کد خبر: ۱۷۹
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۱:۵۵

علاوه بر D بزرگ بر گوشه پیراهن تیم ملی فوتبال کشورمان که آرم کارخانجات پوشاک علی دایی است و از زمان فعالیت وی در تیم ملی جای شرکت پوما را گرفته است، پرچم مقدس کشورمان با شکل هندسی ویژه‌ای بر روی پیراهن تیم ملی نقش بسته بود که این اقدام فاقد توجیه ، کمی عجیب به نظر می رسید.

فدراسیون فوتبال کشورمان در یک بازی رسمی و مقدماتی جام جهانی، نشان تجاری یک شرکت خودروسازی داخلی را که اسپانسر تیم ملی است با استفاده قابل تامل از سه رنگ پرچم مقدس ایران بر روی پیراهن تیم ملی حک کرد.

ماکارونی و تیم ملی فوتبال ایران

به گزارش مهر، در اولین گام تبلیغ یک شرکت تولید ماکارونی در بازی دوستانه تیمهای ملی فوتبال ایران و چین حواشی بسیاری برای فدراسیون فوتبال کشورمان ایجاد کرد. بسیاری از بزرگان فوتبال ایران از اقدام فدراسیون کشورمان برای تبلیغ یک شرکت ماکارونی انتقاد کرده و آن را درشان تیم ملی فوتبال کشورمان در یک مسابقه بین المللی ندانستند هرچند علی کفاشیان تاکید می کرد که از تبلیغ این شرکت بر روی پیراهن تیم ملی خبر نداشته و به طور حتم اسپانسر ویژه‌ای برای تیم ملی انتخاب خواهد شد!

علاوه بر انتقادات و حتی لطیفه‌هایی که از تبلیغ یک شرکت ماکارونی بر روی پیراهن تیم ملی فوتبال کشورمان مطرح شد اهالی فوتبال این اقدام فدراسیون ایران را خلاف قوانین فیفا دانستند ولی باز هم مسئولان فدراسیون از خود دفاع کرده و قوانین فیفا را مشمول بازیهای دوستانه ندانستند.

سایپا اسپانسر تیم ملی ایران

پس از دیدار تیم ملی کشورمان با چین که پیش درآمدی برای رویارویی ایران با تایلند و کره جنوبی در ورزشگاه آزادی بود، فدراسیون فوتبال کشورمان به دنبال حامی مالی ویژه ای رفت و در این بین دو گزینه بیش از سایر گزینه ها مطرح شدند. سایپا و ایرانسل. اما به هر حال سایپا گوی سبقت را ربود و به عنوان اسپانسر تیم ملی فوتبال کشورمان انتخاب شد و در مراسم ویژه ای با حضور رئیس سازمان تربیت بدنی و مدیرعامل سایپا، خودروسازی سایپا رسما به عنوان حامی تیمهای ملی فوتبال کشورمان معرفی شد.

دیدار ایران و کره جنوبی؛ اقدام غیر حرفه‌ای دیگر

هیجان یک دیدار جذاب پیش از داربی تهران بیش از 70 هزار تماشاگر را به استادیوم آزادی کشاند تا شاهد رویارویی دو تیم ملی فوتبال کشورمان و کره جنوبی باشند. بازیکنان دو تیم به میدان آمدند و سرود ملی دو کشور در استادیوم آزادی طنین انداز شد. هنگامی که سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران در ورزشگاه آزادی هیجانی وصف ناپذیر به تماشاگران داده بود و بازیکنان تیم ملی فوتبالمان به همراه بیش از 70 هزار تماشاگر آن را زمزمه می کردند لباس تیم ملی کشورمان بیش از هر زمان دیگری جلب توجه می کرد.

علاوه بر D بزرگ بر گوشه پیراهن تیم ملی فوتبال کشورمان که آرم کارخانجات پوشاک علی دایی است و از زمان فعالیت وی در تیم ملی جای شرکت پوما را گرفته است، پرچم مقدس کشورمان با شکل هندسی ویژه‌ای بر روی پیراهن تیم ملی نقش بسته بود که این اقدام فاقد توجیه، کمی عجیب به نظر می رسید.

با دقت بر روی اشکال هندسی نقش بسته بر روی پیراهن تیم ملی با سه رنگ پرچم مقدس کشورمان، متوجه تبلیغ الگوی پیرامونی آرم شرکت سایپا بر روی آن می‌شویم.

مسئولان تیم ملی اولا با استفاده از المانهای اصلی پرچم مقدس کشورمان برای تبلیغ اسپانسر تیم ملی و ثانیا بدون در نظر گرفتن قوانین موجود فیفا، آرم شرکت سایپا حامی تیمهای ملی فوتبال کشورمان را به صورتی ویژه بر روی پیراهن تیم ملی قرار داده‌اند تا شاید حامی خود را راضی‌تر نگاه دارند.

به موجب قانون شماره ۱۱ مربوط به لباس تیم های ملی عضو فیفا در دیدارهای رسمی که در بخش تقویم و نتایج سایت فیفا ثبت شده، یک فدارسیون عضو مجاز است تنها آرم به ثبت رسیده خود نزد فیفا را تحت شرایطی خاص در سمت چپ پیراهن (یا شورت و جوراب) حک کند.

در ماده دو این قانون فیفا نیز تاکید شده است که "چنین آرمی باید مربوط به فدراسیون و نزد فیفا به عنوان علامت مشخصه فدراسیون به ثبت رسیده باشد." همچنین در آن قید شده این آرم نباید بیانگر هیچ گونه مفهومی از شرکت، ‌کارخانه و کمپانی تبلیغاتی و... باشد.

فدراسیون جهانی فوتبال در ماده سوم این قانون نیز به اندازه تعریف شده چنین آرم بر روی پیراهن، شورت و جوراب تاکید دارد. در این بخش و در قانون ۱۴ فیفا به صراحت می گوید" در صورتی که فدراسیونی از آرم به ثبت رسیده نزد فیفا بر روی پیراهن تیم کشور خود استفاده نکند ‌مجاز است از تصویر پرچم رسمی خود نیز مطابق بند ۴ استفاده کند. "

همچنین در قانون شماره ۱۵ که مربوط به مواد تبلیغاتی است‌ در ۸ ماده عنوان شده تمام اشکال مربوط به حک تبلیغات مالی‌، سیاسی، مذهبی یا شخصی و غیره روی البسه در محیط داخل ورزشگاه ممنوع و پیگرد دارد و تنها در خارج از این محیط ممکن است.

بنابراین به نظر می رسد مسوولان تیم ملی فوتبال کشورمان دچار خبط بزرگی شده اند که این اقدام می تواند هزینه هایی بیش از درآمد تیم ملی از اسپانسر داشته باشد.

تنها ادعای حرفه‌ای بودن می‌کنیم

به گزارش مهر ، در حالی که سالهاست لیگ حرفه ای را در کشورمان راه انداخته ایم و ادعا داریم فوتبالی حرفه ای را به نمایش می گذاریم اما به نظر می رسد تنها به حرف حرفه‌ای هستیم. هنوز باشگاههای ما استادیوم ندارند، صدا و سیمای ما هزینه واقعی پخش زنده مسابقات فوتبال را به باشگاهها پرداخت نمی‌کند، عواید کامل حاصل از بلیط فروشی در اختیار باشگاهها قرار نمی‌گیرد و ... اما انتظار داریم تیمها خصوصی شوند و باشگاهها صاحب درآمدهای اقتصادی.

از جمله سرمربی تیم فوتبال استقلال در حالی که حامی تیم استقلال شرکتی آلمانی است با آرم شرکتی دیگر (M) مقابل دوربینهای صدا و سیما قرار می گیرد یا برخی بازیکنانمان زیر لباس تیم فوتبالشان لباسی با آرم شرکت دیگری (D یا M) می پوشند که همه این موارد حاکی از بی سر و سامانی فوتبالی دارد که فقط می‌گوید حرفه‌ای هستم؟!

شاید به یاد نداریم که احمدرضا عابدزاده دروازه بان پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان به دلیل اینکه تنها بر روی دستکش دروازه‌بانی‌اش تبلیغ شرکتی غیر از اسپانسر پوشاک تیم ملی درج شده بود، مشمول جریمه فیفا شد!
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: