کد خبر: ۴۹۲۸۱۵
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳

هنگ‌کنگ بامداد امروز (یکشنبه) شاهد بدترین درگیری‌هایی شد که در ماه‌های اخیر این دولت‌شهر را به لرزه درآورده است؛ معترضان دموکراسی‌خواه به سمت پلیسی که با گاز اشک‌آور و آب پرفشار به سمت آن‌ها می‌رفت، بمب‌های دست‌ساز پرتاب کردند و بازداشت‌های گسترده‌ای در ایستگاه‌های قطار رخ داد.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری فرانسه، ‌پلیس هنگ‌کنگ با اشاره به برخی نگرانی‌های امنیتی برگزاری اعتراضات در این قطب مالی را ممنوع کرده بود اما ده‌ها هزار معترض برای سیزدهمین هفته متوالی در بزرگراه‌های اصلی این شهر دست به راهپیمایی زدند. 

در پی ادامه اعتراضات و تهدید معترضان دموکراسی خواه به اختلال در سیستم حمل و نقل نظیر فرودگاه‌ها و سیستم ریلی، ترانزیت از فرودگاه بین‌المللی هنگ کنگ متوقف شد. راه آهن نیز از توقف حرکت قطارها به سمت فرودگاه خبر داد.

معترضان گفته‌اند در مسیر فرودگاه تجمع خواهند کرد.

 

این راهپیمایی اعتراضی روز شنبه به سرعت به سمت درگیری خشونت‌بار با پلیس ضد شورش کشیده شد که تا ساعات اولیه امروز ادامه یافت و افسران معترضان را تا ایستگاه‌های مترو دنبال کردند و بازداشت‌های گسترده‌ای انجام شد.

تصاویر ویدیویی رسانه‌های داخلی هنگ‌کنگ نشان می‌دهد، گارد ویژه زوجی را که درون کوپه قطار افتاده‌ بودند با اسپری فلفل هدف گرفت و مردی که آن‌ طرف‌تر دست‌هایش به دستان فردی دیگری بسته شده بود، اشک می‌ریخت.

گروه کوچکی از معترضان اطراف پارلمان هنگ‌کنگ تجمع کردند و در واکنش به شلیک گاز اشک‌آور و گلوله پلاستیکی، سنگ و کوکتل مولوتف پرتاب کردند.

دود غلیظ و سیاه‌رنگی که معترضان ماسک‌پوش با آتش به پا کردند، اطراف مقر پلیس هنگ‌کنگ را احاطه کرد. با تاریک شدن هوا، پلیس هنگ‌کنگ معترضان را با آب پرفشار هدف قرار داد و در گوشه و کنار به دنبال معترضان افتاد و تعداد بالایی را بازداشت کرد.

پلیس هنگ‌کنگ در بیانیه‌ای اعلام کرد، با "تشدید خشونت و ابزارهای کشنده" معترضان امنیت افسران پلیس و دیگر پرسنل عمیقا تهدید شد.

پلیس هنگ‌کنگ تاکید داشت، افسران دو تیر هشدار به سمت آسمان شلیک کردند که به علت حمله گروهی از "معترضان خشن" بوده که تلاش داشتند سلاح‌های پلیس را تصاحب کنند.  

شنبه پنجمین سالروز مخالفت پکن با حق رای همگانی برای هنگ‌کنگی‌ها بود که موجب شد سال ۲۰۱۴ به مدت ۷۹ روز "جنبش چتر" به راه بیفتد. یکی از معترضان جوان هنگ‌کنگی به خبرگزاری فرانسه گفت: اعتراضات مسالمت‌آمیز کارآمد نیست.

دیوار نوشته‌های معترضان هنگ‌کنگی با عبارت "هرگز تسلیم نخواهیم شد" درون ایستگاه‌های متروی این دولت‌شهر ناآرام خودنمایی می‌کند.

مقام‌های بیمارستانی امروز اعلام کردند، پس از درگیری‌ها ۳۱ مصدوم به مراکز درمانی منتقل شدند که حال پنج تن از آنان وخیم گزارش شده است.

معترضان دوباره برای اعتراضات امروز آماده می‌شوند و قصد دارند در یک ترمینال اتوبوس‌رانی بیرون فرودگاه این شهر تجمع کنند و همچنین اخلال در ایستگاه‌های قطار در مسیر فرودگاه هنگ‌کنگ انتظار می‌رود.  

سازمان‌دهندگان اعتراضات از مردم خواسته‌اند امروز و فردا (دوشنبه) خطوط جاده‌ای و ریلی به سمت فرودگاه را مسدود کنند تا عملا در پروازها اخلال ایجاد شود. به گفته گروه‌های معترض، تجمع از ساعت یک ظهر به وقت محلی آغاز شده است.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: