کد خبر: ۲۸۶۶۴۶
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۲

این سلاح که در حقیقت باید آن را یک «توپ تک‌تیرانداز» دانست، مهلکترین تک‌تیرانداز ایرانیست که با هدف اصلی مقابله با بالگردهای متخاصم ساخته شده است.

تسلیحات «تک‌تیرانداز» با کالیبر سنگین در میادین نبرد زمینی، سلاحی تاثیرگذار و سرنوشت‌ساز محسوب می‌شوند.

گاهی تنها یک تیر و یا گلوله، سرنوشت میدان جنگ را رقم می‌زند؛ گلوله‌ای سرشار از قدرت، باید آنقدر دقیق به هدف اصابت کند تا پیروزی حاصل شود. در چنین موقعیتی تمامی امیدها را می‌توان به دست تک‌تیراندازها سپرد.

با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته در جنس بدنه زره‌پوش‌ها، خودروها و سنگرها، در حوزه تسلیحات تک‌تیرانداز سنگین نیز پیشرفت‌های شگرفی را شاهد بودیم که یکی از آخرین نمونه‌های آن، تفنگ تک‌تیرانداز «شاهر» بود که در ماههای اخیر در نیروی زمینی ارتش طراحی و ساخته شد.


سلاح شاهر


این سلاح با کالیبر 14.5 میلیمتر، وزن 22 کیلوگرم و طول 185 سانتی متر می‌تواند اهداف (از قبیل سنگرهای بتونی، خودروهای زرهی، بالگرد و نقاط تجمع نفرات دشمن) را در فاصله 3 هزار متری مورد هدف قرار دهد.

علاوه بر سلاح شاهر، نیروهای مسلح در حوزه تک تیراندازها نمونه های دیگری را نیز طراحی، ساخته و بکار گرفته اند که آخرین آنها، روز چهارشنبه در جریان نمایشگاه تجهیزات نیروی زمینی سپاه به نمایش در آمد (و البته در گذشته تنها در حد نام معرفی شده بود) سلاح تک تیرانداز 20میلیمتری «آرش» نام دارد که در سازمان جهاد خودکفایی نزسا طراحی و تولید شده است.

سلاح تک‌تیرانداز 20 م.م آرش

این سلاح که در حقیقت باید آن را یک توپ تک تیرانداز دانست، مهلکترین تک تیرانداز ایرانی است که هرچند با هدف اصلی مقابله با بالگردهای متخاصم ساخته شده اما می‌توان از آن علیه اهداف زمینی، زرهی و سنگرها نیز استفاده کرد.

«آرش» با وزن 18 تا 20 کیلوگرم، نسبت به سلاح «شاهر» کمی سبکتر بوده و با بهره‌گیری از گلوله‌های با کالیبر 20 میلیمتر، اهداف متخاصم (بویژه بالگردها) را در فاصله 2هزار تا 2هزار و 200 متر مورد هدف قرار می‌دهد.


سیستم تغذیه خشابدار، فیوز مهمات ضربتی و سرعت دهانه 1050متر بر ثانیه از دیگر مختصات این سلاح 180 سانتی متری مجهز به سیستم دوربین اپتیکی است.

این توپ تک تیرانداز که باید آن را یکی از رکوردداران این حوزه در جهان دانست، یک نمونه مشابه خارجی ساخت آفریقای جنوبی نیز دارد که یکی از تفاوت‌های این دو را می‌توان در مکانیزم عملکرد آنها دانست.


سلاح مشابه آفریقایی اصطلاحا از سیستم عملکردی تک یا bolt action بهره می‌گیرد که یک سیستم  جاگذاری دستی فشنگ (با استفاده از گلنگدن) است اما در سلاح آرش با طراحی مکانیزم عملکرد نیمه اتوماتیک، این مشکل برطرف شده و با شلیک هر گلوله، گلوله بعدی از خشاب چهارتایی، جایگزین آن می‌شود.

ناگفته نماند که مدل تک تیرانداز 20میلیمتری آفریقایی، قیمتی در حدود 15 هزار دلار دارد پس می‌توان سنجید که تولید انبوه و بکارگیری سلاح آرش، تا چه حد می‌تواند موجب صرفه‌جویی ارز و بی‌نیازی از خرید مدل‌های مشابه شود.


این سلاح با استفاده از گلوله‌های چندده هزار تومانی می‌تواند در بسیاری از موارد همان کاری را بکند که از عهده دوش پرتاب‌های گرانقیمت چند میلیون تومانی ساخته است.

اسلحه تک‌تیرانداز آرش که بکارگیری آن در سازمان رزم سپاه، عرصه را بر بالگردهای متخاصم دشمن تنگ‌تر خواهد کرد، با قرار گرفتن بر روی دوش کاربر و استفاده از یک پایه -برای تمرکز بیشتر- به سمت اهداف هوایی بالگردی شلیک می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۲۶
غیر قابل انتشار: ۱۳
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۳
14
83
خیلی عالیه
اِی وَل
البته قبلا تلوزیون نشان داده بود
ولی خیلی باحاله
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
به كوري چشم دشمنان
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۳
10
63
خدا قوت دلاوران وطن به شما افتخار میکنیم و از این امنیت که بر کشور حاکم است خرسندیم
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۳
8
65
احسنت بر شما مردان مرد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۳
4
38
آفرین بر شما
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۳
6
38
تبارک الله
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۴
10
2
این چه لباسی است؟ آیا این لباس مختص این نوع اسلحه است؟
ارش
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۰
0
1
باعث افتخار برای من وایران زمین
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۱
0
1
سلاح جالبی هست.فیلم عملکردش هم تو سایت اپارات هست.فقط نقطه ضعفش اینه که تو میدون جنگ نمیشه براحتی ایستاد و هدف کرفت
شهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
0
0
خدارا شاكرم كه در سايه اين امنيت كه داريم وبا اين تجهيزات پيشرفته كه حاصل خلاقيت فرزندان اين مرز وبوم اسلامي است هيچ دشمني حتي خيال تعرض هم به ذهنش خطور نميكنه.راستي چه حالي ميده با هرگلوله اين اسلحه يه داعشي رو بزني.اما حيف از گلوله .بايد نيم متر طناب حرامشون كني.