کد خبر: ۳۲۸۱۹۷
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۴

معاونان وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ساعت ۱۷:۳۰ دوباره رایزنی‌هایشان را در شهر وین از سر می‌گیرند.

در ادامه رایزنی‌های هسته‌ای در وین و در راستای ادامه نگارش پیش‌نویس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران و هلگا اشمیت معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ساعت 15 به وقت محلی (17:30 به وقت تهران) در هتل پله کوبورگ شهر وین برای دومین بار طی امروز به گفت‌وگو می‌نشینند.
 
معاونان وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صبح امروز نیز نشست داشتند و در اواسط نشست وندی شرمن معاون جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز به مذاکرات پیوست.
 
این رایزنی‌ها از روز چهارشنبه 27 خرداد ماه با حضور سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران در وین آغاز شد و در همان روز نشست دوجانبه عراقچی، روانچی و هلگا اشمیت (معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) برگزار شد و البته از روزهای قبل نیز نشست‌های کارشناسی در وین در جریان بود.
 
روز پنجشنبه 28 خرداد ماه نیز نشست سه جانبه معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین برگزار شد و روز جمعه نیز هیأت مذاکره کننده ایرانی نشست‌های دوجانبه‌ای را با روس‌ها و چینی‌ها داشت و نشستی چهارجانبه نیز بین معاونان وزیر خارجه ایران و نمایندگان سه کشور اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس) عضو گروه 1+5 در وین برگزار شد.
 
قرار است محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز دوشنبه با فدریکا موگرینی و سه همتای اروپایی خود در شهر لوکزامبورگ دیدار و گفت‌وگو کند. وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه در شهر لوکزامبورگ برای شرکت در اجلاس شورای امور خارجی اتحادیه اروپایی حضور دارند. معاونان وزیر خارجه ایران نیز دوشنبه از وین راهی لوکزامبورگ می‌شوند تا ظریف را در این دیدارها همراهی کنند.
 
البته نشست‌های کارشناسی کماکان در وین در جریان است.
 
دهم تیر ماه پایان ضرب الاجل تمدید هفت ماهه توافقنامه ژنو است. وزرای خارجه ایران و 6 کشور (آلمان، فرانسه، روسیه، چین، آمریکا و انگلستان) به همراه کاترین اشتون مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپاسوم آذر ماه 1392 در شهر ژنو به توافقی برای حل موضوع هسته‌ای ایران دست یافتند تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» که به توافقنامه ژنو معروف شد. پس از آن رایزنی‌ها از بهمن ماه همان سال آغاز و تا تیر ماه 1393 ادامه یافت. در 28 تیر ماه 1393 طرفین این مذاکرات را برای 4 ماه تمدید کردند که به دلیل اختلافات موجود بر سر راه دستیابی به توافق جامع، مذاکرات را برای هفت ماه (10 تیر ماه 1394) تمدید کردند.
 
وزرای خارجه ایران و 6 کشور به همراه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در 13 فروردین ماه سال جاری بعد از 9 روز رایزنی فشرده در شهر لوزان سوئیس به مجموعه‌ای از راه حل‌ها برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای دست یافتند و در حال حاضر نشست‌ها برای نگارش پیش نویس برنامه جامع اقدام مشترک در شهر وین در جریان است که شش دور این رایزنی‌ها در وین و یک دور نیز در نیویورک و در حاشیه کنفرانس بازنگری معاهده NPT برگزار شد. در حال حاضر نیز هشتمین دور این رایزنی‌ها در وین در جریان است.
برچسب ها: ظریف موگرینی وین
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: