کد خبر: ۱۹۶
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۶:۴۵

نیروی انتظامی بر اساس اختیاراتش حق دارد اتومبیلهایی که قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت نمی کنند جریمه کند و در موارد استثنایی نیز همچون عدم معاینه فنی و عدم برخورداری بیمه شخص ثالث و سه بار تخلف در طی یکسال به پلیس اجازه داده شده که اتومبیل را توقیف کند اما به جز این موارد اگر پلیس اتومبیلی را متوقف کند از این حق برخوردار نیست و صاحب خودرو می تواند به محاکم قضایی طرح شکایت کند.

سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد: پلیس تنها می تواند در مواردی که خودرو فاقد معاینه فنی و بیمه شخص ثالث است و همچنین اگر در طی یکسال سه بار تخلف داشته باشد اتومبیل را توقیف کند به جز این موارد پلیس حق توقیف خودرو را ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر علیرضا جمشیدی امروز در نشست هفتگی با خبرنگاران به تصویب کتاب مجموعه قانون مجازات اسلامی در کمیسیون قضایی مجلس اشاره کرد و گفت: سه کتاب از کتاب مجموعه قانون مجازات اسلامی بر اساس اصل 85 قانون اساسی به تصویب کمیسیون قضائی مجلس رسیده است و تا کنون کتاب کلیات حدود و دیات تصویب شده و کتاب قصاص نیز در هفته جاری نهایی خواهد شد.

وی در ادامه گفت: وقتی قانونی در کمیسیون حقوقی به استناد اصل 85 قانون مطرح می شود بنابراین ضرورت تصویب ماده به ماده آن در مجلس نیست و در حکم قانون است و چنانچه شورای نگهبان آن را تایید کند لازم الاجرا خواهد بود.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: مجازاتهای جایگزین حبس که حدود 46 درصد از حبسهای جزئی را شامل می شود به مجازات جایگزین تبدیل می گردد و باید گفت در اینگونه مجازاتها دوره مراقبت که شامل بحث درمانی و حرفه آموزی است و خدمات عمومی بدون دستمزد و محرومیتهای اجتماعی پیش بینی شده است و این مجازاتها شامل افراد کمتر از دو سال حبس است.

جمشیدی همچنین به تصویب قانون مجازات کودکان و نوجوانان تا سن 18 سالگی اشاره کرد و گفت: در این لایحه کودکان و نوجوانان به سه گروه 7 تا 12 سال ، 12 تا 15 سال و 15 تا 18 سال تقسیم شده اند.

وی در ادامه گفت: کودکانی که 7 تا 12 ساله باشند به طور کلی اعم از دختر و پسر مجازاتی نخواهند داشت اما نوع تصمیمی که در مورد آنان گرفته می شود یا سپردن به مددکار اجتماعی و یا ارجاع آنان به یک موسسه شبانه روزی خواهد بود. همچنین برای این گروه سنی جدا شدن از خانواده و سپردن به کسانی که به تربیت آنان کمک می کنند پیش بینی شده است.

سخنگوی قوه قضائیه در مورد برخورد با کودکان مجرم 12 تا 15 ساله گفت: در مواردی که نوع جرم تعزیری این گروه بالا باشد حبس وجود ندارد اما نگهداری در کانون اصلاح و تربیت از سه ماه تا یکسال در نظر گرفته شده است. همچنین برای کودکان 15 تا 18 سال در مواقعی که نوع جرم ارتکابی آنان شدید باشد، نگهداری در کانون اصلاح و تربیت از دو تا 5 سال و در درجات بعدی نگهداری در کانون اصلاح و تربیت از یک تا سه سال و همچنین نگهداری در کانون اصلاح و تربیت از سه ماه تا یکسال پیش بینی شده است.

وی در مورد کودکان و نوجوانانی که مرتکب قتل می شوند نیز گفت: ماده ای در این خصوص تصویب شده که به موجب آن هر گاه افراد بالغ کمتر از 18 سال ماهیت جرم انجام شده و یا حرمت آن را درک نکنند و یا در رشد عقلانی آنان شبهه وجود داشته باشد با توجه به سن آنان به مجازاتهای پیش بینی شده محکوم می شوند. اگر شبهه ای در رشد عقلانی آنان نباشد مجازات قصاص خواهد بود.

جمشیدی از برگزاری اجلاس دادستانهای کل کشورهای اسلامی در دوازدهم و سیزدهم اسفند 87 خبر داد و گفت: در این اجلاس که مقامات قضایی و حقوقدانهای برجسته کشورهای اسلامی حضور خواهند داشت در مورد نحوه برگزاری دادگاه رسیدگی به جنایات رژیم صهیونیستی تصمیم گیری خواهند کرد.

وی تصریح کرد: با تشکیل این دادگاه 24 نفر از کسانی که در این جنایات به عنوان آمر و یا عاملان این جنایات بوده اند تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

سخنگوی قوه قضائیه همچنین در مورد لایحه رسیدگی به جنایات بین المللی نیز گفت: این لایحه به دولت ارسال شده است و انتظار داریم دولت این لایحه مهم را به سرعت به مجلس ارسال کند تا اولین ثمره آن رسیدگی به جرایم عاملان و مرتکبان جنایات رژیم صهیونیستی در غزه باشد.

