کد خبر: ۳۷۸۱۲۴
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۱
ويژگي‌هاي رژيم غذايي مديترانه‌اي

چربي از نوعي كه براي قلب ضرري ندارد، بخشي از رژيم غذايي مديترانه‌اي است. چربيهاي موجود در مغزهاي گياهي، زيتون و روغن زيتون از اين قبيل چربيها هستند.

سرویس سلامت شفاف، چربي از آن نوعي كه براي قلب ضرري ندارد، بخشي از رژيم غذايي مديترانه‌اي است. چربيهاي موجود در مغزهاي گياهي، زيتون و  روغن زيتون از اين قبيل چربيها هستند.
 
مزاياي رژيم غذايي مديترانه‌اي:
 
عدم محدوديت كالري
 
در رژيم غذايي مديترانه‌اي كالري زيادي از برنامه تان كم نمي‌شود و هيچ گروه غذايي مهمي حذف نمي‌شود اما به جاي آن چربيهاي بد را با چربيهاي محافظ قلب (روغن زيتون به جاي كره، ماهي يا مرغ و ماكيان به جاي گوشت قرمز) جايگزين مي‌كنيد به اين صورت كه به جاي دسرهاي شكر‌دار از ميوه‌هاي تازه لذت مي‌بريد و سبزيجات طعم‌دار و حبوبات مي‌خوريد. مغزهاي گياهي نيز بخش مهمي از اين رژيم غذايي را به خود اختصاص مي‌دهند اما نبايد بيشتر از يك مشت در روز مصرف كنيد. نان تهيه شده از غلات كامل نيز در حد متوسط مي‌توانيد مصرف كنيد.
 
تازگي غذا
 
وقتي همانند مردم مديترانه غذا مي‌خوريد، ديگر خبري از غذاهاي يخي و فريزري يا فست فود نيست. غذاها فصلي و تازه هستند كه با روش‌هاي ساده و دلچسبي آماده مي‌شوند. سالاد خوشمزه‌اي از اسفناج، خيار، گوجه فرنگي و روغن زيتون سياه و پنير فتا مي‌توانيد تهيه كنيد.
 
مصرف نان كامل
 
نان تهيه شده از غلات كامل كه غذاي عمده رژيم مديترانه‌اي است، مصرف كنيد. نان و پاستاي تهيه شده با غلات كامل پروتئين و مواد معدني بيشتري دارد و معمولا سالمتر از آرد سفيد است و موجب افزايش ناگهاني قند خون و سپس افت آن نمي‌شود. براي طعم مي‌توانيد نان غلات كامل را به روغن زيتون يا ارده كنجد (خمير تهيه شده از دانه‌هاي كنجد) آغشته كنيد.
 
عدم ممنوعيت چربي
 
چربي از آن نوعي كه براي قلب ضرري ندارد، بخشي از رژيم غذايي مديترانه‌اي است. چربيهاي موجود در مغزهاي گياهي، زيتون و روغن زيتون از اين قبيل چربيها هستند. اين چربيها (نه چربيهاي اشباع شده و ترانس همانند روغنهايي كه در غذاهاي فراوري شده استفاده مي‌شود) نه تنها طعم‌دار هستند بلكه به مقابله با بيماري‌ها از ديابت گرفته تا سرطان، كمك مي‌كند. روغن زيتون و گردو را در تركيب با مواد طعم‌دهنده مختلف مي‌توانيد به سس لذيذي تبديل كرده و به رژيم غذايي خود بيفزاييد.
 
گستردگي منوي غذا
 
رژيم غذايي مديترانه‌اي شما را به نوع خاصي از غذا محدود نمي‌كند بلكه انواع غذاهاي فرانسوي، اسپانيايي، تركي، مراكشي، يوناني، ايتاليايي و غيره در آن وجود دارد. غذاهايي را انتخاب كنيد كه محتواي گوشت قرمز و لبنيات پر چرب آن كم بوده و مقدار زيادي ميوه‌ها و سبزيجات تازه، روغن زيتون و غلات كامل در آن گنجانده شده باشد.
 
ادويه‌هاي خوش طعم و عطر
 
ادويه‌ها و گياهان معطر مديترانه‌اي از جمله برگ بو، گشنيز، جعفري، رزماري، سير، فلفل و دارچين طعم بسيار خوشاينده به غذاي شما مي‌بخشند و نياز به نمك را كم مي‌كنند و علاوه بر آن فوايد زيادي نيز دارند. مثلا رزماري و گشنيز آنتي اكسيدانها و مواد مغذي دارند كه با بيماري‌ها مقابله مي‌كنند. از دستورات غذايي كه از گياهان معطر استفاده ميكنند، بهره ببريد.
 
روش پخت آسان
 
غذاهاي يوناني اغلب ساده و سبك هستند. به عنوان يك غذاي حاضري و سريع، مي‌توانيد از پنير، زيتون و مغزهاي گياهي استفاده كنيد.
 
لازم نيست گرسنه بمانيد
 
رژيم غذايي مديترانه‌اي به شما اجازه مي‌دهد بدون احساس گرسنگي غذاهاي خوش طعم و مغذي بخوريد. اين مواد غذايي به آهستگي گوارش مي‌يابند بنابراين مدت بيشتري سير مي‌مانيد. وقتي هنگام گرسنگي مغزهاي گياهي، زيتون يا پنيرهاي كم چرب مي‌خوريد، ديگر مشكلي نخواهيد داشت. پنير فتا كم چرب‌تر از چدار است اما با اين حال خوش طعم و خوشمزه است.
 
كاهش وزن
 
شايد فكر مي‌كنيد با خوردن روغن زيتون و پنير و مغزهاي گياهي، كاهش وزن هرگز اتفاق نمي‌افتد اما اصول غذاهاي مديترانه‌اي (و شيوه آرام‌تر خوردن غذا) زودتر به شما احساس سيري و رضايت مي‌بخشد كه اين به شما كمك مي‌كند رژيم لاغري خود را ادامه دهيد. فعاليتهاي منظم فيزيكي براي حفظ وزن سالم نيز بخش مهمي از اين سبك زندگي است.
 
مفيد براي قلب
 
تقريبا همه مواد غذايي رژيم مديترانه‌اي براي قلب مفيد است.
روغن زيتون و مغزهاي گياهي به كاهش كلسترول كمك مي‌كنند. ميوه‌ها، سبزيجات و حبوبات به حفظ سلامت عروق كمك مي‌كنند. ماهي به كاهش ‌تري‌گليسريد و فشار خون كمک مي‌كند. اگر علاقه‌اي به ماهي نداريد، مي‌توانيد از دستورات غذايي بهتري براي پخت ماهي استفاده كنيد .
 
سرزندگي و شادابي ذهني و رواني
 
هر چيزي كه براي قلبتان خوب است، حتما براي مغزتان نيز سودمند خواهد بود. با اين رژيم ديگر چربيهاي بد و غذاهاي فراوري شده كه موجب التهاب مي‌شوند، نمي‌خوريد بلكه به جاي آن غذاهاي سرشار از آنتي اكسيدانها مصرف مي‌كنيد كه انتخاب خيلي بهتري براي مغز هستند.
 
 
 
علل خواب‌رفتگي دست‌ و پا چيست؟
 
یک متخصص طب سنتي با اشاره به علل خواب رفتگي دست و پا، راه‌هاي طبيعي درمان اين مشكل را تشريح كرد. محمد جواد اسلامي‌پور در گفت‌وگو با فارس در رابطه با خواب رفتن دست و پا اظهارداشت: برخي از افراد زماني كه براي مدت طولاني به صورت دوزانو يا چهارزانو مي‌نشينند يا مدتي دست و پاي خود را حركت نمي‌دهند احساس خواب رفتن دست و پا و بي‌حسي اين بخش‌هاي بدن را مي‌كنند. وي افزود: سوزن سوزن شدن و درد در دست‌ها و پاها از ديگر نشانه‌هاي خواب رفتن دست و پا به شمار رفته و در حالت پيشرفته زماني كه فرد شب‌ها مدت نسبتا طولاني دست يا پاهايش بي‌حركت مي‌ماند احساس گرفتگي و درد كرده كه با حركت دادن دست يا پاي خواب رفته، اين مشكل برطرف مي‌شود. متخصص طب سنتي ادامه داد: علل مختلفي براي ابتلا به اين مشكل وجود دارد ولي شايع‌ترين علت، افزايش بيش از حد خلط سودا بوده كه نوعي از غلظت خون محسوب مي‌شود. اسلامي‌پور اظهارداشت: افزايش بيش از حد خلط سودا در عروق بدن به ويژه اندام‌هاي تحتاني سبب كاهش جريان خون در اين اعضاي بدن شده و حالت سوزن سوزن، بي‌حسي و در نهايت درد را سبب مي‌شود. متخصص طب سنتي اضافه كرد: از نظر حكماي طب سنتي افرادي كه در حالت دوزانو يا چهارزانو نشسته‌ و زودتر از يك ساعت حالت خواب‌رفتگي در پاهايشان احساس كنند لازم است جهت درمان به موقع اقدامات لازم را انجام دهند. وي در رابطه با روش‌هاي طبيعي درمان خواب‌رفتگي پاها و دست‌ها گفت: كاهش مصرف غذاهاي سرخ‌كردني و عدم استفاده از فست‌فودها از جمله روش‌هاي طبيعي درمان خواب‌رفتگي دست و پا محسوب مي‌شود. این متخصص در پايان خاطرنشان كرد: جويدن يك قاشق چايخوري سياه‌دانه به مدت 40 روز هنگام صبح و شب همچنين اهداي خون از ديگر روش‌هاي طبيعي درمان خواب‌رفتگي دست و پا است البته بايد توجه داشت ديابت، بيماري ام‌اس و ديسك كمر نيز از علل خواب‌رفتگي دست‌ها و پاها به شمار مي‌روند كه براي درمان مناسب اين بيماري‌ها بايد اقدام لازم صورت گيرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: