کد خبر: ۲۲۵۸
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۲۲:۳۶

رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت: كار كارشناسي نهايي بر روي طرح فوق صورت گرفته و اميدواريم تا بتوانيم طرح تهيه شده را هفته‌ي آينده به صحن علني مجلس براي اعلام وصول ارايه دهيم.

رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با اشاره به اين‌كه به احتمال زياد طرح ساماندهي نحوه‌ي پذيرش دانشجو در دانشگاه‌هاي كشور، يكشنبه آينده با قيد فوريت تقديم مجلس مي‌شود، خبر داد: تلاش ما بر اين است كه همچون 5 درصد سهميه‌ي شهدا كه مازاد بر ظرفيت دانشگاه‌هاست همه يا بخشي از سهميه‌ي رزمندگان و بسيجيان را مازاد بر ظرفيت اعلام كرده و درصد بيشتري براي رقابت سهميه‌ي آزاد در نظر گرفته شود.

علي عباسپورتهراني‌فرد در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اين‌كه از سهميه‌ي رزمندگان اصولا به طور متوسط حدود 5/2 درصد در كنكور سال 87 براي پذيرش دانشجو مورد استفاده قرار گرفت، تصريح كرد: تعداد رشته معدودي در دانشگاه‌هاي مهم بودند كه درصد پذيرش دانشجويشان از سهميه‌ي رزمندگان و بسيجيان بالاتر از 20 درصد بوده است و اغلب درصد پذيرش دانشجو از اين سهميه كمتر از 10 درصد بوده است. بنابراين در بسياري از مراكز به هيچ عنوان رزمنده و بسيجي از طريق اين قانون براي پذيرش وجود نداشت.

وي ادامه داد: متوسط درصد پذيرش دانشجوي رزمنده از سهميه‌ رزمندگان در كنكور سال 87 به 5/2 درصد مي‌رسيد؛ در حالي كه طبق قانون، درصد پذيرش دانشجو از سهميه‌ رزمندگان و بسيجيان حدود 40 درصد است. اما از سال 87 به بعد اين اختلاف زياد سبب شد كه 38 درصد متوسطي كه باقي مي‌ماند از سوي مراجع مختلف سهميه‌بندي‌هاي مختلفي بر روي آن اعمال شده و اين آشفتگي‌هايي كه در كنكور سال گذشته شاهد بوديم، مشاهده شود.

نماينده‌ي مردم تهران در خانه ملت با بيان اين‌كه در طرح ساماندهي نحوه‌ پذيرش دانشجو در دانشگاه‌هاي كشور تلاش شد تا اين مشكلات برطرف شود، اظهار كرد: قرار بود تا طرح فوق در جلسه‌ي چهارشنبه گذشته به مجلس تقديم شود اما به دليل كار كارشناسي به تعويق افتاد؛ چرا كه درصد پذيرش سهميه‌ي رزمندگان در اين طرح مقرر شده است تا به درصد واقعي خود نزديك شود و نهايتا وضعيتي كه در كنكور سال 87 پيش آمد و مازاد درصد سهميه رزمندگان مورد استفاده قرار نگرفت و سبب عدم تعادل در كنكور سال گذشته شد، جلوگيري شود.

وي تصريح كرد: مساله‌ بومي‌سازي نيز مساله مهمي است كه در اين طرح تلاش شده است تا رشته‌هاي پزشكي، دندانپزشكي، داروسازي و هم‌چنين رشته‌هاي فني و مهندسي چون برق، مكانيك، عمران و رشته‌هاي حقوق در گروه علوم انساني از بومي‌سازي مستثني شود. هم‌چنين هدف ما اين است كه براي رتبه‌هاي بالاي هر گروه علوم رياضي يا علوم تجربي و علوم انساني براي ورودشان به دانشگاه‌ها، بومي‌گزيني براي آنها اعمال نشود.

رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت: كار كارشناسي نهايي بر روي طرح فوق صورت گرفته و اميدواريم تا بتوانيم طرح تهيه شده را هفته‌ي آينده به صحن علني مجلس براي اعلام وصول ارايه دهيم.

عباسپور در ادامه با اشاره به اين‌كه هدف اين است كه درصد سهميه‌ي رزمندگان و بسيجيان را مازاد بر ظرفيت دانشگاه‌ها در نظر بگيريم، اظهار كرد: در اين شرايط كل ظرفيت دانشگاه‌ها در اختيار رقابت آزاد قرار گرفته و آن‌چه كه به عنوان سهميه‌ي رزمندگان در نظر گرفته مي‌شود همچون 5 درصد خانواده معظم شهدا كه مازاد برظرفيت است، در نظر گرفته شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: