کد خبر: ۲۱۵۲
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۰۹:۳۲

انتخابات در ايران شفاف است

دبيركل حزب اعتماد ملي گفت: به اين جمع‌بندي رسيده‌ايم كه چند صدايي در جبهه‌ اصلاحات با رقابتي سالم براي اصلاح‌طلبان مفيد است.

مهدي كروبي بعد از ظهر امروز در جمع طلاب و علماي شهر اراك در حوزه علميه امام خميني (‌ره)‌ اراك اظهار داشت: همواره توسط دشمنان انقلاب اين نكته القا مي‌شود كه انتخابات در ايران جنبه‌اي مشورتي و تشريفاتي دارد در حالي كه تمام اركان انتخاب به صورت انتخاباتي از سوي مردم انتخاب مي‌شوند و حتي رهبري نيز به صورت غيرمستقيم و با راي مجلس خبرگان كه خود منتخبان از مردم هستند انتخاب مي‌شود.

وي اضافه كرد: با گذشت 30 سال از پيروزي انقلاب اسلامي نزديك به 30 انتخابات در ايران برگزار شده است كه در همه آنها با حضور گسترده مردم در پاي صندوق‌هاي راي بوده است كه اين موضوع نشان از دموكراتيك بودن نظام اسلامي دارد.

وي همچنين در پاسخ به سوالات تعدادي از طلاب اراك در پاسخ به اين سوال كه چرا با دفن شهداي گمنام در شهرهاي مختلف مخالفت كرديد گفت: معتقدم كه بايد حرمت شهدا و خانواده‌هاي شهدا همواره از سوي مسئولان و مردم حفظ شود ولي هنگامي كه رهبري در اين زمينه اظهار نظر كردند ما نيز مطيع بوده و تابع راي و نظر مقام معظم رهبري بوديم بنابراين مخالفتي با دفن شهدا در شهرهاي مختلف نيست.

معتقدم انتخابات در ايران شفاف است

وي همچنين در پاسخ به اين سوال كه آيا همچنان قائل به حضور نهادهاي بين‌المللي براي نظارت برانتخابات در ايران هستيد گفت: همواره كليت انتخابات را در جمهوري اسلامي قبول داشتم و دارم به گونه‌اي كه در انتخابات مجلس و شوراها حزب اعتماد ملي تنها گروهي از گروه‌هاي دوم خرداد بود كه با وجود همه فشارها درانتخابات به صورت فعالانه شركت و مردم را تشويق به حضور در صحنه كرد.

وي اضافه كرد: متاسفانه در دور گذشته انتخابات رياست جمهوري مباحثي رخ داد و اتفاقاتي روي داد كه سبب شد انتخابات از جانب مردم زير سوال برود كه اين مباحث سبب شد دشمن نيز از اين موضوع سوء استفاده كند.
كروبي اضافه كرد: معتقدم انتخابات در ايران شفاف است و نيازي نيست كه از نهاد‌هاي بين‌المللي براي نظارت بر انتخابات ايران در اين مجموعه حضور پيدا كنند.

دبير كل حزب اعتماد ملي در پاسخ به اين سوال كه براي جذب سرمايه‌گذاري در كشور پس از انتخاب شدن چه برنامه‌اي داريد گفت: همه تلاشم اين خواهد بود فضايي به وجود آيد كه سرمايه‌گذاري براي سرمايه‌گذاران در كشور آزاد و زمنيه‌هاي ايجاد اشتغال و رونق اقتصادي در كشور فراهم شود تا به موازات آن بخش صنعت نيز بتواند از رشد و بالندگي پيش‌بيني شده در برنامه‌هاي كشور برخوردار شود.

وي با انتقاد از پرداخت وام‌هاي كلان به بخش‌هايي از جامعه در قالب طرح بنگاه‌هاي زود بازده افزود: وام‌هاي زيادي در اين زمينه پرداخت شده است اما عملا شاهد هستيم كه اين وام‌ها نتوانسته است در ايجاد اشتغال و رونق اقتصادي در كشور موثر باشد.

حمايت احزاب نمي‌تواند ضامن موفقيت كانديدا‌ها باشد

كروبي در پاسخ به اين سوال كه با توجه به اينكه هيچگونه حمايت سياسي از جانب گروه‌هاي دوم خردادي از شما صورت نمي‌گيرد چرا هنوز مصر به شركت در انتخابات هستيد گفت: در دوره گذشته با وجود آنكه هيچ‌كدام از گروه‌هاي سياسي عمده در كشور از من حمايت نكردند در 11 استان كشور بالاترين راي مردم را كسب كردم كه اين موضوع نشان مي دهد حمايت احزاب نمي‌تواند ضامن موفقيت كانديدا ‌ها در انتخابات باشد.

وي در خصوص چگونگي برقراري روابط با آمريكا و سياست وي در اين خصوص گفت: جز با اسرائيل كه كشوري غاصب است تلاش مي‌كنيم با غرب و كشورهاي ديگر با حفظ اقتدار و استفاده از روش‌هاي معقول و منطقي براساس حسن نيت و سياست تنش‌زدايي با همه كشورها روابط برقرار كنيم.

‌وي اضافه كرد: اكنون با ايالات متحده آمريكا سطوح مختلف مذاكره صورت مي‌گيرد و اين روند را نيز در صورت انتخاب شدن به عنوان رياست جمهوري با حفظ منافع ملي كشور و استراتژي تدوين شده نظام، ادامه خواهيم داد.

وي در پاسخ يكي از طلاب حاضر در جلسه در خصوص كنارگيري در روزهاي منتهي به انتخابات به نفع ميرحسين موسوي گفت: اين سئوالي كهنه است چرا كه با صحبت‌هاي صورت گرفته با موسوي هر دو به اين جمع‌بندي رسيده‌ايم كه چند صدايي در جبهه‌ اصلاحات با رقابتي سالم براي اصلاح‌طلبان مفيد است چرا كه هر دو گروه اصلاح‌طلب مي‌توانند خود را در معرض ديد مردم قرار داده تا مردم با ارزيابي عملكرد آنان در نهايت گروهي را كه مي‌توانند راي و نظر آنان را جلب كند انتخاب كنند.

وي گفت: به هيچ‌وجه عنوان تا پايان انتخابات از صحنه كنارگيري نخواهم كرد و اين قول را خواهم داد نه خود و نه هوادارانم لحظه‌اي چشم برهم نخواهيم گذاشت تا رويداد چهار سال گذشته ديگر تكرار نشود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: