کد خبر: ۲۴۸۷۹۵
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۳ - ۰۷:۰۸

البته این امار بدون محاسبه افرادی است که روزانه به بیمارستان ها اورده می شوند تا معده هایشان که از قرص های مختلف پر شده است ، شستشو داده شود تا از مرگ نجات یابند یا رگ دستشان که خونریزی شدید دارد ، با بخیه یا جراحی قطع شود!

شفاف: وقتی فردی به هر نحوی احساس کند دیگر مورد توجه جامعه نیست انگیزه های خودکشی در او افزایش می یابد و به همین راحتی به سوی نابود کردن خود کشیده می شود.
نابودی که به خصوص در فرهنگ دینی ما ناپسند است و چیزی جز آتش جهنم به ارمغان نخواهد اورد.

به این ترتیب ، خودکشی از منظر جامعه شناسان و رفتار شناسان اجتماعی هنگامی رخ می دهد که فرد از دایره نظارت اجتماعی خارج شود.این نظارت به معنای تحت نظر بودن نیست بلکه احساسی است که فرد در جریان اجتماعی شدن به دست می آورد و آن حس مهم بودن وتحت توجه بودن از طرف جامعه است.

در بسیاری از کشورها که وضعیت اقتصادی نامناسب می شود موج اخراج از کار اگر توام با بیمه های بیکاری قابل توجه نباشد فرد را به این فکر می اندازد که از دایره تقسیم کار اجتماعی خارج شده و دیگر برای جامعه مهم نیست.این انگیزه ها احتمال انجام خودکشی را افزایش می دهد . همچنین ناتوانی از تامین معاش خانواده می تواند موجب این کار شود.

نوع دیگر از خودکشی که بیشتر در بین زنان در جوامع سنتی روی می دهد همان خودکشی سرنوشت گرایانه است که دایره وسیعی از خودسوزی تا خوردن سم را در بر میگیرد. این نوع خودکشی به خاطر عدم توانایی فرد از سرنوشتی است که دیگران برایش رقم می زنند مثل ازدواج اجباری نداشتن جهیزیه مناسب وموضوعات ناموسی و عاطفی.

این روزها اما در ایران نیز با وجود اعتقادات قوی مذهبی، عواملی چون بیکاری، فقر، فحشا و فشارهای مختلف اقتصادی که ناشی از تورم و گرانی هستند ،آمار خودکشی در کشور را بالابرده اند.

آمارها نشان می‌دهد در 9ماه ابتدایی سال ۹۲ روزی بیش از ۱۱نفر در کشور مرگ مشکوک به خودکشی داشته‌اند. بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی سازمان پزشکی قانونی کشور در ۹ماهه سال گذشته سه‌هزارو۱۲۵نفر خودکشی کرده‌اند. 

از میان این افراد، ۹۸۲نفر زن و دوهزارو۱۴۳نفر مرد بوده‌اند. بر همین اساس در مدت مشابه سال ۹۱ نیز دوهزارو۷۴۰نفر به علت آنچه پزشکی قانونی آن را خودکشی تشخیص داده بود، جان خود را از دست داده‌اند. 


در سال ۹۱، از کل مرگ‌های مشکوک به خودکشی در کشور، بیشترین موارد خودکشی در گروه سنی ۱۸ تا ۲۴سال ثبت شده است که 2/28درصد از کل موارد خودکشی این سال‌ها را در بر می‌گیرد و پس از آن گروه سنی ۳۰ تا ۳۹ سال با 2/22درصد، ۲۵ تا ۲۹ سال با 6/17درصد، بالای ۵۰سال با 9/12درصد، ۴۰ تا ۴۹ سال با 1/11درصد و زیر ۱۸سال با 9/7درصد به ترتیب بیشترین موارد خودکشی را به خود اختصاص داده‌اند.

هر چند ایران در ﺑﯿﻦ ﮐﺸﻮرﻫﺎی دﻧﯿﺎ در زﻣﯿﻨﻪ ﺧﻮدﮐﺸﻰ ﺗﻮﺳﻂ ﺑﺮﺧﻰ از ارایه‌دﻫﻨﺪﮔﺎن آﻣﺎر رﺗﺒﻪ ۴۸ و ﺑﺮﺧﻰ دﯾﮕﺮ رﺗﺒﻪ ۵۸ را دارد اﻣﺎ در عین حال نمی توان از این آمار بالای خودکشی در کشور گذشت .

البته این امار بدون محاسبه افرادی است که روزانه به بیمارستان ها اورده می شوند تا معده هایشان که از قرص های مختلف پر شده است ، شستشو داده شود  تا از مرگ نجات یابند  یا رگ دستشان که خونریزی شدید دارد ، با بخیه یا جراحی قطع شود!

در این میان بسیاری از خانواده ها به دلیل ناپسند بودن خودکشی در دین اسلام، خودکشی های اتفاق افتاده در خانواده را پنهان می کنند و از قبول ان سر باز می زنند و به همین دلیل این مساله به تابو تبدیل شده است که باید شکسته شود تا دلایل اقدام به این عمل ناپسند شناسایی شده و از وقوع آن در جامعه جلوگیری شود.

برچسب ها: خودکشی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۴
در انتظار بررسی: ۲۵
غیر قابل انتشار: ۱۲
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
2
55
امسال عیدنوروزدر شهرستان اسداباد همدان شهر اجین دو نفر به علت فقر مالی در منزل خودشان را دار زدند باید مسولان چاره ای بیندیشند
سوشی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
خدا رحمتشون کنه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۶
0
11
الان چاره می اندیشن
محمد
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۰
3
10
من خودم سه بار اقدام به خودکشی کردم
فاز مرگگگگ
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۵
1
4
لطفا عکسای بیشتری از خودکشب بزار ممنون
سارا
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۲
12
0
چرا خود کشی خداوند ی بار فرصت زندگی داده
Meraj
United States
۰۱:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۶
7
1
یکی از بزرگترین علامت سوال های زندگیم همین خودکشیه بعضی افراده زندگی به این شیرینی آرزو دارم n سال زنده باشم و از دنیا لذت ببرم.
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۰
0
13
آمار خودکشی در ایران خیلی بیشتر از اینهاست.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۴
0
9
خودکشی نتیجه ی سرخوردگی یاس ناامیدی و درنهایت افسردگیه.
تورو خدا کسی رو افسرده رهانکنید.ناامیدش نکنید .
من یکی از نزدیکانم این اشتیاه بزرگ رو کرد .خیلی خسته ام خدا ........

خیلی خیلی خیلی نامردی روزگار
matin
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۸
4
2
داداش من 2بار خودکشی کردم هر 2 بارم نجاتم دادن پیشنها من به اونهایی که میخوان خودکشی کنن اینه این کارو نکنن به جاش یه موتو نو بگیرن باهاش تک چرخ یاد بگیرن فوقش یا میمیرن یا زنده میمونن ولی خدایی هیجان تخلیه میشه ما جوان هایی ایرانی دلمان به خودکشی و همین کارها خوش است از بس عقده ای هستیم
اولدوز قلی زاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
0
6
اوضاع اقتصادی، فقر و بدبختی عامل خودکشی آدم تو این شرایط سه راه داره، یا خودکشی، یا مرگ اجباری (همین شرایط زندگی یه نوع مرگه)
حامد
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۸
0
2
کاش میشد خدا بنده هاشو یه جور خلق میکرد که غم وغصه نداشته باشند.ما هممون بازیگریم در نقش های مختلف یکی نقش اول رو داره یکی نقش آخر رو.ولی یه سوال از خدا دارم من اگه نخوام تو این نقش بازی کنم باید به کی بگم.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۹
0
0
تا خدا هست همچین کاری معنی نداره
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
0
0
تا مشکلات و بی قانونی ها رفع نشند، خود کشی ها کم نمیشن