کد خبر: ۲۱۷۴
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۵:۱۶

مقامات دولتي رژيم صهيونيستي اعلام کرده اند که براي آن ها موضوع صلح با فلسطينيان در مقايسه با حل موضوع ايران چندان اهميتي ندارد. يکي از مقامات ارشد دولتي و نزديک به بنيامين نتانياهوگفت که آنها منتظر نتيجه تلاش هاي ايالات متحده آمريکا در مورد برنامه هاي اتمي و مذاکره با ايران هستند.

مقامات رژيم صهيونيستي آغاز مذاکرات صلح با فلسطيني ها را منوط به نتايج تلاش هاي آمريکا در مذاکره با ايران کرد که همين موضوع چالش جديدي را براي اوباما آفريده است زيرا اوباما خواهان بازگشت سريع اسرائيل به ميز مذاکره با فلسطيني ها است.

به گزارش ايرنا، مقامات دولتي رژيم صهيونيستي اعلام کرده اند که براي آن ها موضوع صلح با فلسطينيان در مقايسه با حل موضوع ايران چندان اهميتي ندارد. يکي از مقامات ارشد دولتي و نزديک به بنيامين نتانياهوگفت که آنها منتظر نتيجه تلاش هاي ايالات متحده آمريکا در مورد برنامه هاي اتمي و مذاکره با ايران هستند.

"دانيل آيالون" معاون وزير خارجه رژيم صهيونيستي و عضو پارلمان اسرائيل و سفير سابق اين رژيم در آمريکا گفت شرايط بسيار حساس است اگر بخواهيم روند واقعي سياسي با فلسطيني ها را طي کنيم بايد شرايط ايران تغيير کند. اين رويکرد جديد دولت اسرائيل دردسر جديدي براي اوباما خواهد بود که از اسرائيل مي خواهد هر چه سريع تر مذاکرات با فلسطيني ها را آغاز کند. آمريکا از رفتار اسرائيل در مرتبط ساختن روند صلح به وضعيت نفوذ ايران در منطقه چندان راضي نخواهد بود.

در همين ارتباط يک مقام ارشد آمريکائي گفت که آمريکا بايد در مورد ارتباط اين دو موضوع با ظرافت بسيارعمل کند."ما با ايراني ها به دور از ديگر مسائل رفتار خواهيم کرد اما موضوع فلسطين نيز از اهميت بسياري در خاور ميانه برخوردار است." اين مقامات اعلام مي کنند که آمريکا به پي گيري هر دو موضوع متعهد است لذا افراد عالي رتبه اي را در برخورد با هر دو موضوع انتخاب کرده است.

به نظر نتانياهو تهديد ايران بر اين رژيم به اندازه اي پر اهميت است که بر رويکرد اين رژيم در مورد فلسطيني ها تاثير مي گذارد و تغيير در رويکرد رژيم صهيونيستي مستلزم تغيير در رويکرد ايران است. مشاور ارشد امنيتي نتانياهو صريحا اظهار کرده است که ايالات متحده با ايران رفتار محکم تري را اتخاذ کند.

قرار است ماه آينده اوباما و نتانياهو با هم ملاقات داشته باشند لذا رژيم صهيونيستي در حال برسي و هماهنگ کردن سياست ها و سخنانش در گفتگو با مقامات آمريکائي است.
"مارتين ايندايک" مدير موسسه پژوهشي سابان در مسائل خاورميانه و مذاکره کننده پيشين که روابط نزديکي با مقامات امريکا و اسرائيل داشته است ميگويد نتانياهو از اوباما انتظار دارد که بگويد به همان اندازه که براي پيشبرد مذاکره آمريکا با ايران اهميت قائل است به موضوع فلسطين هم توجه دارد.

به نظر آيالون موضوع ايران و صلح با فلسطيني ها از اين جهت با هم متفاوت است که در زمينه فلسطين دست اسرائيل از نظر زماني باز است اما در خصوص ايران زمان بسيار اندک است و ايران تا چند ماه ديگر به دانش ساخت تسليحات اتمي دست پيدا مي کند.

به نوشته واشنگتن پست ايران برخلاف اسرائيل معاهده منع گسترش هسته اي ان پي تي را امضا کرده است و اعلام مي کند که به دنبال تسليحات اتمي نيست. مقامات اسرائيل اهميت ايران رابه آمريکا گوشزد کرده اند که حتي اين موضوع بر اعراب نيز تاثير گذاشته است. به گونه اي که اين موضوع- ميزان ترس اعراب از ايران - موجب تعجب جورج ميشل فرستاده ويژه آمريکا در امور خاور ميانه شده است.

به گفته مقامات آمريکا کشورهاي عرب مخصوصا عربستان و مصر فعاليت هاي ايران را تهديدي براي منطقه مي دانند و از اين در هراس هستند که امپراتوري پيشين ايراني با اکثريت شيعه تشکيل شود.

"دن ديکر" تحليل گر ارشد سياست خارجي در مرکز امور عمومي بيت المقدس و از مشاوران نتانياهو گفت: نتانياهو در حال بررسي کامل رويکرد و جايگاه اسرائيل است. ما تنها در حالت جامع نگر مي توانيم به بررسي قدرت رو به رشد ايران و بي ثباتي در منطقه بپردازيم.

گفتني است که چند روز قبل نيز روزنامه صهيونيستي هاآرتص در مقاله اي به انتقاد از رويکرد اسرائيل در مسائل منطقه پرداخته بود. به نظر اين روزنامه "اسحاق رابين" مي بايست به اين نکته توجه مي کرد که قبل از هسته اي شدن ايران بايد به صلح با فلسطينيان دست پيدا کند زيرا صلح در اين منطقه مي توانست جامعه جهاني را در کنار اسرائيل و در مقابل مخالفان قرار دهد. رابين فکر مي کرد که صلح با لبنان و سوريه مي تواند براي اسرائيل امنيت به بار آورد.

اکنون نيز بنيامين نتاياهو عقيده دارد که حل و فصل برنامه هاي اتمي ايران بر آغاز مجدد مذاکرات صلح با فلسطيني ها ارجحيت دارد. از نظر او طرح صلح عربستان که به مدت 7 سال منتظر پاسخ اسرائيل بود بايد مدت زمان بيشتري را منتظر بماند تا اسرئيل از طريق سياسي و يا غيرسياسي تهديد ايران را بر خود تمام شده بداند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: