کد خبر: ۲۱۴۷
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۰۱:۲۶

رابطه کروبی با مقام معظم رهبری موضوع سوال یکی دیگر از حاضران این نشست بود که دبیر کل حزب اعتماد ملی در پاسخ این روابط را بسیار خوب معرفی کرد و گفت: در پایان کار مجلس ششم نیز رهبری طی نامه ای اقدامات من در مجلس ششم را جانکاه توصیف کردند و از من تشکر کردند.

مهدی کروبی دبیر کل حزب اعتماد ملی در جمع طلاب و علمای حوزه علمیه امام خمینی شهر اراک حاضر و به ایراد سخنرانی پرداخت.

شیخ اصلاحات در ابتدای سخنان خود روحانیت را سرمایه‌ای هزار ساله دانست که همواره خدمتگزار مردم و اسلام بوده‌اند، افزود: سال‌ها مبارزه، فداکاری و شهادت از سوی روحانیت برای دفاع از حقوق مردم بوده است.

رئیس مجلس ششم خاطرنشان کرد: وی عامل پیروزی و عبور نظام از گردنه‌های سخت را وحدت مردم و هوشیاری امام (ره) دانست و گفت: پس از امام (ره) یکی از شاگردان فاضل ایشان رهبری نظام را بر عهده گرفتند و امروز شما نسل جوان باید خود را آمادة حفظ و حراست این نظام کنید.

کروبی تاکید کرد: از درون همین مدرسه‌ها فیلسوف‌ها، مجاهدین، علما و اندیشمندانی درخشیدند و از درون این حجره‌ها امام (ره) حرکتی را آغاز کردند که آن را تحت تاثیر قرار داد.

مهدی کروبی در ادامه به انتخابات ریاست جمهوری آینده اشاره کرد و با بیان اینکه امام(ره) همواره به حضور جدی مردم در پای صندوق‌های رای تاکید داشتند افزود: تا هنگامی که این دو واژه جمهوری اسلامی در کنار هم باقی بمانند این نظام زنده و پویاست اما اگر روزی یکی از این دو نباشد روز افول ماست و ما باید همواره باید برای حاکمیت اسلام و اهمیت جایگاه انتخابات تلاش کنیم.

وی همچنین به روحانیون توصیه کرد که نقش پدری را در جامعه داشته باشند و برخوردهایشان به گونه‌ای نباشد که موجب سوء برداشت در جامعه باشد، افزود: مسئولان روحانی از برکت همین اسلام به چنین جایگاهی رسیدند اما اینکه چقدر توانسته‌ایم به اهداف اسلام عمل کنیم.

در ادامه این جلسه نوبت به پرسش‌های طلاب رسید. یکی از طلبه‌ها در مقام سوال خطاب به کروبی گفت: شما در حالی گفته‌اید که ناظران بین‌المللی باید در انتخابات ما نظارت داشته که مقام معظم رهبری این انتخابات را سالم دانستند، همچنین در حالی که امنیت و شرف ما از شهداست. شما در خصوص تدفین شهدا گفته‌اید که شهرها را نباید گورستان کرد.

شیخ اصلاحات در پاسخ گفت: در انتخابات اتفاقاتی می افتد که سوالاتی را برای مردم پیش آورده است. ما کلیت انتخابات و حضور در آن را همیشه مورد تاکید قرار داده‌ایم.

وی افزود: من فکر می‌کنم که شما نیز در کوچه و بازار از مردم شنیده‌اید که در مورد انتخابات برخی حرف ها را می‌زنند، البته من نگفته‌ام که ناظر بین‌المللی باید نظارت کند اما می‌گویم چرا پس از برگزاری 30 انتخابات به گونه‌ای عمل کنیم که چنین برداشت هایی در جامعه وجود داشته باشد.

دبیر کل حزب اعتماد ملی در ادامه خاطر نشان کرد: ماهم پاسخ کسانی که می گویند رای مردم تشریفاتی و مشورتی است را داده‌ایم و هم کسانی که می‌گویند انتخابات در کشور سمبلیک شده است.

کروبی همچنین در پاسخ به بخش دوم سوال این روحانی افزود: فکر نکنم پس از رهبری هیچ کس به اندازه من علاقه‌‌مند و وفادار به شهدا باشد، هنوز پس از 18 سال که دیگر در بنیاد شهید نیستم خانواده های شهدا مرا به خوبی می‌شناسند و به خاطر دارند.

وی افزود: وقتی متوجه شدم که شهرداری تهران قصد دارد در 70 میدان شهر شهدا را تدفین کند با آن مخالفت کردم، همان‌گونه که سال ها پیش در قضیه برگزاری نماز در خیابان‌ها مخالفت کردم که اتفاقا‍‍ً بعدها هم مسئله نماز خواندن در خیابان‌ها جمع شد.

کروبی در پاسخ به سوال طلبه‌‌ای دیگر در خصوص تلاش‌هایش در زمینه اقتصادی در صورت عهده‌دار شدن سمت ریاست جمهوری گفت: باید تلاش کنیم تا محیطی فراهم آوریم که در آن سرمایه‌گذاران میل و رغبت به فعالیت پیدا کنند. همچنین حمایت از بخش خصوصی یک از مهم‌ترین برنامه‌های من در صورت انتخاب در ریاست‌جمهوری است.

کاندیدای دهمین دور از انتخابات ریاست جمهوری همچنین در خصوص ارتباط با آمریکا و سیاست خارجی اظهار داشت: به جز اسرائیل تلاش می کنیم با همه کشورهای دنیا بر اساس عزت و منافع ملی ارتباط برقرار کنیم. همچنین تلاش می‌کنیم تا با مذاکره و گفت‌وگو تنش در سیاست خارجی را کاهش دهیم، وی افزود: یکی از اقدامات خوب دولت نهم این بود که تابوی ارتباط با آمریکا را شکست. با آمریکا نیز باید به صورت گام به گام و حفظ حیثیت و منافع ملی ارتباط داشت گرچه باید توجه داشته باشیم که سیاست‌های کلی نظام زیر نظر رهبری است.

یکی از طلبه‌ها از کروبی خواست تا او قول دهد که تا روز پایان انتخابات در صحنه باقی بماند، کروبی نیز اینگونه سخنان را جنگ‌های روانی دانست و گفت: هم من و هم میرحسین موسوی بر چند صدایی تاکید داریم و حتماً تا روز آخر انتخابات در صحنه باقی خواهیم ماند.

رابطه کروبی با مقام معظم رهبری موضوع سوال یکی دیگر از حاضران این نشست بود که دبیر کل حزب اعتماد ملی در پاسخ این روابط را بسیار خوب معرفی کرد و گفت: در پایان کار مجلس ششم نیز رهبری طی نامه ای اقدامات من در مجلس ششم را جانکاه توصیف کردند و از من تشکر کردند.

انتقاد از طرح 50 هزار تومانی کروبی در دوره قبل انتخابات سخن حاضرین در این نشست بود که وی این طرح را به نوعی عوامفریبی دانست که کروبی در پاسخ گفت: بحث 50 هزار تومانی را به صورت کارشناسی شده اعلام کردم اما آنچه که مورد آبروریزی است این است که دولت سیب‌زمینی رایگان توزیع می‌کند تا آن هم به شیوه‌ای که حتی کمیته امداد و بهزیستی انجام نمی‌دهد. اما طبیعی است که هر طرحی مثل طرح 50 هزار تومان مخالف و موافقانی دارد.

در ادامه این نشست یکی از طلبه ها به انتقاد شدید از کروبی پرداخت که چرا در ماجرای حسینیه‌ی دراویش جانب دراویش را گرفتید و نامه‌ای هم به روسای خانقاه‌ها فرستادم و از دراویش معذرت خواهی کردید. این طلبه همچنین گفت این اقدام شما تنها برای انتخابات ریاست جمهوری است.

شیخ اصلاحات در پاسخ گفت: شما حرف‌ها و عمل من را از 20 سال پیش تا کنون ببینید اگر شما متوجه شدید که من تنها در زمان انتخابات چنین حرف‌هایی می‌زنم آن موقع سخن شما درست است.
کروبی تاکید کرد: من همواره گفته ام که مردمانی که در این کشور زندگی می کنند دارای یک حقوق شهروندی هستند. من اعتراض کردم که چرا حسینیه‌ها، املاک وقفی و املاک شخصی را خراب می‌کنند.

وی در ادامه اظهار داشت: من هیچ نامه‌ای به روسای خانقاه‌ها ننوشته‌ام بلکه یکبار به مراجع و بار دیگر به وزیر اطلاعات نامه نوشتم و شما نیز بدانید که حکومت‌ها زیر ذره‌بین هستند و اگر من اعتراض انجام دادم برای این بود که تاریخ بداند جمهوری اسلامی و امام(ره) و ما که پیروان امام بزرگ هستیم با این اقدامات مخالفیم.

در پایان این نشست رئیس مجلس ششم در برابر انتقادات صریح و فراوان یکی از جوانان حاضر در جمع که ادعا می کرد کروبی به دنبال راضی کردن بازیگر نقش یوزارسیف برای همراهی او برای سفرهای استانی است و این در شان روحانی همچون او نیست گفت: اتهاماتی وارد نکنید که اطلاعی از آن ندارید، من از این موضوع اطلاعی ندارم. نه من دنبال یوزارسیف بودم و نه او به دنبال من.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: