کد خبر: ۳۷۴۲۳۷
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۱

برای درمان لاغری بیش از حد باید ورزش را جدی بگیرید، زیرا عوارض لاغری اگر بیشتر از عوارض چاقی نباشد،به طور حتم کمتر نخواهد بود.

 همانطور که چاقی و افزایش وزن مشکلات و خطرات بسیاری به همراه دارد،لاغری بیش از حد هم مشکلات و بیماری های فراوانی را در پی دارد.ضمن اینکه افراد لاغر هم  در آرزوی اندامی زیبا و متناسب هستند.
 
عوارض لاغری
لاغری نیز به صورت جدی مشکلات و بیماری هایی را به همراه دارد.برخی از این بیماری ها در مردان لاغر شایع است و برخی در زنان لاغر و برخی مشترک هست.طبق تحقیقات مردان لاغر بیشتر از سایر افراد دچار دیابت  و ناباروری می شوند.همچنین سقط جنین ، بیماری های ریوی ، قطع قاعدگی و شکستگی استخوان در میانسالی بیشتر دامن زنان لاغر را تا سایرین می گیرد.ابتلا به بیماری های قلبی در افراد لاغری که دچار آرتروز هم هستند بیشتر است و افسردگی نیز در لاغرها بیشتر به چشم می خورد.
 
احساس خستگی دائمی و زودهنگام، پوکی استخوان، کم‌خونی و کمبود مواد مغذی (که خود باعث تشدید کمبود وزن می‌شود)، کاهش مقاومت بدن در برابر عفونت‌ها و تاخیر در التیام زخم و حتی مشکلات روحی و روانی از دیگر عوارض ناشی از لاغری است.
 
ورزش بهترین شیوه درمان لاغری
داریوش زارع مربی و داور بین الملی بدنسازی به خبرنگار سایر حوزه های گروه ورزش باشگاه خبرنگاران گفت: اولین قدم برای شخصی که حس میکنه لاغر هست و باید وزنش افزایش پیداکند، انجام دادن آزمایش تیروئید است و از سلامت غدد خود اطمینان پیدا کند. همچنین از جذب غذای خود مطمئن شود ،زیرا بسیاری از افراد لاغر هستند که مقدار زیادی غذا می خورند و با وجودیکه مشکل تیروئید ندارند اما در جذب غذا دچار مشکل هستند و وزنشان بالا نمی رود.این افراد باید از نظر پزشکی مشکل خود را حل کنند و بعد میزان  کالری خروجی شان را که همان کاهش فعالیت اضافی روزمره را کم کنند .در صورتیکه امکان کاهش کالری خروجی نباشد باید میزان دریافت کالری شان را بالا ببرند.
 
وی در خصوص تفاوت فعالیت های روزمره و ورزش در افراد لاغر تاکید کرد:در مورد افراد لاغر ما با انجام دادن فعالیت اضافی و بیش از حد روزمره مخالف هستیم زیرا باعث می شود که کالری خروجی شان افزایش پیدا کرده و لاغر شوند.اما ورزش و تمرینات اصولی باعث می شود تا جذب مواد غذایی در این افراد بالا رود و در واقع بر عکس فعالیت روزانه عمل می کند.
 
نایب رئیس هیئت بدنسازی شمال شرق تهران درمورد اهمیت نقش درمانی ورزش در لاغری گفت: به رغم اینکه در نگاه اول اکثر افراد نقش تغذیه را در درمان لاغری و رسیدن به تناسب اندام موثر می دانند، اما دستیابی به این هدف در کنار سلامتی تنها با تمرینات ورزشی امکان پذیر است. زیرا در صورتیکه فقط به تغذیه بیشتر اهمیت داده و میزان کالری دریافتی شان را افزایش دهند ،افزایش وزن آنان با افزایش چربی بوجود می آید که چربی بالا در بدن برای تمامی افراد مضر است و مشکلاتی را در پی دارد.برای دوری از این مشکل تنها راه تناسب اندام و جبران کاهش وزن در افراد لاغر انجام دادن تمرینات ورزشی صحیح در کنار تغذیه مناسب است.
 
با تمرینات بدنی مناسب فرد لاغر علاوه بر افزایش وزن به بدنی ماهیچه ای که هم زیبا است و هم سلامتی نیز به همراه دارد،دست می یابد و در واقع با کمک ورزش افزایش وزن این افراد را با افزایش حجم عضلات ممکن می کنیم.
 
میزان و شدت تمرین در افراد لاغر
زارع گفت: در تمرینات  افراد لاغر ابتدا باید یک برنامه شدید ورزشی طراحی کنیم، به طوری که  فرد لاغر طی تمرین تارهای عضلانی اش پاره می شود و کار اصلی زمانی است که بعد از تمرین باید با تغذیه صحیح ،غذای کافی عضله را تامین کنیم و عضله را ترمیم و البته پرحجم کنیم.
 
اکثر اوقات برای افزایش وزن با دو دسته افراد برخورد داریم،دسته اول افراد عادی لاغر که به صورت غیر حرفه ای تمرین می کنند و همچنین ورزشکاران حرفه ای که برای مسابقات فیت نس خودشان را آماده می کنند ،که این قبیل افراد در سال حداکثر بین 4 تا 4کیلو و 500 گرم باید اضافه وزن داشته باشند.اما دسته دوم ورزشکارانی هستند که برای مسابقات بدنسازی و پرورش اندام خودشان را آماده می کنند که این دسته دوم در طول یک سال مجاز به اضافه کردن 8تا 10 کیلو و 500گرم وزن هستند.
 
در دسته اول افراد غیر حرفه ای و ورشکاران فیت نس در هفته 3 تا 4 جلسه تمرین می کنند و در کنار تمرین زیر نظر یک مشاور و کارشناس تغذیه ،با مصرف مواد سالم غذایی از تمامی گروه های غذایی برای رفع نیازهای تغذیه ای خود بهره می برند.
 
اما پرورش اندام کاران که برای مسابقات مختلف آماده  می شوند و باید در یک سال برای افزایش 8تا 10 کیلوگرم وزن خودکه آنان نیز حجم عضلات خود را افزایش می دهند ،نیاز به مصرف مکمل دارند.این افراد اکثر اوقات از ترکیب  سوماتروپین،استروئید و انسولین که همان پپتایدها هست،استفاده می کنند که البته در کنار مصرف این قبیل مکمل ها باید هر روز به تمرین شدید و سنگین نیز بپردازند.
 
وی تاکید کرد: البته در دسته اول ورزشکاران حرفه ای که برای مسابقات فیت نس ،فیزیک  و بادی کلاسیک آماده می شوند ،با توجه به اینکه رقابت های این افراد وزن کشی دارد و به طور مثال فردی با قد 175 سانتی متر حداکثر مجاز به 79 کیلوگرم وزن هست ،گاهی این افراد نیز مجبور هستند تا در هفته به تمرین بیشتری بپردازند و حتی هر روز تمرین داشته باشند.همچنین این افراد نمی توانند سراغ پپتایدها بروند زیرا دچار اضافه وزن و همچنین افزایش حجم عضلات می شوند که مناسب این افراد نیست و برخلاف قوانین این مسابقات است.
 
برای تناسب اندام عجله نکنید
زارع افزود: متاسفانه افراد به محض ورود به باشگاه این سوال را می پرسند که چقدر طول می کشد تا به تناسب اندام مورد نظر برسیم ؟ درپاسخ به این افراد باید گفت که  قدم اول برای دستیابی به اهداف ورزشی از جمله تناسب اندام ، اقدام به تمرین کردن است ،پس از آن نحوه صحیح اجرای حرکات تمرینی، رعایت تنفس صحیح و دم و بازدم به موقع ، همچنین یادگیری این مطلب که شدتی که در هر حرکت باید به عضله هدف بیارند ،چه میزان است.در کنار این نکته های تمرینی داشتن تغذیه صحیح  و خواب و استراحت کافی(8 ساعت در شب) نیز از اهمیت خاصی برخوردار است .رعایت تمام این نکات تمرینی و غیره در صورتیکه به صورت مستمر و منظم باشد ،
 
پس از یکسال به تناسب اندام و افزایش وزن مورد نظر خواهند رسید. البته باز هم تاکید می کنم این مهم تنها در صورت مستمر بودن،رخ می دهد.زیرا ما بسیاری از افراد را داریم که استمرار در تمرینات را رعایت نمی کنند .به طور مثال سه روز به باشگاه می آیند و دو هفته نمی آیند و یا پس از گذشت یک ماه توقع تغییر دارند.این افراد به اهداف خود نمی رسند.
 
وی در خصوص تمرینات هوازی در افراد لاغر گفت:این افراد نیاز به تمرینات هوازی ندارند و فقط برای افزایش سطح تسترون خون که باعث آمادگی عضلات برای تمرین است ، کافی است در ابتدای تمرینات 5 تا 10 دقیقه از دستگاه های هوازی (تردمیل،الپتیکال و دوچرخه) استفاده کنند.
 
همه افراد لاغرمجاز به مصرف مکمل نیستند
زارع در خصوص نیاز افراد لاغربه  مکمل ها  گفت: در 4تا 5 ماه اول که فرد لاغر اقدام به تمرینات ورزشی و در کنار آن رعایت تغذیه صحیح می کند ،نیاز به مصرف هیچ مکملی ندارد. تنها در صورتیکه دچار ایست در افزایش وزن شد و یا به تغییر مورد نظر نرسید، در این زمان است  که ابتدا باید با مراجعه به کارشناس ویا مشاورین تغذیه،برنامه غذایی اش را با افزایش میزان کالری دریافتی اش تغییر دهد و اگر باز هم نتیجه نداد زیر نظر پزشک ورزشی و در صورت صلاحدید وی از مکمل های مجاز استفاده کند.در غیر اینصورت و بخصوص در ابتدای راه به هیچ عنوان نیاز به مصرف مکمل نیست.
 
رابطه کم خوابی و لاغری
مربی و داور بین المللی بدنسازی در پایان تاکید کرد:کم خوابی نیز یکی از مشکلاتی است که باعث می شود برنامه غذایی روزانه و جذب افراد لاغر به هم بریزد ،همچنین از آنجاییکه هورمون رشد  بین  ساعات 10 تا 11 شب ترشح می شود، در صورتیکه فرد در این زمان بیدار باشد،اختلال در کار هورمون رشد ایجاد می شود و این به ضرر همه افراد است .زیرا بی خوابی و کم خوابی برای تمامی افراد بخصوص کسانی که به دنبال سلامتی و تناسب اندام هستند،  مضر است.
 
نقش تغذیه در درمان لاغری
با وجودیکه برای داشتن تناسب اندام و در عین حال حفظ و کسب سلامتی در افراد لاغر ، ورزش حرف اول را می زند و تغییر در برنامه غذایی و یا افزایش کالری ها به تنهایی باعث افزایش چربی بدن می شود، اما نمی توان نقش تغذیه صحیح را نادیده گرفت به همین منظور برای بررسی تغذیه مناسب برای افراد لاغر و پیشنهادهای غذایی در گزارش بعدی با ما همراه باشید.
برچسب ها: دانستنی لاغر شفاف
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: