کد خبر: ۲۹۹۳۲۴
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۳ - ۰۵:۵۹

بیش از ۵ هزار زن و دختر ایزدی عراقی در اسارت گروه تروریستی داعش هستند.

 "محمد مهدی البیاتی" وزیر حقوق بشر عراق روز سه شنبه تأکید کرد: گروه تروریستی داعش بیش از 5 هزار زن و دختر ایزدی را ربوده و در بازار برده فروشی به نمایش گذاشته است.

به گزارش العالم، البیاتی پس از دیدار با سفیر فرانسه در بغداد گفت: وزارت حقوق بشر عراق دو اولویت دارد که یکی جمع آوری اسناد و مدارک مربوط به جرایم و جنایات رژیم صدام معدوم خصوصاً کشتار جمعی، شکنجه و نقض آزادی های عمومی و فاش کردن این جرایم و جنایات در محافل جهانی و همچنین برگزاری نمایشگاه ها و کنفرانس ها در داخل و خارج عراق برای تبیین رفتارهای مجرمانه و جنایتکارانه رژیم صدام است.

البیاتی افزود: اولویت دوم نیز جمع آوری گزارش درباره جنایات گروه تروریستی داعش و ارائه این گزارش به سازمان های بین المللی می باشد.

وزیر حقوق بشر عراق تصریح کرد: شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به درخواست وزارت حقوق بشر عراق جلسه ای فوق العاده تشکیل داد که در این جلسه مدارکی دالّ بر جنایات داعش ارائه شد.

البیاتی اظهار داشت: عراق با فاجعه انسانی دردناکی مواجه است زیرا داعش بیش از پنج هزار زن و دختر ایزدی را ربوده و در بازارهای برده فروشی به نمایش گذاشته و تعداد زیادی از خانواده های عراقی را نیز آواره کرده و کودکانی را نیز ربوده است که از آنها برای اجرای حملات انتحاری سوء استفاده می کند و برادران مسیحی نیز از جرایم و جنایات این گروه تروریستی در امان نیستند .

روزنامه "تایمز" انگلیس پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود که عناصر داعش دختران عراقی را حدود 25 دلار می فروشند و برخی از آنها را نیز به عنوان هدیه و جایزه به عناصر خود می دهند.

سرنوشت صدها زن و دختر ایزدی عراق همچنان نامعلوم است و گزارش های مستند حاکی است که داعش بازاری را برای فروش زنان و دختران ایزدی به راه انداخته است.

دختر ایزدی 18 ساله ای که یک ماه در اسارت داعش بود و سرانجام توانست از دست این گروه تروریستی فرار کند، می گوید که با چشمان خود دیده است که صدها زن و دختر ایزدی به دست داعش اسیر شده بودند و عمر برخی دختران هم از 7 سال تجاوز نمی کرد.

روزنامه "الشروق" نوشت: این دختر ایزدی که نامش "بایام" است، تأکید می کند که در ابتدای اسارت به آنها آب و غذا نمی دادند. مدتی بعد هر روز تعدادی از زنان و دختران را انتخاب می کردند و با خود می بردند و سپس بقیه دختران و زنان را یکی پس از دیگری بررسی کردند و تعدادی از آنها را با خود بردند.

بایام که هم اکنون همراه خانواده اش در یکی از اردوگاه های آوارگان استان دهوک به سر می برد، می گوید: نمی دانم دختران را به کجا می بردند و من خوشبختانه توانستم فرار کنم.

بایام گفت: داعش زنی را به نام عایشه پس از کشتن شوهرش اسیر کرد و از سنجار به موصل برد و در حالی که باردار بود، در بازار برده فروشی به فروش گذاشت .

بایام افزاید: هر زن و دختر به قیمت 15 هزار دینار عراقی (13 دلار) فروخته می شد.

وی تأکید کرد: اکثر مشتری ها از موصل و الانبار بودند. بسیاری از زنان و دختران به افرادی که سن بسیار بالائی داشتند، فروخته شدند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: