کد خبر: ۵۰۳۳۱۴
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۷

سخنگوی وزارت بهداشت با ابراز "احساس نیاز شدیدتری به نسخه‌نویسی الکترونیک داریم" گفت: گزارشات اولیه تأثیر نسبی فاویپیراویر بر بهبودی بیماران را نشان می‌‌دهد و در صورتی که هزینه اثربخشی نسبی آن ثابت شود وارد فهرست دارویی کشور خواهد شد.

به گزارش شفاف،  کیانوش جهانپور با بیان اینکه "همچنان در مرحله مدیریت بیماری هستیم"، اظهار کرد: قسمت اعظم فاصله‌‌گذاری اجتماعی نیازمند اقناع افکار عمومی بود که پیش از عید اجرا شد و در مرحله دوم اعمال محدودیت‌‌ها بیشتر شد که در آغاز سال جدید شمسی آن را داشتیم و تا 20 فروردین ادامه خواهد داشت و اگر ارزیابی خطر به ما اجازه بدهد وارد فاز سوم یعنی فاصله‌‌گذاری هوشمند خواهیم شد و فناوری اطلاعات مطرح می‌‌شود و بر همین اساس محدودیت‌‌ها کاهش و برخی فعالیت‌‌های اجتماعی افزایش می‌‌یابد.

وی در مقایسه وضعیت کرونا در ایران و سایر کشورها، تصریح کرد: نمودار روند شیوع کرونا در ایران کوتاه‌‌تر از برخی کشورهاست؛ استراتژی اتخاذشده در وزارت بهداشت نشان داد موضوع فاصله‌‌گذاری اجتماعی می‌‌تواند با جلب مشارکت اجتماعی خوب و حمایت بین‌بخشی تأثیرگذاری به‌مراتب بیشتری از حکومت نظامی داشته باشد. مستندات حاکی از آن است که فاز دوم فاصله‌‌گذاری اجتماعی که ما الآن در آن قرار داریم به کنترل بیماری کمک می‌‌کند و با در نظر گرفتن الگوهای فرهنگی، ساختار اجتماعی موضوع به‌نحوی مدیریت شود که در هفته‌‌های بعد شاهد کنترل و مهار بیماری باشیم.

وی ادامه داد: در برخی مناطق کشور شاهد نمودار نزولی شیوع هستیم در فاز مدیریت بیماری هستیم اما هنوز آن را مهار نکرده‌‌ایم؛ اگرچه بسیج ملی مبارزه با کرونا در مدیریت بیماری مؤثر بوده است تنها راه نجات کشورهای جهان از این بیماری، مسئولیت مشترک در قالب اقدام مشترک است؛ در برخی کشورهای جنوب شرقی آسیا زنگ طغیان مجدد بیماری به صدا در آمده است و بنابراین این مسئله همکاری تمام کشورها را می‌‌طلبد.

واکنش به اظهارات یک پزشک درباره فاویپیراویر

جهانپور در خصوص داروی Favipiravir که توسط یکی از پزشکان در لایو اینستاگرامی اعلام شده بود، تشریح کرد: مقررات و آیین‌‌نامه‌‌های حاکم بر ورود یک دارو به فهرست دارویی کشور مشخص است و در تمام دنیا یک‌سری اصول حرفه‌‌ای هست و هیچ جای دنیا در لایو اینستاگرامی درخواست ورود یک دارو به کشور را ابراز نمی‌‌کنند؛ این رفتارها ممکن است به‌دلیل خستگی ناشی از کار رخ دهد اما مطابق با اخلاق پزشکی نیست.

وی ادامه داد: این دارو قبلاً در چین و ژاپن آزمایش شده و ابتدا برای آنفلوآنزا استفاده می‌‌شد و گزارش‌‌هایی از اثربخشی نسبی آن بر کرونا وجود داشت و در ایران نیز در کنار سایر داروها مورد مطالعه قرار گرفت و گزارشات اولیه تأثیر نسبی بر بهبودی بیماران را نشان می‌‌دهد و در صورتی که هزینه اثربخشی نسبی آن ثابت شود وارد فهرست دارویی کشور خواهد شد. اگر فردی اطلاعاتی در زمینه این دارو دارد آن را به‌صورت مقاله به وزارت بهداشت ارائه کند.

وی در واکنش به اظهارات برخی افراد در فضای مجازی مبنی بر استفاده از این دارو برای برخی افراد و مسئولین، تصریح کرد: داروی فاویپیراویر در فهرست دارویی ایالات متحده نیست و FDA هنوز آن را تأیید نکرده است و اگر کسی پذیرفته است این دارو روی او آزمایش شود اقدام قابل توجهی است. تفاوتی بین بیماران در درمان وجود ندارد و پاسخ بیمار به یک داروی ضدویروسی تابع این نیست که فرد در چه سمتی قرار گرفته است!

وی افزود: این خلاف اخلاق پزشکی است که اگر بیمارهایی با این دارو درمان شده‌‌اند نام آنها اعلام شود، بنابراین ادعای مجازی مبنی بر درمان برخی مسئولین با این دارو مورد پذیرش نیست.

اثبات روش درمانی نیازمند کارآزمایی بالینی است

وی در خصوص سودجویی افراد با نام طب سنتی و اسلامی در زمینه درمان کرونا، خاطرنشان کرد: هیچ روش درمانی مبنی بر طب سنتی و طب مدرن برای درمان بیماری کرونا به‌طور قطعی ثابت نشده است و اگر یک داروی طب سنتی یا طب مدرن تحت کارآزمایی بالینی قرار نگرفته باشد، مورد پذیرش نخواهد بود.

احساس نیاز به نسخه‌نویسی الکترونیک

جهانپور در پاسخ به این سؤال که "آیا برنامه‌‌ای برای نسخه‌نویسی الکترونیک در شرایط شیوع کرونا دارید یا خیر؟"، اظهار کرد: مفاد به‌جای‌مانده قانون پنجم و ششم توسعه در خصوص نظام الکترونیک سلامت باید محقق شود؛ در گام اول استقرار نظام الکترونیک سلامت و در گام‌‌های بعدی نسخه‌‌نویسی و نظام ارجاع الکترونیک باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: البته در شرایط بحرانی کرونا اولویت و محوریت اصلی ما نسخه‌نویسی الکترونیک نیست ولی در حال حاضر نیز احساس نیاز شدیدی به این زیرساخت داریم؛ شاید بتوان گفت پرونده سلامت و نسخه‌‌نویسی الکترونیک سال‌‌ها آن‌طور که باید و شاید به آن پرداخته نشده بود و باید زودتر محقق می‌‌شد در این شرایط نیاز ما را به این مسئله نشان داد و امیدواریم در ماه‌‌های باقی‌مانده از دولت بتوانیم این مسئله را اجرا کنیم.

ایران کشور صادرکننده کیت تشخیصی کرونا در روزهای آتی

وی با اعلام اینکه "90 آزمایشگاه تشخیصی برای کرونا داریم"، اظهار کرد: قبل از اینکه بیماری وارد کشور شود و همزمان با طغیان کووید19 در چین مطالعات برای ساخت کیت انجام شد و به‌زودی به یک کشور صادرکننده کیت تشخیص کووید19 نیز تبدیل خواهیم شد.

جهانپور در خصوص تأثیر مصرف دخانیات بر ابتلا به کووید19 هشدار داد: بر اساس مطالعات کشورهای دیگر افراد مصرف‌‌کننده دخانیات و معتادان به‌خصوص افرادی که از مخدرهای استنشاقی استفاده می‌‌کنند پیش‌آگهی بدتری در صورت ابتلا به کووید19 دارند.

وی در خصوص وضعیت پیوند در کشور خاطرنشان کرد: معاونت درمان برای تجمیع بیمارستان‌‌های کرونا برنامه‌‌ای دارد و به‌نظر می‌‌رسد نیاز به تخت‌‌های بیمارستانی در روزهای آتی کمتر خواهد شد، می‌‌توانیم به‌تدریج شاهد پیوند اعضا در برخی بیمارستان‌های کشور در روزهای آتی باشیم.

جهانپور با بیان اینکه کرونا سراسر تهدید نبوده است، یادآور شد: یکی از اتفاقات مثبت در کنار همه اتفاقات منفی کرونا کاهش حوادث ترافیکی بود.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه هیچ بیمارستانی مجاز به عدم پذیرش و عدم انجام تریاژ و اقدامات اولیه نیست، اضافه کرد: حتی اگر یک بیمارستان در یک شهر وجود داشته باشد، یک بخش از آن به بیماران کووید19 اختصاص یافته است و هرگونه عدم پذیرش توسط این بیمارستان‌‌های معین تخلف است.

جهانپور با بیان اینکه "برنامه‌‌ای برای اعزام پزشک به منازل نداریم"، تصریح کرد: اگر فردی نیاز به اقدام پزشکی فوریتی دارد با 115 تماس بگیرد و اگر فردی اقدام غیرفوریتی دارد بهتر است آن را به زمان دیگری موکول کند ولی اگر نیاز به مراجعه به پزشک است با 190 تماس بگیرد تا به مراکز درمانی مناسب راهنمایی شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: