کد خبر: ۲۳۱۵
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۰:۴۸

یک ادغام جنجالی

در حالی که در تهران، اختلافات بر سر الحاق سازمان حج و زیارت در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بالا گرفته است، صدها ایرانی در حملات تروریستی عراق در دیاله و کاظمین مجروح و یا جان خود را از دست داده اند.

معاون سازمان حج و زیارت در گفت و گو با یکی از خبرگزاری های کشور، سفر زائران مجروح و یا شهید به عراق را متوجه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می داند. و می گوید:« براساس مصوبه شورای هماهنگی زیارتی، سازمان حج و زیارت زائران خود را فقط از طریق مرز‌های مهران و شلمچه به عراق اعزام می‌کند و مسئولیت زائرانی که از مرز خسروی به عراق وارد می‌شوند، با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است.»

حسین اکبری می افزاید:« مسئولیت حفاظت از جان این زائران جان‌باخته و مجروح بر عهده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بوده، این اتفاق نشان می‌دهد که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری امکانات و توانایی کافی برای انتقال زائران به عراق را ندارد.»

اکبری یادآوری کرد که مرز خسروی برای تردد زائران انفرادی و کاروان‌های تحت‌پوشش سازمان گردشگری امن نیست و به گفته او، سازمان حج و زیارت بارها در این‌باره تذکر داده است.

حمله تروریستی دیاله به زائران ایرانی، یکی از خونبارترین حملات تروریستی در عراق بوده است که حدود 53 نفر از هموطنانمان جان باخته و 70 نفر نیز مجروح شدند.

در حالی که به گفته اکبری، سازمان حج و زیارت به شدت پیگیر انتقال اجساد و مجروحان به تهران و یا کرمانشاه بوده است؛ سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بعد از این حادثه هیچ اقدام جدی به عمل نیاورده و این سازمان حج و زیارت بوده که پیگیری ویژه‌ای برای بازگرداندن اجساد جان‌باختگان و حادثه‌دیدگان به ایران انجام داده است.

سیدرضا موسوی، سخنگوی میراث فرهنگی نیز در واکنش به اکبری و با استناد به مصوبه ای که به آن تشکیک وارد است، می آورد:«با توجه به این‌که سازمان حج و زیارت به‌تازگی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری الحاق شده، ریاست سازمان میراث فرهنگی به وزارت کشور اعلام کرده که برای حفظ جان زائران از خروج اتباع ایرانی از مرز خسروی چه به‌صورت گروهی و چه به‌صورت انفرادی تا اطلاع ثانوی ممانعت شود.»

این اطلاعیه، بدون اشاره به مسئولیت سازمان مزبور، به نقل از مشایی می آورد: «ضمن اعلام مراتب تسلیت خود به مقام معظم رهبری و ملت ایران، تأکید می‌شود با توجه به ضرورت سامان‌دهی کاروان‌های اعزامی به عتبات عالیات، تغییراتی در شرایط اعزام ایجاد خواهد شد تا بیش از گذشته، امنیت زائران حفظ شود.»

در عین حال، نکته جالب توجه نیز دستور رئیس جمهور به اسفندیار رحیم مشایی برای پیگیری حادثه تروریستی عراق می باشد که در کنار مصوبه الحاق سازمان حج و زیارت به سازمان میراث فرهنگی کشور می تواند معنادار بنماید.

با اینکه سایت ریاست جمهوری از ابلاغ مصوبه این ادغام به معاون توسعه سرمایه انسانی رئیس جمهور و دبیر شورای عالی اداری خبر می داد، خبرگزاری فارس از منتفی شدن این ادغام خبر داد.
تصمیم ادغام این دو سازمان، در غیاب وزیر ارشاد و رئیس سازمان حج و زیارت که برای پیگیری وضعیت زائران در مدینه به سر می برد، صورت گرفت.

نکته مناقشه برانگیز در این ادغام، کارشناسی نبودن آن و هم چنین مخالفت صریح مقام معظم رهبری است.

ری شهری، نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت در واکنش به حکم مشایی برای تعیین سرپرست جدید سازمان حج و زیارت، آن را غیرقانونی خوانده و حج را در شئون ولی فقیه عنوان می کند و صراحتا از مخالفت رهبر انقلاب سخن می گوید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: