کد خبر: ۵۰۳۴۸۸
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۲
روحانی در جلسه اقتصادی دولت:

رئیس‌جمهور گفت: یک رقمی به عنوان وام به مبلغ ۱ تا ۲ میلیون تومان برای ۴ میلیون خانوار کم درآمد قرار دادیم که نرخ این وام ۴ درصد است.

به گزارش شفاف، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (دوشنبه) در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اظهار داشت: در جلسه اقتصادی امروز نسبت به کمک‌هایی که در این ایام سخت در دوران فشار اقتصادی که به مردم وارد می‌شود، تصمیمات کلی را در جلسات قبل اتخاذ کرده بودیم، و امروز ریز آن مباحث مورد بحث قرار گرفت و تصویب شد و به زودی می‌تواند در این چارچوب اجرایی و عملیاتی شود.

وی عنوان کرد: قبلاً هم گفته شده بود ۳ میلیون خانوار محروم و تحت فشار هستند که برایشان در ۴ نوبت بسته حمایتی از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شد که مرحله اول آن پرداخت شده و مرحله دوم نیز تا پایان فروردین و مراحل بعد در اردیبهشت و خرداد پرداخت خواهد شد.

رئیس‌جمهور افزود: یک رقمی را به عنوان وام به اندازه یک تا دو میلیون تومان برای ۴ میلیون خانواری که آنها هم جز اقشار کم درآمد هستند مدنظر قرار دادیم که نرخ این وام ۴ درصد است و این هم به زودی برای خانواده‌ها اعلام می‌شود که بتوانند این وام را دریافت کنند.

روحانی افزود: امروز در جلسه ۷۵ هزار میلیارد تومان وام و تسهیلاتی که برای این ایام مدنظر قرار دادیم مورد بحث قرار گرفت که شامل ۱۰ گروه می‌شود که در این ایام تحت فشار شدید قرار گرفتند و تقریباً کسب و کارشان متوقف بوده یا درآمدشان پایین بوده است. این گروه‌های متأثر شامل کارگاه‌های کوچک و متوسط بودند. بعضی‌ها بنگاه‌های کار ۱ نفره و چند نفره هستند. بعضی‌ها ۵۰ نفر به بالا یا به پایین هستند.

وی ادامه داد: تقریباً ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هستند که اشتغال آنها وابسته به این موارد است و زندگیشان تحت فشار قرار گرفته است. ما تصویب کردیم برای همه اینها رقمی را مدنظر قرار دهیم و برای هر بنگاهی تقریباً مشخص شده و اعلام خواهد شد که چه مقدار آن پرداخت می‌شود. پولی که برای کمک به این عنوان که اشتغالشان فعال نبوده ولی کارگرها را نگه داشتند و مقداری پول برای سرمایه در گردش آنها تا بتوانند بنگاه خود را به تدریج فعال کنند، در نظر گرفته شد.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: البته این بنگاه‌ها یکسان نیست و قرار شد دو دسته شود. آن بنگاه‌هایی که به دستور ستاد ملی کرونا رسماً تعطیل شدند و هنوز هم تعطیل هستند و حتی در پایان ماه فروردین که کسب و کارها فعال می‌شود به دلیل پر ریسک بودن همچنان باید تعطیل باشند، تا اطلاع ثانوی فعال نخواهند شد و برای ما نیز روشن نیست که چه زمانی می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

وی ادامه داد: روز گذشته نیز توضیح دادم که بازگشایی به صورت پلکانی است و مردم باید توجه کنند بازگشایی یک مرتبه امکان پذیر نیست. به همان اندازه که شرایط بهداشتی ما مهیاتر می‌شود و وزارت بهداشت می‌گوید شرایط بهتر شده است، به همان نسبت ما می‌توانیم گشایش بیشتری ایجاد کنیم و در عین حال مردم ما باید توجه کنند هر جا گشایشی حاصل شود به معنای آن نیست که به اصول بهداشتی مد نظر وزارت بهداشت و درمان به عنوان فاصله گذاری هوشمند، قرار نیست توجه شود.

روحانی تاکید کرد: همه کسب و کارها اعم از تولیدی، توزیعی و خدماتی باید پروتکل‌های بهداشتی اعلامی را رعایت کنند. همه باید مراعات کنند. در خانه ماندن باید به عنوان یک اصل همچنان مد نظر ما باشد.

رئیس‌جمهور افزود: ما نمی‌توانیم بگوییم کسب و کارها برای بلند مدت نباید اصلاً فعالیت کنند. به همین معنا کسب و کارها تعطیل بوده و در تهران هم جز در موارد بهداشتی و درمانی همچنان تا پایان فروردین تعطیل خواهند بود و در استان‌ها هم از ۲۳ فروردین که راه می‌افتند باید اصول را رعایت کنند زیرا شرایط ما شرایطی نیست که بگوییم فاصله گذاری ها را باید کنار بگذاریم. فاصله گذاری باید هوشمندانه و به گونه‌ای که مدنظر است، مدنظر همه قرار گیرد.

روحانی با بیان اینکه اگر اصول بهداشتی رعایت نشود ممکن است ما را در شرایط سخت قرار دهد، گفت: پرستاران و پزشکان ما نباید از امکانات بیمارستانی و پزشکی نگران شوند. تا امروز آنها الحمدلله با فداکاری اقدام کردند و امکانات و تجهیزات به اندازه کافی بوده است. از امروز به بعد هم امکانات و تجهیزات بیشتر در اختیار مراکز درمانی قرار می‌گیرد.

وی افزود: دیروز بازدید کوتاهی از بخش‌های تولیدی و دانش بنیانی که تلاش می‌کنند نیازها را برطرف کنند، داشتیم که در برخی موارد اقدامات خوبی برای مثال در بخش سی تی اسکن انجام داده بودند. شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها با مشارکت هم کار بزرگی انجام دادند. در مورد سایر نیازمندی‌ها مانند ونتیلاتور و بخشی که تولید می‌کرد سوال کردم چه مقدار تولید می‌کنید و چه مقدار می‌توانید اضافه کنید؟ مقداری که اعلام کرد با مقدار نیاز وزارت بهداشت ما تقریباً تامین خواهد شد یا سی تی اسکن در بخش تولید امکانات داشت که توسعه دهد و ما هم اعتبارش را تامین می‌کنیم.

روحانی تصریح کرد: پس امروز تصمیم گرفتیم برای کسب و کارهایی که در این کرونا تحت فشار قرار گرفتند یا تعطیل شدند یا کسب و کارشان کساد شده است، برای همه وامی با نرخ ۱۲ درصد با مدت زمان بازپرداخت ۲ ساله در نظر گرفته شد و چند ماه هم به عنوان تنفس به آنها داده می‌شود یعنی از مهر ماه باید بازپرداخت کنند.

رئیس‌جمهور افزود: این اقدام کمکی به کسب و کارها است و همچنین به کارگران ما که تحت فشار قرار گرفتند کمک می‌شود و کمک ما به بنگاهها مشروط به آن است که کارگر تعدیل و اخراج نشود و بماند پس هم کمک به بنگاه و هم کمک به اشتغال و کارگران عزیز است‌.

وی با اشاره به مصوبه دیگری در ستاد هماهنگی اقتصادی گفت: مصوبه دیگری که مدنظر قرار دادیم مربوط به اعتباری بود که تقریباً در اختیار همه خانوارها قرار خواهد گرفت یعنی تقریباً به همه آنهایی که یارانه ماهانه دریافت می‌کنند اعتبار یک میلیون تومانی در اختیارشان قرار می‌گیرد و به تدریج در طول ۲۴ ماه از یارانه شأن کم می‌شود.

روحانی تصریح کرد: در اردیبهشت می‌توانیم این امر را سامان بدهیم و به آنها اعلام کنیم و اگر در فروردین امکان داشت انجام شود. تقریباً حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان برای این امر مدنظر قرار دادیم که مصوب شد و مقداری هم وجه است که به صورت اعتبار نیست و به صورت پرداخت برای اقشار مختلف است‌. ۵ هزار میلیارد تومان در صندوق بیمه بیکاری قرار دادیم و پول آن تامین شده است که به افرادی که دچار بیماری می‌شوند پرداخت می‌شود.

رئیس جمهور بیان کرد: حدود ۱۳ هزار میلیارد برای کرونا مصوب کردیم که بخشی از آن به تولیدات اعلامی وزارت بهداشت و درمان پرداخت می‌شود و نیازهای آن تامین می‌شود و بخشی به شرکت‌های دانش بنیان پرداخت می‌شود و بخش اعظم آن برای نیازمندی‌های خود وزارت بهداشت برای دانشگاه‌هایش، که همه دانشگاه‌های سراسر کشور نیازمند هستند، تامین می‌شود که حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان است.

روحانی با بیان اینکه تصمیم دیگری که در این جلسه گرفتیم این است که امروز کمک‌هایی از نهادهای عمومی دیگر اعلام می‌شود، خاطرنشان کرد: هماهنگی میان نهاد عمومی مانند ستاد اجرایی، بنیاد مستضعفان، سپاه پاسداران و خیرینی که کمک می‌کنند و همچنین دولت لازم و ضروری است زیرا ممکن است کمک‌ها در جایی متمرکز شود و در جایی اصلاً پرداخت نشود که در این جلسه تصویب کردیم معاون اول جلسه‌ای با همه نهادها برگزار کند یا در جلسه شورای عالی رفاه این جلسه را برگزار کند و از برخی از این نهادها دعوت کند.

وی افزود: خیرین هم باید در این ایام نسبت به اقشاری که تحت فشار هستند بیشتر کمک کنند. مردم می‌دانند که امروز تمام دنیا در شرایط ویژه ای هستند و حتی کشورهایی که وضع اقتصادی بهتری دارند در بخش بهداشت و درمان و تامین زندگی مردم مشکلات دارند. ما هم دچار مشکلات هستیم و باید شرایط را درک کنیم. البته شرایط ما شرایط سختی مضاعف است زیرا هم تحریم‌ها را داریم و هم در کرونا هستیم اما دولت تصمیمات خوبی را در حد توان خود اتخاذ کرده است و نهادها هم همه در تلاش و فعالیت هستند که نیاز به هماهنگی داریم.

روحانی با تأکید بر ضرورت هماهنگی در زمینه حمل و نقل و کسب و کار، گفت: پروتکل‌های بهداشتی باید اجرایی شود و افرادی که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند، باید چارچوب آن را مراعات کنند.

رئیس جمهور اظهار داشت: آغاز کسب و کارها هم در چارچوب پروتکل‌هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد و ما از همه مردم خواهش می‌کنیم همانطور که تا امروز کنار دولت، وزارت بهداشت و نظام بوده‌اند و کمک کرده‌اند تا ما توانستیم در یک شرایط نسبتاً قابل قبولی قرار بگیریم، باز هم نیازمند کمک آنان هستیم و همه باید ما را یاری دهند و بدانند که باید اصول بهداشتی را به طور دقیق رعایت کنند.

وی با بیان اینکه فاصله گذاری ها باید مدنظر ما باشد، تصریح کرد: ممکن است برخی از امور که هنوز ما اعلام نکرده‌ایم، در آغاز به کار آنان تأخیر شود، برای مثال ما آغاز امور آموزشی را به آینده واگذار کرده‌ایم و هر زمانی که مناسب باشد آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها آغاز به کار خواهند کرد که بعداً اعلام خواهد شد.

روحانی خاطرنشان کرد: همچنین هنوز در زمینه حمل و نقل بین شهری که مردم بخواهند مسافرت کنند، ما شرایط را اعلام نکرده‌ایم و باید بررسی کنیم و سپس در زمان مناسب نتیجه را اعلام کنیم.

رئیس جمهور افزود: با تحمل سختی و با همکاری مضاعف این کار را پیش خواهیم برد و ان شاءالله خداوند ما را در ماه پر خیر و برکت شعبان و در آستانه ماه مبارک رمضان یاری خواهد کرد و از این مشکلات عبور می‌کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: