کد خبر: ۲۳۱۴
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۰:۳۴

مهران مدیری، امین حیایی، مهناز افشار، جواد رضویان، بهاره رهنما و گلشیفته فراهانی از جمله افراد حاضر در لیست پولدارترین ها هستند. «باران کوثری» اما برخلاف دیگر هم‌سلکان خود شکست تلخی را با اکران «کتونی سفید» تجربه کرد.

وطن امروز در گزارشی به معرفی پولدارترین بازیگران سینمایی کشور پرداخت.

به گزارش «شفاف» در این گزارش با اشاره به اینکه در سال86 رضا عطاران، محمدرضا گلزار، نیوشا ضیغمی ، باران کوثری، امین حیایی، اکبر عبدی و مهناز افشار به عنوان ستاره‌های پولساز اکران 86 شناخته شدند، می نویسد: برای گفتن اینکه مهران مدیری نفر اول این فهرست است، نیازی به عملیات ریاضی و آماری آنچنانی نیست چون هر دو فیلمی که از او اکران شد فروش خیره کننده‌ای داشتند. اتفاقا می‌شود گفت خیلی‌ها فقط برای دیدن «مهران مدیری» با آن گریم و لحن متفاوت به دیدن «همیشه پای یک زن در میان است» رفتند و بازی روان و شیرینش بود که مخاطب را به سالن‌های نمایش دهنده «دایره زنگی» کشاند.

به هرحال این کارگردان- بازیگر طناز با فروش متوسط بیش از 95/1 میلیارد تومان برای هر فیلمش پولسازترین بازیگر تلویزیونی سینما در سال گذشته بود. اتفاقا نفر دوم این فهرست هم یک چهره محبوب تلویزیونی است؛‌ «جواد رضویان» که اگر همزمان چند فیلم هم در اکران داشته باشد، به هیچ کدام لطمه گیشه‌ای نمی‌خورد. (مطلبی که با اکران همزمان «دلداده» و «10 رقمی» تأیید شد).

رضویان سال پیش سه فیلم روی پرده داشت که همه میلیاردی شدند و حضور وی تاثیری مستقیم در این فروش‌های رویایی داشت. متوسط فروش هر فیلم او کمی بیش از 55/1 میلیارد تومان بود.

نفر سوم و چهارم بازیگران پرفروش، اما ستاره‌هایی نیستند که مخاطب به صرف حضور آنها روانه سینما شود، اما به هر حال نقش‌های مکملی که در پرفروش‌های 87 (بویژه دایره زنگی) بازی کردند، باعث شد نامشان در این فهرست درج شود؛ «بهاره رهنما» و «نیما شاهرخ شاهی».

البته باز تماشاچی تصورات تلویزیونی از رهنما دارد اما مطمئناً برای خیلی از سینماروها هنوز شاهرخ شاهی (که اتفاقا سال 86 فیلم پرفروش «پارک وی» را روی پرده داشت) شناخته شده نیست. متوسط فروش فیلم‌های این دو نفر حدود 5/1 میلیارد تومان بوده است.

«مهناز افشار» هم کماکان سالی دو، سه فیلم نمایش داده شده پرمخاطب دارد؛ وی در سال 87 هم با «انعکاس» و «دعوت»، جایگاه خود را در بین ستارگان معدود سینمای ایران حفظ کرد. او حالا انتخاب‌های درست‌تر و بازی‌های به مراتب بهتری هم دارد و همین امر بسیاری را (علاوه بر تهیه‌کنندگان!) به آینده هنری‌اش امیدوار کرده است.

متوسط فروش فیلم‌های افشار در سال پیش 3/1 میلیارد تومان بود. «گوهر خیراندیش» هم با بازی در 3 فیلم پرمخاطب سال و متوسط فروشی کمتر، رده بعدی را دارد با این تفاوت که نام او مثل مهناز افشار کسی را به سینما نمی‌کشاند و او بیشتر مکمل فوق‌العاده‌ای است بر ستارگان پولساز.

اما نام‌های بعدی این فهرست هر کدام به نوعی سرشناسند؛ «امین حیایی» بازیگری که در چند سال اخیر بلااستثنا فیلم‌های پرفروشی داشته و نامش در بهترین جای فهرست ستاره‌های سودآور قرار گرفته است. حتی آنها که پیش‌بینی می‌کردند چهره حیایی برای مخاطب تکراری شود هم در اشتباه بودند چون نام او هنوز مخاطب را به سینما می‌کشاند.

حیایی سال 87 سه فیلم در اکران داشت که متوسط فروش 2/1 میلیارد تومان را برای او رقم زد. (البته اگر «ستاره می‌شود» در زمان بهتر و با تبلیغات بیشتری اکران می‌شد این رقم خیلی بیشتر از اینها می‌شد.) بعید است حالاحالاها تهیه‌کنندگان از این معدن گنج دست بکشند.

اما سال گذشته بهترین سال سینمایی «رضا کیانیان» از نظر گیشه بود. نقش‌آفرینی متفاوت در «همیشه پای یک زن در میان است» برای او که تاکنون توانمندی‌های فوق‌العاده‌اش را در عرصه‌های جدی‌تر سینما آزموده بود، کفایت می‌کرد تا نامش بار دیگر بر سر زبان‌ها بیفتد. هر چند نقش کوتاهش در «سه زن» بسیاری را خوش نیامد اما در مجموع فروش بالای فیلم کمال تبریزی، متوسط فروش 2/1 میلیاردی را برایش رقم زد.

«گلشیفته فراهانی» هم به خاطر همین فیلم و البته به لحاظ شکست تجاری دیوار متوسط فروش 1/1 میلیاردی در سال گذشته داشت، درست شبیه «آناهیتا نعمتی» که او هم به خاطر «زن دوم» و حضور کوتاهش در «دعوت» برای اولین بار به باشگاه میلیاردی‌ها پیوست.

«محمدرضا شریفی نیا» هم که این روزها به تعبیر خودش «آچار فرانسه» سینمای ایران شده و اگر فیلمی بدون او تولید شود باید تعجب کرد، را نباید در این فهرست، فراموش کرد. او سال گذشته نیز سال خوبی را با نمایش 4 فیلم داشت که متوسط فروش هر فیلمش هم همان 1/1 میلیارد تومان بود.

«باران کوثری» اما برخلاف دیگر هم‌سلکان خود شکست تلخی را با اکران «کتونی سفید» تجربه کرد و نتوانست کارنامه موفقی را در اکران 87 به نام خود به ثبت برساند. او با همان «دایره زنگی» و فروش متوسط کمتر از یک میلیارد تومان سال را به پایان برد.

اما 87 سال خوبی برای «نیکی کریمی» بود. او که پس از تمرکز روی کارگردانی و ترجمه و نوشتن و البته حضور در فستیوال‌های خارجی، بازیگری را جدی‌تر ادامه داد و مورد توجه مخاطبان هم قرار گرفت و باید گفت بخشی از فروش‌های خوب فیلم‌هایی چون «زن‌ها فرشته‌اند» و «زن دوم» بی‌ارتباط با حضور او نبوده است. متوسط فروش 920 میلیونی برای این ستاره سال‌های نه چندان دور سینما رقمی رضایتبخش است.

اما قرار گرفتن نام «یوسف تیموری» و «الهام حمیدی» در اینجای فهرست آن هم با فروش متوسط 900 میلیونی کمی عجیب است؛ به هرحال این قوانین نانوشته کمدی و بده بستان‌های مخاطب با چهره‌های محبوب تلویزیونی همیشه در سینما تاثیرگذار بوده است.

اما فکر می‌کنید بیشترین فیلم اکران شده از یک بازیگر در سال پیش مربوط به چه کسی بوده است؟ مطمئنم درست حدس زدید؛ «مهران رجبی» با 6 فیلم! اگر «روز بر می‌آید» و «مینای شهر خاموش» را از فهرست او حذف می‌کردیم جای او حتی از «مهناز افشار» هم در این فهرست بالاتر می‌رفت!

اما به هرحال به لطف 3 فیلم میلیاردی‌اش در گیشه، متوسط هر فیلم «مهران رجبی» 850 میلیون تومان بود و برای همین است که سینمایی‌ها و تلویزیونی‌ها برای در اختیار داشتنش جنگ و دعوا دارند!

«محمدرضا فروتن» هم از فیلم‌هایش حتما راضی است. جز تجربه شکست خورده «خاک سرد» (با 20میلیون فروش!) او 3 فیلم دیگر روی اکران داشت که فروش‌های خوبی داشتند و هر چند مخاطب، بازی‌اش در «دعوت» را چندان نپسندید، اما «کنعان» و «زن دوم» او را در مقام همان بازیگر محبوب سال‌های قبل قرار داد.

حالا می‌شود گفت فروتن پس از چند سال انتخاب‌های نامناسب، بازگشته تا تهیه‌کننده‌ها هم دوباره رویش حساب باز کنند. «مهتاب کرامتی» اما در سال گذشته هم «آتش سبز» ضد مخاطب را داشت و هم «زن‌ها فرشته‌اند» گیشه ای را. فیلمی که یک پاشنه فروشش روی او می‌چرخید.

البته «حس پنهان» که تلفیقی از هر دو بود را هم بر پرده داشت اما در نهایت متوسط فروش فیلم‌هایش به 700 میلیون تومان هم نرسید.

از «افسانه بایگان» که بگذریم و «اکبر عبدی» را با متوسط فروش 600 میلیون برای 3 فیلم، بازیگر تقریبا موفق گیشه بخوانیم، «حمید گودرزی» یکی از بدترین سال‌های سینمایی‌اش را پشت‌سرگذاشت. از او 5 فیلم اکران شد که فقط «انعکاس» فروخت که در آن هم نقش مکمل داشت. تمام نقش اول‌های او در سال 87 شکست خوردند و حتی تهیه‌کننده‌ها که قصد داشتند از زوج سینمایی او و نیوشا ضیغمی (که هر دو سال‌های قبل فیلم‌های پرفروشی داشتند) و تکرارش برای مخاطب، پول پارو کنند، پشیمان شدند.

گودرزی و ضیغمی سال گذشته 3فیلم مشترک بر پرده داشتند که بیشترینش فقط 370 میلیون فروخت! برای «رضا عطاران» هم چنین اتفاقی افتاد و با شکست «قرنطینه» و استقبال کمرنگ از «تیغ زن»، می‌شود گفت حتی از اعتبار سینمایی‌اش کاسته شد.

«شهاب حسینی» نیز هر چند در جشنواره کار را تمام کرد اما اینکه مجموع فروش 3 فیلم اکران شده‌اش در سال 87 به 200 میلیون هم نرسید را حتما می‌توان به‌عنوان خاطره‌ای بد در حافظه سینمایی‌اش اعلام کرد. عزت‌الله انتظامی و پگاه آهنگرانی و ... هم سال بدی را در گیشه تجربه کردند. لازم به یادآوری است که در این گزارش آماری، بازیگرانی در نظر گرفته شده بودند که حداقل 2 فیلم اکران شده در سال داشتند بنابراین محمدرضا گلزار، رضا شفیعی‌جم، ترانه علیدوستی،کامبیز دیرباز، مریلا زارعی و چند نفر دیگر باوجود فروش بالای تک فیلم‌هایشان، در این فهرست لحاظ نشده‌اند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴۹
در انتظار بررسی: ۵۹
غیر قابل انتشار: ۳۱
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۰ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۶
6
49
فروش فیلم چه ربطی به بازیگر داره.بازیگرا پولشونو قبل از اکران می گیرن.باید پولداترین تهیه کننده ها را می نوشتین
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۸ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۶
17
16
به به. به آقای مدیری عزیز گرامی تبریک میگویم.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۳ - ۱۳۸۸/۰۲/۰۷
18
21
به به. نوش جون آقای مدیری.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۸ - ۱۳۸۸/۱۱/۱۱
12
25
ثبت فروش فیلم هیچی ربطی به میزان ثروت ندارد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۲/۲۶
11
24
آقاي مديري يه وام اگه داري به ما بده قربون دستت
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۷ - ۱۳۸۹/۰۴/۲۸
14
32
سلام به اقاي مديري بگين ازماهم كه توي منطقه محروم زندگي ميكنيم وعلاقه هم به فيلم داريم استفاده كنن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۳
14
20
یخورده به ماهم کمککن
amir
United Kingdom
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۹
58
8
eival dare modiri.
رشيد
Pakistan
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۰
65
55
خوشبحالش
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۹
مگه ندیده ی پولشیم.
مهدی شوقیان عشقم جوادرضویان
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۴
51
14
چون شکل جواد هستم درهمدان همه به من میگن جوادرضویان ارزودارم ببینمش اگردوست داشتی اقاجوادبامن به این شماره تماس بگیر 09189008302باامیدان روز که جوادجان ببینمت ودرفیلمی یاسریالی باهم بازی کنیم
مهمان
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۱
8
14
خدا از اين شانسا به ما هم بده
صبا
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۱
11
13
امیدوارم من هم مثل انها بشوم
پارسا و سامان و بهاره
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۴
44
3
اتفاقا به خاطر نیماشاهرخ شاهی عزیز فیلمها فروش میره اتفاقا منما چند سال پیش به خاطر نیما جان فیلم دایره زنگی رو دیدیم.از اولین فیلمش مکس تا آخرین فیلمش هم من و هم دوستام و خانوادم فقط فقط فقط فقط فقط...از طرفداران نیماجان بودیم وهستیم وخواهیم ماند.
ناشناس
Netherlands
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۰
6
42
خیلی حرف هاتون مسخره بود.
ستاره
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۲
26
8
آقای مدیری ، آقای حیایی من وداداشم خیلی دوستتون داریم
ناشناس
United Kingdom
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
5
11
بد نبود ولی به نظر من از فداکاریهای این عزیزان مینوشتید بهتر نبود
ناشناس
United Kingdom
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
11
6
بد نبود ولی به نظر من از فداکاریهای این عزیزان مینوشتید بهتر نبود
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۳۰
7
5
امو يه كميش هم و ما بدين
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۴
7
66
ماکه یه مهندسم نون شبم نداریم.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۴
2
9
کاکایل میلیاردچندتاصفرداره؟؟؟؟؟؟؟!!!
نرنب
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۳
7
8
دوست دا م مدیری
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
8
28
چه ربطی داره
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۶
7
16
خيلي ها هم از اونا پولدارترن و البته با تحصيلات عالي
مهتاب
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۸
2
16
... به جای اینکه زندگی اینو اونو ببینید ب فکر پیشرفت خودتون باشین......
amir
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱
12
5
والا ما اگه مثل این بازیگرا شانس داشتیم اسممونو میزاشتن شانساله!هه هه هه
الیاس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۵
45
8
بابا جان دمشون گرم ای ول به همشون دوستون دارم .پولداری بهتون میاد
صادق
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۳
5
117
اسم منم جزء اینا بنویسید بابا منم پراید دارم 20ملیون پولشه خوب
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
3
16
بازیگرای محترم بدونین که هرچی دارین ازاین ملت است ولی بااین حال دمت گرم آقای حیایی وجواد جان خیلی دوستون دارم.
ترانه
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
3
6
بابا مایه دار اقای مدیری تو پولدار بودیا ما نمیدونستیم
داريوش
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۷
4
8
ايول بابا. اقاي حيايي خ دوست داريم.نه به خاطر اينكه پولداريا
زینب
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۹
3
10
هر کسی میتونه با زحمت پول به دست بیاره .
علی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
5
9
تلاش کردن نوش جانشون
اسماعیل
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۵
3
8
حرف از حامد بهداد نبود ولی من دوست دارت پول شهرت نیست ولی انشاالله پولدار ترین بشی یه روز
امیر حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۶
1
4
امیدوارم که سینمای ایران هم مثل صنعت سینما دنیا پیشرفت کنه 'اون میتونیم بگیم دراومد یعنی چه??!
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۴
4
5
مدیری سلطانه
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۶
1
2
دمت گرم بابا
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۷
0
2
چرا بعد از رقم های میلیارد همش یه یک داره بغلش 95/1 55/1 ?????
نوشا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
2
4
ولي ب نظرم الناز شاكردوست هم بايد جزوشون ميبود من جاهاي ديگ خوندم اونم هستش
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
2
2
واقعا جای ارسلان قاسمی این جا خالی بود
حسام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۴
2
2
فکر میکنم پوریا پور سرخ و رضا رویگری ثروتمند ترین بازیگرای ایران باشن
سمیرا
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
0
1
هر چه پول ایران بازیگر وفوتبالیست می برن ثروتمند نباشن...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
3
7
بابا اینا نه هیچ کدومشان تحصیلات باریگری دارند نه قیافه ان چنانی با هزار تا عمل گریم تازه این هستند همشون پول دادند تا باریگر شدند حالا که مشهور شدند دستمزدهای نجومی می خواهند
پریا
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۲
0
3
خوش به حال همشون ما داریم از گرسنگی میمیریم اونا دارن کیف میکنن با این همه پوووووووووول
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۵
1
1
بابا خوش ب حالتون
دایانا
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۳۱
3
3
پول بهتر است یا دانش پخخخخخ معلومه دانش درستو بخون
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
0
5
درامد خیلی خوبی ولی چرا همیشه بازیگران می نالند
و می گن پول تو سینما نیست پس پول کجاست
پیروز
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۲
0
3
درود بر دوستان
میزان فروش فیلم هیچ ربطی به میزان ثروت بازیگر نداره!مثل این میمونه که شما بگی فروشنده خودرو در گالری خودرو چقدر ثروت داره؟در حالیکه ثروت اصلی متعلق به صاحب گالریه..همین فیلم اخراجی های 2 که کلی هم فروش داشت اما اکبر عبدی که جزو نقش اولی های این سریال بود فقط 16 میلیون دریافت کرد و میلیاردها پول نصیب تهیه کنندگان که همان صاحب گالری میباشند شد.جناب مدیری هم جدا از اینکه در این سالها بسیار زحمت کشیده اند اما ثروت امروزشونو مدیون برادران مجید و حمید آقاگلیان هستند که در نقش تهیه کننده سالها برای ایشون اسپانسر بودند خود آقاگلیان ها در ترکیه پارک آبی و سنتر شاپ دارند.اینو گفتم که اشتباه قضاوت نکنیم بازیگران عزیزی هم همین الام در سینما هستند که واقعا به سختی دارند زندگی میکنند.اسدالله یکتا در میدان هفت تیر تهران سیگار فروشی می‌کنه!!!!
ممنون از شفاف عزیز که همیشه شفاف سازی میکنه...
مریم
France
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
2
9
سلام توروخدا ی ادم با خدا ب ما کمک کنه داریم از گرسنگی میمیریم الان3 روزه هیچی نخوردیم داریم از حال میریم التماس میکنم بخاطر خدا ب ما کمک کنید اجاره نشینم هستیم کرایه خونه رو نداریم بدیم میخواد صاحب خونه بیرونمون کنه توروخدا کمکمون کنید 4 تا خواهریم با ی پدرومادر پیر افتاده ای التماستمون میکنم کمکمون کنید اشکاما باور کنید.شماره تماس 09902296426