خبرنگاری در مورد اقدامات نیروی انتظامی در توقیف خودروها سئوال کرد و جمشیدی در پاسخ گفت: نیروی انتظامی بر اساس اختیاراتش حق دارد اتومبیلهایی که قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت نمی کنند جریمه کند و در موارد استثنایی نیز همچون عدم معاینه فنی و عدم برخورداری بیمه شخص ثالث و سه بار تخلف در طی یکسال به پلیس اجازه داده شده که اتومبیل را توقیف کند اما به جز این موارد اگر پلیس اتومبیلی را متوقف کند از این حق برخوردار نیست و صاحب خودرو می تواند به محاکم قضایی طرح شکایت کند.

خبرنگاری در مورد اجرای حکم سنگسار یک زن در شیراز سئوال کرد و سخنگوی قوه قضائیه گفت: خبرنگار مهر در شیراز از بنده چنین سئوالی را مطرح کرد که بنده آن را رد کردم اما ممکن است شیوه انعکاس متفاوت باشد.

خبرنگاری در خصوص بازدداشت دانشجویان از جمشیدی سئوال کرد و وی گفت: تمایلی به بازداشت دانشجو نداریم و معتقدیم تخلفات آنان باید در مراجع انتظامی دانشگاه رسیدگی شود اما اگر جرمی را مرتکب شود آن دانشجو همانند افراد عادی خواهد بود اما با توجه به شرایط تحصیلی خاص آنان، قضات تفاوتی در رسیدگی به پرونده آنان قائل می شوند.

وی در مورد پرونده 7 بهایی و اتهامات آنان نیز گفت: اتهامات این افراد جاسوسی است و برای آنان قرار مجرمیت صادر شده است و طی هفته آتی کیفرخواست پرونده صادر و در دادگاه به جرایم آنان رسیدگی خواهد شد.

جمشیدی در پاسخ به اینکه به وکیل این افراد اجازه صحبت کردن با متهمان داده نشده است گفت: بر اساس قوانین ما منعی برای دسترسی به وکیل وجود ندارد.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره تعریف جرم سیاسی گفت: فعالیتهای تبلیغی موثر علیه نظام، برگزاری اجتماعات و راهپیماییهای غیر قانونی، نشر اکاذیب در سطح گسترده، تشویش اذهان عمومی و انتشار در رسانه ها، توزیع اوراق چاپی، تلاش موثر برای ایجاد اختلاف در اقوام و مذاهب از جمله جرایم سیاسی محسوب می شود و در تبصره ای از لایحه جرم سیاسی آمده است که انتقاد از نظام سیاسی و یا اصول قانون اساسی و صرف اعتراض به عملکرد مسئولین و یا دستگاههای اجرایی و بیان عقیده در ارتباط با امور سیاسی، فرهنگی و اقتصادی جرم محسوب نمی شود.

خبرنگاری پرسید یکی از مقامات آمریکایی ادعا کرده که رابرت بلینسون در زندانهای ایران به سر می برد و جمشیدی گفت: در زندان ایران متهم به این عنوان نداریم و پرونده قضایی در این خصوص تشکیل نشده است.

جمشیدی در مورد بازداشت 7 نفر در مراسم سالگرد مهندس بازرگان گفت: 7 نفر بازداشت شده اند که برای دو نفر قرار وثیقه صادر شده که یکنفر به دلیل عجز از تهیه وثیقه همچنان در بازداشت به سر می برد و 6 نفر دیگر نیز در بازداشت هستند.

وی اتهامات این افراد را اخلال در نظم عمومی و درگیری با ماموران نیروی انتظامی عنوان کرد.

جمشیدی در ارتباط با بودجه پیشنهادی دولت برای قوه قضائیه نیز گفت: متاسفانه بودجه قوه قضائیه تکافوی این حجم کارها را نمی دهد و امیدواریم امسال مجلس از سایر درآمدها بودجه قوه قضائیه را افزایش دهد.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سئوال که چرا دادگاه سلیمی نمین بدون حضور خبرنگاران و هیئت منصفه برگزار می شود گفت: دادگاه مطبوعات برای رسیدگی به جرایم اصحاب مطبوعات است بنابراین اگر کسی در روزنامه ای مطلبی را بیان کند که توهین به فرد دیگری باشد و اگر آن فرد شکایتی مطرح کند این جرم مطبوعاتی محسوب نمی شود.

خبرنگاری در مورد پروژه مدیران در شیراز که بدون طی مراحل قانونی واگذار شده است و جمشیدی در پاسخ گفت: سازمان بازرسی تخلفی را در این خصوص اعلام نکرده است.

وی همچنین در ارتباط با آیین دادرسی کیفری نیز گفت: انتظار ما از مجلس این است که این قانون را به سرعت تمدید کند.

جمشیدی همچنین در خصوص پرونده فرمانده سابق نیروی انتظامی نیز گفت: تحقیقات در مورد این پرونده همچنان ادامه دارد و هنوز به نتیجه نرسیده است.

سخنگوی قوه قضائیه در ارتباط با پرونده انفجار شیراز نیز گفت: برای سه نفر از متهمان این پرونده حکم صادر شده است که پرونده در دادگاه تجدید نظر استان در حال رسیدگی است و دادگاه سایر متهمان نیز برگزار شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: