و با موفقيت ازمايش شد.موشك بهينه نور بدون نياز به سيستم OTHT با حداكثر برد به سمت اهداف سطحي شليك مي‌شود.جمهوري اسلامي ايران اولين كشوري است كه توانست موشك نور(c-802) را بر روي بالگرد نصب كند و ما نخستين كشوري هستيم كه اين تكنولوژي را دارا مي‌باشيم.
مشخصات:
برد:120 كيلومتر
ورن كلاهك جنگي:165 كيلوگرم


4-موشك حوت

در سال 1385 و در رزمايش پيامبر اعظم(ص) موشكي را ازمايش كرد كه باعث حيرت بيش از پيش جامعه جهاني گشت.ايران در اين رزمايش موشكي با سرعت 100 متر بر ثانيه را ازمايش كرد.موشك انداز هاي اين موشك كامل رادار گريز بوده و از ديد رادارهاي دشمن مخفي مي مانند.توان رزمي اين موشك برابر با موشك VA-111 Shkval ساخت روسيه است و تنها دو كشور ايران و روسيه فناوري لازم را براي ساخت چنين موشك هاي به دست اورده اند.هنوز مشخص نيست كه آيا "حوت " بر پايه shkval ساخته شده است يا خير.سرعت متوسط اين موشك 4 برابر اژدر معمولي زير ابي است.
اين موشك با توليد حبابهاي بخار كه از نوك دماغه و پوسته خود خارج مي كند لايه اي از گاز در اطراف خود شكل مي دهد و بدين ترتيب خود را از تماس مستقيم با آب و پساي قابل ملاحظه ناشي از آن دور مي كند.
اين موشك قابليت پرتاب از روي شناور و يا زيردريايي در عمق 100 متري را دارد. با سرعت حدود 50 نات (93 كيلومتر بر ساعت) كپسول پرتاب خود را ترك مي كند. با فرو رفتن در آب و رسيدن به عمق مناسب، موتور خود را روشن كرده و به سمت هدف راهي مي شود.
از چالش هاي فني توسعه چنين موشكي مي توان به كاويتاسيون اشاره نمود كه لازم است ميزان حبابهاي كاويتاسيون براي حفظ و پايدار نگهداشتن لايه گاز اطراف موشك ونيز رسيدن به كمترين پسا كنترل شود. در همين رابطه توجه به تداخل گازهاي خروجي از راكت و نيز سطوح كنترل موشك با لايه گاز ايجاد شده در اطراف آن، پيچيدگيهاي اين مساله را روشن تر مي سازد. به ويژه زمان شروع به كار موتور و شرايط گذار (Transision) ناشي از آن از اين حيث قابل توجه است.
سيستم هدايت چنين موشكي نيز با چالشهاي خود روبرو است. تغيير محيط سيال اطراف موشك، شكست امواج و نيز سرعت خودموشك از مواردي است كه هدايت آن را با مشكلات عديده اي مواجه مي سازد


5-موشك سانبرن(SS-N-22 Sunburn,Moskit)

موشك جهت شكست دادن سيستم راداري دفاعي آمريكا طراحي شده است . يك ناو آمريكايي در حالت دفاعي به هر صورت در جريان شناسايي موشك SUNBURN كه به طرف آنها در حركت است تنها زمان كافي براي محاسبه و پيدا كردن راه حل شليك را دارد نه وقت كافي براي منهدم كردن موشك SUNBURN را. به همين خاطر از نوعي اسلحه جديد كه مي‌تواند 3000 گلوله اورانيوم را در يك دقيقه شليك كند ولي اين سلاح بايد هماهنگي دقيقي را براي نابودي موشك به موقع انجام دهد كه بسيار مشكل است .
تركيب سرعت مافوق صوت و اندازه بمب آن انرژي تخريبي زيادي را هنگام برخورد با كشتي ايجاد مي‌كند . يكعدد از اين موشك‌ها مي‌تواند يك كشتي جنگي را غرق كند. تنها راه ناوهاي آمريكايي براي دفاع از خودشان در مقابل سلاحهاي مهيبي چون SUNBURN اين است كه قبل از رسيدن جنگنده پرتاب كننده بمب به محدوده پرتاب موشك آن را نابود كنند. SUNBURN مي‌تواند يك بمب اتمي 200 كيلو تني يا يك كلاهك 750 پوندي را در حدود 100 مايل حمل كند. بيش از دو برابر ميزاني كه EXOCET مي‌تواند. SUNBURN مي‌تواند سرعتي دو برابر سرعت صوت داشته و با قابليت تنظيم مسير پروازي كه مي‌تواند از كنار موانع عبور كند تا خود را به استحكامات دشمن برساند. اين موشك قابليت شليك از زير دريايي ساحل و ناوهاي جنگي را بر خوردار است.مدل هوايي ان نيز قابليت شليك از جنگنده su-27k يا su-33 رادارا ميباشد كه نام ديگر ان Kh-4 مي باشد.

مشخصات:
طول: 9 متر
وزن:450كيلوگرم
وزن كلاهك:320 كيلوگرم
سرعت: 3 ماخ
برد نهايي: 250 كيلومتر
نوع رادار: فعال


6-موشك اگزوسه(Exocet)

طراحي موشك اگزوسه در سال1967 اغاز گرديده و نوع دريا پايه ان كه با كد MM 38 شناخته مي شود در سال 1975 وارد خدمت گرديد.نوع هواپايه ان كه با كد AM 39 شناخته مي شود طراحي ان از سال 1974 اغاز گرديد و در سال 1979 تحويل نيروي دريايي فرانسه گشت.اين موشك در جنگ فالكلند از يك جنگنده ارژانتيني شليك شده و باعث غرق شدن ناو جنگي انگلستان گشت و در جنگ اول خليج فارس جنگنده هاي نيروي هوايي عراق اين موشك را به سمت يك ناوچه امريكايي شليك كرد و قبل از اينكه ناو امريكايي بتواند كاري از پيش ببرد موشك به ان برخورد كرده و ان را به دونيم ميكند.
ايران درسال 2003 سفارش تعداد نامحدودي از اين نوع موشك را به فرانسه داده است.از دريافت سفارس ايران اطلاعاتي در دست نيست ولي منابع مطلع تعداد اين موشك هاي ايران را 500 عدد اعلام كرده اند.اين موشك به وسيله جنگنده هاي ميراژ فرانسوي كه در اختيار نيروي هوايي قرار دارد قابل شليك است.
مشخصات:
سال ورود:1979
انداره: 580 سانتيمتر
وزن: 855 كيلوگرم
وزن كلاهك:168 كيلوگرم به همراه زره تاخير انداز در انفجار
سرعت: 0.93 ماخ
برد: 63 كيلومتر
رادار:ESD ADAC رادار فعال


منابع:
سايت فاس
سنترال كلوپ
انجمن هوافضا
فناوري موشكي
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: