کد خبر: ۲۳۱۳
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۱:۵۰

فهرست کساني که دستي در فوتبال دارند و اعتقاد بسيار زيادي به خرافات، طولاني است ولي در اين گزارش به شماري از مشهورترين سرمربيان دنيا اشاره شده است.

فوتبال مثل تمام بخش هاي زندگي افراد، از تاثير بخت و اقبال برکنار نيست و به تبع آن، از چنگ خرافات در امان نمانده است.

به گزارش ایرنا، فهرست کساني که دستي در فوتبال دارند و اعتقاد بسيار زيادي به خرافات، طولاني است ولي در اين گزارش به شماري از مشهورترين سرمربيان دنيا اشاره شده است.

باورها و عقايد "کارلوس بيلاردو" آرژانتيني يکي از منحصربه فردترين موارد و بهترين نقطه شروع براي پرداختن به وضعيت خرافه در فوتبال است. بيلاردو، سرمربي تيم قهرمان آرژانتين در جام جهاني 1986، علاوه بر اين که هميشه تمثالي از مريم مقدس را در مسابقات همراه دارد، خوردن جوجه در روز مسابقه را براي بازيکنان ممنوع مي کند چون معتقد است بدشانسي مي آورد.

او علاقه زيادي دارد که پيروزي هايش را به حساب عوامل متفرقه بگذارد: از پوشيدن فلان لباس گرفته تا انتخاب مسير رسيدن به محل مسابقه.

در حقيقت، بيلاردو گاهي بازيکنانش را مجبور مي کرد با تاکسي به محل مسابقه بيايند براي اين که يک بار بعد از خراب شدن اتوبوس، با تاکسي به محل فلان مسابقه رفته و پيروز شده بودند.

در زمان سرمربيگري در باشگاه استوديانتس لا پلاتا در سال 2003 نيز يک زن برزيلي قبل از مسابقه برايش آرزوي موفقيت کرد. بيلاردو بعد از پيروزي تيمش از دستيارش خواست تا قبل از هر بازي به اين زن تلفن کند.

يکي از موارد جالب، در طول جام جهاني 1990 در ايتاليا اتفاق افتاد. بيلاردو به خاطر باور عميقي که به خوش يمني عروسي دارد، از تک تک بازيکنان تيم ملي آرژانتين خواست به زوج جواني که در هتل محل اقامت آنان مراسم ازدواجشان را گرفته بودند، تبريک بگويند. روز بعد هم "مارادونا" و هم تيمي هايش برزيل را شکست دادند.

هموطن او "رينالدو مرلو" که سلطان بلامنازع خط مياني باشگاه ريورپلات در دهه 1970 بود، دست کمي از وي ندارد. مرلو هر گاه که تيم حريف حمله مي کند، حرکات خاصي با دستش انجام مي دهد و قويا باور دارد که گل ها بدشانسي مي آورند بنابراين هواداران تيم حريف هميشه به خاطر عصباني کردنش، دسته هاي گل را به سمت نيمکت تيم او پرتاب مي کنند.

"دون ره واي" سرمربي مشهور باشگاه ليدزيونايتد به صورت بسيار خاصي خرافاتي است. او تا وقتي که تيمش نباخته، لباسش را عوض نمي کند، هميشه از يک مسير خودش را به ورزشگاه الند رود مي رساند، معتقد بود که نفرين يک کولي پشت تيمش است و پرندگان را بديمن مي دانست.

"لوييس آراگونس" سرمربي سابق تيم ملي فوتبال اسپانيا يکي از معتدل ترين سرمربيان خرافاتي است. از جمله اعتقادات او، باور به بد يمني رنگ زرد است. وي يک بار کاپيتان وقت تيمش "رائول گونسالس" را مجبور کرد پيراهن زردرنگي را که در تمرين پوشيده بود، عوض کند. بايد اميدوار بود که رائول به خاطر آن پيراهن از ليست تيم اسپانيا در رقابتهاي يورو 2008 خط نخورده باشد.

عقايد خرافي آراگونس حتي به يک تنش سياسي منجر شد؛ وقتي که وي از قبول يک دسته گل زرد در بدو ورود به دورتموند براي حضور در رقابتهاي جام جهاني 2006 آلمان خودداري کرد.

وي با فشار بسيار زياد فدراسيون اسپانيا پذيرفت که تيمش لباس راه راه خردلي رنگ را در طول مسابقات جام ملتهاي اروپا به تن کند و در تنها بازي که از اين لباس استفاده شد، اسپانيا به پيروزي خيره کننده اي برابر روسيه در مرحله نيمه نهايي دست يافت.

"فليکس ماگات" سرمربي سابق باشگاه بايرن مونيخ و سرمربي فعلي ولفسبورگ، در تمام 10 مسابقه اخير تيمش يک کراوات سبزرنگ زده است. علاوه بر اين که تمام اين 10 مسابقه به پيروزي تيمش منجر شده، ماگات اعلام کرده که تا وقتي اين روند ادامه دارد از همان کراوات استفاده خواهد کرد. يکي ديگر از کساني که به کراواتشان توجه دارند، "ريکاردو لاوولپه" سرمربي سابق تيم ملي مکزيک است که در هنگام مسابقه کراواتش حتما بايد طرحي از اژدها داشته باشد.

اما هيچ چيز نيست که بتواند اعتقاد راسخ "ماريو زاگالو" برزيلي به عدد 13 را خدشه دار کند. ريشه اين اعتقاد از ايمان او به قديسي به نام "سن آنتوني" ريشه مي گيرد که مراسم نيايش او در روز 13 ژوئن برگزار مي شود. بنابراين زاگالو در طبقه سيزدهم يک آپارتمان زندگي مي کند و روز 13 ژوئن نيز ازدواج کرده است.

وي مدعي است که 13 بار زيارت معبد مقدس موجب بهبود وي بعد از جراحي سرطان معده شده و 13 بار با پيراهن تيم ملي برزيل در مسابقات جام جهاني پيروز شده است.

زاگالو پيش بيني کرده بود که به دليل شروع مسابقات جام جهاني 2006 در روز 13 ژوئن و اين که نام "آلبرتو پري يرا" سرمربي وقت اين تيم از 13 حرف الفبا تشکيل شده، برزيل قهرمان خواهد شد. اما عدد سرنوشت ساز در اين رقابتها 12 بود. "تيه ري هانري" بازيکن شماره 12 تيم ملي فرانسه (که اسمش هم 12 حرفي است)، 12 دقيقه مانده به پايان نيمه نخست، مدافع خود روبرتو کارلوس (13 حرفي) را جا گذاشت و تنها گل بازي را به ثمررساند.

"ريموند دومنک" سرمربي تيم فرانسه بيشتر به ستارگان توجه دارد و بسياري از منتقدانش مي گويند او قبل از انتخاب ليست بازيکنان تيم ملي فرانسه، ماه تولد آنها را چک مي کند.

"جان ميکود" اعتقاد داشت که به خاطر خرافه پرستي "ريموند دومنک"، از ليست بازيکنان اعزامي به جام جهاني 2006 خط خورده است. وي يک بار اظهارداشت:«شايد به خاطر اين که متولد برج اسد نيستم، به تيم دعوت نشده ام چون تعداد زيادي از بازيکنان تيم ملي فرانسه متولد اين ماه هستند.»

آخرين سرمربي در اين ليست، "جيوواني تراپاتوني" مربي باتجربه ايتاليايي است که هدايت تيم ملي ايرلند را بر عهده دارد. وي که در آلمان، اتريش و پرتغال هم مربيگري کرده، معمولا بخشي از چمن ورزشگاه محل مسابقه را با آب مقدسي که خواهرش (که يک راهبه است) فراهم کرده، آبياري مي کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: