کد خبر: ۲۴۷
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۸۷ - ۲۲:۳۵

وي با اشاره به سريال يوسف پيامبر گفت: فيلم يوسف، ما را به ياد امام مي اندازد و زيبايي و حكمت رهبري ولايي و نتايج درخشان آن را نشان مي‏دهد.

رييس جمهور در ديدار فرج الله سلحشور، نويسنده و كارگردان سريال «يوسف پيامبر» گفت: اين سريال ما را به ياد امام مي اندازد و زيبايي و حكمت رهبر ولايي و نتايج درخشان آن را نشان مي‌دهد.

به گزارش عصرایران به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني هيئت اسلامي هنرمندان، در اين ديدار كه جواد شمقدري مشاور رئيس جمهور در امور هنري نيز حضور داشت، احمدي‌نژاد از سريال «يوسف پيامبر» كه توانسته حقايقي را بيان كند و تأثيرات مثبتي در بين مردم داشته است، قدرداني كرد و افزود: من هم مقيد هستم حتماً اين سريال را تعقيب كنم و ببينم.

رئيس جمهور در مورد مباحث مطرح شده توسط كارگردان سريال «يوسف» درباره ضعف و ناكارآمدي مديريت فرهنگي كشور گفت: چرا در بعضي حوزه‌ها و مديريت‌هاي فرهنگي ناموفق عمل شده است؟ آيا در حاكميت اسلام، سينما تعطيل خواهد بود، فوتبال تعطيل است؛ مسابقات جهاني و امثالهم تعطيل مي‌شود... قطعاً نه، مهم اين است كه چه كساني و چگونه اين كارها را مديريت مي‌كنند.

احمدي‌نژاد گفت: بعد از انقلاب در سينما كارهاي خوبي شده است، اما آن چه دغدغه ماست اين است كه سينماي ايران در طراز نياز و انتظار ما نبوده است.

وي افزود: شما به بعضي ضعف‌هاي مديريتي و آثار سينمايي اشاره داشتيد، چرا فضاي غالب اين گونه است؟ ريشه اين نابساماني بر مي‌گردد به مباني فكري و انديشه كه در ذهن و جان هنرمند و مدير فرهنگي ما وجود دارد.

وي گفت: چرا مديريت‏هاي فرهنگي موفق عمل نمي‌كنند؟ موقعي فعاليت‌ها و برنامه‌ها نتيجه مي‌دهد و يك كار هنري اثرگذار مي‌شود كه زايش و جوششي از درون باشد. هر جا زايش درستي بوده اثري خوب و مؤثر داشته‏ايم. مديري كه خودش در حال زايش و جوشش نباشد چه طور مي‏تواند ديگران را به سمت كمال دعوت كند. آرماني وجود ندارد، دورنمايي در مقابل ديدگان قرار نمي‌دهد. ما گرفتار نوعي جمود فكري هستيم.

رئيس جمهور تأكيد كرد: بعضي‌ها فكر مي‌كنند اوج مكتب همين لايه ثابتي است كه بايد همه رفتار و اعمال خود را با آن تنظيم كنيم... درحالي‏كه اينها احكام هستند مثل تابلوهاي كنار جاده، اما اين دستورالعمل‏ها و تابلوها جاده و مقصد نيست بعضي اين دو را با هم اشتباه مي‌گيرند.

وي افزود: تخريب را همه مي توانند انجام دهند، اما تنها عده معدودي مي توانند مجموعه را جلو ببرند و شرط آن اين است كه خودشان جلوتر باشند، خودشان مصلح و صالح باشند. چرا همه شيفته ‏يوسف مي‏شوند و تأثير عميق بر همگان مي گذارد. چون خودش به حقيقت بالاتري رسيده است.

احمدي‌نژاد با اشاره به شخصيت امام (ره) و تأثير عميق آن در مردم، گفت: ما بايد خط امام را در اين مسير تحول و شكوفايي و در مسير حركت به جايگاه بالاتر تفسير و تعريف كنيم. در جا زدن كه متكي به علوم غربي و تكنيك هاي آنان است با راه امام هم‏خواني ندارد. بعد از انقلاب فرهنگي ما علم را وارد كرديم. نهضت ترجمه راه افتاد و امتياز را به آن داديم كه علوم غربي را بهتر در دسترس قرار داد، غرب به آخر خط رسيده است و موتور تمدني غرب در حال خاموش شدن است و خاصيت آن فرهنگ و تمدن همين اقتضاء را دارد.

وي تأكيد كرد: حقيقتي را كه ما فراموش كرديم و از آن غافليم، وجود مقدس امام عصر (عج) است. هر چيز زيبايي در عالم در مقابل آن حقيقت بزرگ رنگي ندارد. اصل حركت و رشد و كمال از آن وجود مبارك است. بچه هاي مسلمان اين خط را در آثار هنري خودشان گم كرده‌اند و دنبالش نيستند.

اگر مدير در يك افق بالاتري قرار بگيرد، مي تواند تحولي را ايجاد كند و اينجاست كه تدبير او، اتخاذ شيوه ها روش هاي عمل، تحليل و تفسير پديده‌ها تغيير خواهد كرد و اين قدر محدود و بسته عمل نخواهد كرد، محافظه كاري كنار مي رود جسارت تصميمات بزرگ در مقابلش قرار مي‌گيرد.

احمدي‌نژاد گفت: سه تا مدير فرهنگي كه نگاه شان ولايي و با اين افق بلند باشد و با امام پيوند حقيقي خورده باشند، مي‏توانند انقلابي ايجاد كنند و روز به روز در صحنه فرهنگ و هنر شاهد شكوفايي باشيم و فضاي پيشرفت و كمال باز مي‌شود.

وي با اشاره به سريال يوسف پيامبر گفت: فيلم يوسف، ما را به ياد امام مي اندازد و زيبايي و حكمت رهبري ولايي و نتايج درخشان آن را نشان مي‏دهد. اين كه آمون هوتپ موحد مي شود نكته جالبي است و اين درست است اگر نمي شد يك تناقض بود چون شرك و بت‌پرستي آدم‌ها را متوقف مي‏كند راه خير و بركت و كمال را مي بندد، اما وقتي اين حجاب كنار برود و نور ايمان بتابد و افق ديده شود، ‌راه رشد و تعالي باز مي شود تا به حال به اين موضوع پرداخته نشده، اگر اين ويژگي در هنر بيايد غوغا مي‌كند.

احمدي نژاد افزود: آمدن امام در 12 فروردين به ايران در حالي كه باند فرودگاه با تانك ها محاصره شده بود و حكومت نظامي همه جا مستقر شده بود. اين اتفاق چه طوري رخ مي دهد كه امام وسط اين خون و آتش فرود مي آيد و مي‏ببينيم كشور گلستان شد، آيا اين جز همان تعبير گلستان شدن آتش بر ابراهيم خليل ا... است. اين كار را چه كسي كرد اين تدبير را چه كسي انديشيد. خود امام مي فرمودند: دستي هست كه كارها را درست مي‌كند. اين حقيقت بايد فضاي هنر ما و دوستان هنري و مديريت فرهنگي ما را درنوردد. گير و ايراد ما در هنر اينجاست. در حوزه هاي غيرفرهنگي هم همين طور است. ايمان حقيقي به غيب، امامت و... نيست. همه اش حرف است.

احمدي‌نژاد تأكيد كرد: همه هنر يوسف در ارتباط او با امام غيب است و بدانيد خدا راه كمال ديگري نگذاشته است. جهش فرهنگي، رونق هنري و امثالهم بدون اين معنا و مفهوم، بروز و ظهوري نخواهد داشت.

وي افزود: گاه ديده مي شود خيلي تلاش مي شود خيلي فكر مي شود، اما چيزي عايد نمي شود. همه در مي مانند كه عيب كار كجاست؟ فكر مي كنند اگر مثلاً دو تا دكترا بيشتر داشتند، اگر با فلان مركز مثلاً هاليوود مرتبط بودند چه مي شد! ‌نه ، راه را گم كرده اند، ‌اين نقص و عيب در دل ماست. رفع اين گير بشود كارها درست مي شود. جز زيبايي در عالم وجود ندارد، بايد خدا را در همه جا ديد و اراده خدا را حاكم ديد.

رييس جمهور در پايان تأكيد كرد: مشكلي و نقصي در عالم نيست، بايد نگاه را عوض كرد. در عالم هنر، افق را بلند بگيريد. خواهيد ديد نه تنها در ايران كه صد ميليون مخاطب آمريكايي پيدا خواهيد كرد. من آن روز را مي بينم. مردم جهان در عمق وجودشان ديندار هستند و اين ظرفيت و موقعيت ويژه براي كار هنري شماست.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: