کد خبر: ۳۷۷۸۹۵
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۷

بر اساس نوع بیماری دیابت و میزان قند،‌ چربی و فشار خون این بیماران دچار عارضه‌های چشمی می‌شوند.

دکتر علیرضا استقامتی متخصص غدد در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه بیماران دیابتی با توجه به نوع بیماری خود، میزان قند، چربی و فشار خون دچار عاضه‌های چشمی می شوند، اظهار کرد: بیماران نوع دو، دیابت یا ممکن است پس از گذشت 10 یا 20 سال از اولین تشخیص بیماری خود به دلیل افزایش قند، چربی و فشار خون دچار عوارض چشمی شوند. دیابت به صورت مراحل اولیه و مقدماتی و پیشرفته در افراد شیوع پیدا می‌کند.  
 
وی افزود: به طور معمول در مراحل اولیه و مقدماتی دیابت بعد از 20 سال و در 70 تا 80 درصد بیماران دیابتی ممکن است، عوارض چشمی شیوع پیدا کند.این عوارض بر اثر افزایش قند، چربی و فشار خون و گشاد شدن چشم، انسداد و پارگی مویرگ‌ ها و رسوب پروتئین در مویرگ‌های ته چشم به وجود می‌آید.  
 
استقامتی تصریح کرد: عوارض چشمی در بیماران دیابتی به ویژه نوع دوم یا دیابت همراه با افزایش قند خون با ایجاد لکه‌های شعله‌ای و نقطه‌ای در چشم و با خونریزی در ته چشم شدت می‌گیرد. اگر این عارضه درمان نشود و پیشرفت کند باعث ایجاد رگ‌های جدید می‌شود و ممکن است قسمتی از مویرگ‌ها از ته چشم جدا شود؛ در بسیاری از موارد این عارضه حتی در زجاجیه چشم نیز پیشروی می‌کند.  
 
وی تاکید کرد: بیماران نوع یک دیابت یا دیابت همراه با افت قند خون؛ 5 سال بعد از اولین تشخیص باید هر سال یکبار و بیماران دیابتی نوع دو و همراه با افزایش قند خون؛ از لحظه تشخیص هر سال یکبار برای پیشگیری و درمان عارضه‌های چشمی به چشم پزشکان مراجعه کنند.
 
وی در پایان گفت: عوارض چشمی به طور کلی در بیماران دیابت نوع اول کمتر اتفاق می‌افتد، اما ممکن است در بیماران نوع دو به دلیل بی توجهی به اصلاح تغذیه و رژیم‌های غذایی، این افراد دچار افزایش قند، چربی و فشار خون شوند و ادامه این روند فرد را دچار عارضه‌های چشمی به ویژه عارضه‌های شدید ته چشم کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: