کد خبر: ۲۴۳۱
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۵:۳۸

پایگاه اینترنتی آموزش تصحیح نسخ خطی هم‌زمان با برگزاری بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب افتتاح شد.

هم‌زمان با افتتاح نمایشگاه کتاب پایگاه آموزش تصحیح نسخ خطی راه‌اندازی شد

پایگاه اینترنتی آموزش تصحیح نسخ خطی هم‌زمان با برگزاری بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب افتتاح شد.

هدف ایجاد این پایگاه که با نشانی www.criticaledition.ir قابل دسترس برای علاقه‌مندان است خلأ آموزشی در بحث آموزش تصحیح متون کهن و نسخ خطی عنوان شده‌است.

در این پایگاه درباره دلایل تأسیس آن آمده:

اهمیت و ضرورت تصحیح نسخ خطی که سند هویت ملی ایرانیان است بر» کسی پوشیده نیست. برای آگاهی از نظرات دانشمندان مختلف و نشان دادن نوآوری ها و تحولات علمی گذشتگانمان این نسخ می بایست تصحیح و منتشر شود. از آنجا که ما خود به فرهنگ خويش اشراف داریم و به جهت حفظ اصالت ضرورت دارد که خودمان به تصحیح متون خود اقدام کنیم. بنابراین به دلیل خلأ آموزشی در این مقوله اقدام به تأسیس این پایگاه کردیم.»

پایگاه آموزش تصحیح نسخ خطی شامل بخش‌های مختلفی چون آموزش، مقالات، معرفی متون در خور تصحیح، معرفی پایان‌نامه‌های مرتبط با نسخ خطی و ... است.

از جمله آخرین نوشتارهای آمده درسایت می‌توان به مقالات وصف فیزیکی نسخه‌های خطی(ایمن فؤاد، ترجمه غلامرضا جمشید نژاد اوّل)، نسخه برگردان‌های متون علمی چاپ ایران (نادر مطلبی کاشانی)، مالکیت و خرید و فروخت نسخه‌های خطی در گذشته (ایرج افشار)، فرهنگ تاریخی اصطلاحات نسخه‌شناسی(نجیب مایل هروی) و آمُخته‌ها و آموخته‌های مصحح (مایل هروی) اشاره کرد.

همچنین تالار گفت‌وگوی جامعی شامل بحث‌های نسخه‌پژوهی و متن‌شناسی در این وب‌سایت طراحی شده که علاقمندان می‌توانند علاوه بر دسترسی از داخل پایگاه، از طریق نشانی WWW.forum.criticaledition.ir به این تالار گفت‌وگو وارد شوند.

بنا بر این گزارش این سایت که به سرعت در حال به‌روزآوری و تکمیل شدن است، از آگاهان و دوست‌داران متون کهن این سرزمین نیز دعوت به همکاری و همیاری کرده‌است.
Sent at 1:47 PM on Sunday
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: