کد خبر: ۲۳۲۷
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۷:۳۰

طی سال 1385 در بین 94 هزار و 39 طلاق ثبت شده، 3 هزار و 837 مورد مربوط به مردان 60 سال به بالا و یک هزار و 259 نفر مربوط به زنان سالخورده در همین سن است.

معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه از افزایش آمار طلاق در بین سالمندان 60 سال به بالا با شیب ملایمی در طول سالهای اخیر خبر داد و گفت: قطعاً این جریان پیامد های منفی مختلفی را در جامعه به جا خواهد گذاشت.

به گزارش مهر، دکتر شهلا کاظمی پور با استناد به آمار اخذ شده از سازمان ثبت احوال کشور در طول سالهای گذشته افزود: طی سال 1385 در بین 94 هزار و 39 طلاق ثبت شده، 3 هزار و 837 مورد مربوط به مردان 60 سال به بالا و یک هزار و 259 نفر مربوط به زنان سالخورده در همین سن است.

این جامعه شناس با اشاره به آمار 100 هزار نفری طلاق در سال 86 در کشور افزود: همچنین در این مدت 3 هزار و 734 مرد و یک هزار و 184 زن بالای 60 سال از همسران خود جدا شده اند که در مجموع نزدیک به 5 هزار نفر می شوند.

معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه درباره چرایی افزایش طلاق در سنین بالای 60 سال گفت: بررسیهای ما نشان می دهد که میزان امید به زندگی در بین مردم افزایش یافته و به همین دلیل آنها در سنین بالا نیز خواهان تغییر در روند زندگیشان هستند و می خواهند آن را به ایده آل هایشان برسانند، البته تاکنون به دلایل مشخصی در این زمینه نرسیده ایم.

این استاد دانشگاه همچنین به پیامدهای طلاق در این سنین اشاره کرد و گفت: قطعاً طلاق در این سنین تبعات اجتماعی سنگینی در میان خانواده ها ایجاد خواهد کرد. اما بیشتر این مشکلات متوجه زنان است. چرا که اکثر آنها از نظر اقتصادی تامین نیستند و منبع درآمدی ندارند و همین موضوع موجب بروز مشکلات عدیده ای در زندگی آنها بعد از طلاق می شود.

کاظمی پور ادامه داد: تحقیقات ما در بین مطلقان بالای 60 سال نشان می دهد که تعداد مردان بدون همسر بعد از طلاق بسیار پایین است و اکثر آنها بعد از طلاق به ازدواج مجدد دست می زنند. در حالیکه زنان مطلقه میانسال بسیار کمی موفق به ازدواج مجدد می شوند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: