کد خبر: ۴۵۸۳۵۹
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۳

معاون برنامه ریزی شهرداری تهران گفت: ۸۰ قرارداد بالای یک میلیارد تومان در ۶ ماهه اخیر بدون مناقصه منعقد شده است.

به گزارش شفاف، معاون برنامه ریزی شهرداری تهران گفت: ۸۰ قرارداد بالای یک میلیارد تومان در ۶ ماهه اخیر بدون مناقصه منعقد شده است.

حجت میرزایی (معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران)  با اشاره به نتایج سامانه شفافیت که در آن قراردادهای بالای یک میلیارد، در شش ماه اخیر در شهرداری تهران بارگذاری و منتشر شده است، گفت: در این سامانه ۳۱۰ قرارداد بالای یک میلیارد تومان منتشر شده است که ۸۰ قرارداد آن بدون مناقصه بسته شده است و البته پیمانکارها متعدد بوده‌اند. این سامانه، اطلاعات را شفاف می‌کند و در اولین مرحله به ما این اجازه را می‌دهد به‌عنوان شهرداری یا مدیریت شهری، در این فرآیند بازنگری کنیم و ببینیم آیا این رویه که ۸۰ قرارداد بدون مناقصه بسته شود درست بوده یا خیر و آیا همین رویه باید ادامه پیدا کند یا باید بازنگری شود.

وی ادامه داد: شعار «شما غریبه نیستید» را به‌صورت جدی باید محقق کنیم برای اینکه شهرداری یک سازمان بخش عمومی است و همه‌ی منابع و مصارف آن به بخش عمومی مربوط می‌شود. در حقیقت هیچ وجه خصوصی در مورد سازمان وجود ندارد و همه‌ی اینها باید شفاف آنجا بارگذاری شود، این تنها راهی است که می‌توانیم نشان بدهیم که ادعای ما برای اصلاح ساختار حکمرانی شهر جدی است.

میرزایی افزود: از انجایی که مبارزه با فساد خواست مشترک شهرداری و مدیریت شهری است، تصور من این نیست که با رفتن نجفی این روند کند شود. این امر خواست مشترک شهرداری و شورای شهر است، همچنین بخش محوری برنامه مدیریت شهری جدید که شامل شفافیت حداکثری است و با قدرت ادامه پیدا می‌کند. من معتقدم که مبارزه با فساد امروز اعتبار شهرداری تهران است.

وی با بیان اینکه این سامانه اطلاعات خوبی را برای ارزیابی نشان می‌دهد، افزود: شورای شهر حتما با بررسی این روندها و رویه‌ها از شهرداری توضیح خواهد خواست، اینکه چرا این ترکیب از قراردادها و این رویه در شهرداری وجود داشته است و این مرحله‌ی بعد است. مرحله‌ای اول نیز این است که این اطلاعات در معرض ارزیابی همگانی قرار گرفته و همه می‌توانند بپرسند چرا این تعداد قرارداد بدون مناقصه منعقد شده است.

معاون شهرداری تهران با تاکید بر لزوم تقویت سامانه شفافیت ادامه داد: اگر من شخصا شهردار بشوم بخش مهمی از برنامه‌ام را به تقویت این سامانه‌ی شفاف‌سازی و بارگذاری حداکثری اطلاعات شهرداری اختصاص می‌دهم. یعنی همه‌ اطلاعات ممکنی که انعکاسی از رفتار روزمره‌ی شهرداری است، در این سامانه بارگذاری خواهد شد که این شامل سفرهای خارجی، خریدها، فروش‌ها، مناقصات، مذاکرات، حقوق مدیران و هر نوع معامله‌ای است که صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: همه‌ اینها باید به ‌صورت شفاف اعلام شود، حتی امتیازات و مجوزهای خاصی که واگذار می‌شود، مجوز طرح ترافیک، مجوزهای خاص که برای پرونده‌های بزرگی که توسط کمیسیون‌ها صادر می‌شود وویژگی محرمانگی ندارد؛ به‌نظر من همه‌ی اینها را باید در آنجا بارگذاری کرد.

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: