کد خبر: ۵۰۳۶۷۹
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۸

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه از زمان شیوع کرونا در کشور در مراکز بهزیستی ۲۷۶ نفر به کرونا مبتلا شده اند، گفت: از این تعداد ۵۳ نفر جان باختند.

به گزارش شفاف، وحید قبادی دانا در نشستی مجازی در جمع خبرنگاران در توضیحاتی درباره ویروس کرونا گفت: پس از شیوع این بیماری در کشور چین از پنجم بهمن ماه، اولین دستورالعمل و بخشنامه سازمان بهزیستی برای مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان ابلاغ شد.

وی افزود: طبق آماری که از کشور چین دریافت کردیم، سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای در خطر بیشتری برای آسیب یا فوت ناشی از این بیماری قرار داشتند و تا کنون بیش از 60 دستورالعمل، بخشنامه و ابلاغیه برای مراکز مختلف تحت پوشش سازمان بهزیستی جهت پیشگیری و کنترل بیماری کرونا ابلاغ شده است.

رئیس سازمان بهزیستی ادامه داد: برای تهیه مواد ضدعفونی کننده و مواد بهداشتی و ماسک در 3 اسفند ماه 2 میلیاد و 800 میلیون تومان به صورت سرانه هر نفر 30 هزار تومان برای افرادی که در مراکز شبانه روزی تحت پوشش سازمان بهزیستی نگهداری می شوند بر روی کارت بانکی مراکز نگهداری شارژ شد.

قبادی دانا تصریح کرد: در هفته اول فروردین هم برای مراکز نگهداری معلولان و سالمندان 24 میلیارد تومان به صورت سرانه 500 هزار تومانی برای هر معلول و سالمندی که در مراکز نگهداری می‌شود، اختصاص پیدا کرد.

وی در ادامه سخنانش خاطر نشان کرد: طبق بخشنامه اول هرگونه ملاقات از مراکز معلولان و سالمندان ممنوع اعلام شد. همچنین توصیه شد تا از پرسنل ثابت و تمام وقت در این مراکز استفاده و از همکاری با پرسنل داوطلب تا جای ممکن جلوگیری شود.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: برخی از مراکز این سازمان به بیماری کووید 19 آلوده شده‌اند و از بین 875 مرکز نگهداری از سالمندان و معلولان تا کنون با وجود تمهیدات اتخاذ شده حدود 25 مرکز از 15 استان کشور آلوده به ویروس شده‌اند. همچنین 16 استان کشور نیز فعلا به کرونا آلوده نیستند.

قبادی دانا ادامه داد: از 49 هزار نفری که در مراکز سالمندان و معلولان در مراکز شبانه روزی حضور دارند تا کنون 276 نفر تست کرونا مثبت داشته‌اند، از بین این 49 هزار نفر نیز تاکنون 53 نفر فوت شده اند.

وی با بیان اینکه نرخ مرگ و میر در اسفند ماه 97 و در اسفند ماه 98 در کل مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان با همدیگر مقایسه شده است تصریح کرد: در اسفند 97 از بین 40 هزار و 92 نفر از  افراد حاضر در مراکز سالمندان و معلولان در سطح کشور 283 نفر فوتی گزارش شده که از بین 48 هزار 838 نفر در اسفندماه 98،  352 نفر فوتی بوده است.

قبادی دانا گفت: نرخ فوت به نسبت تعداد افراد نگهداری شده در اسفند 97 و اسفند 98 با هم برابر و حدود 0.7 درصد است.

رئیس سازمان بهزیستی تصریح کرد: باید تا پایان فروردین منتظر باشیم و شرایط را ارزیابی کنیم. آماری که در ارتباط با فوتی های مراکز نگهداری از معلولان و سالمندان در سطح کشور در اسفند ماه 97 و در مقایسه با 98 اعلام شد در ارتباط با فوت با هر علت دیگری بوده است.

وی افزود: بیش از 20 هزار پرسنل در مراکز نگهداری شبانه روزی معلولان و سالمندان مشغول فعالیت شبانه روزی در این روزها بوده‌اند که بسیاری از آنها در مراکز قرنطینه هستند و از دیدار با خانواده‌شان محروم هستند.

قبادی دانا گفت: 22 هزار پرسنل و کارشناسان سازمان بهزیستی نیز مشغول نظارت دقیق بر پروتکل‌های بهداشتی این سازمان بوده‌اند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در دوره مدیریت بیماری کووید 19 هستیم و لحظه به لحظه نگران آلودگی مراکز هستیم. این موضوع زمانی بیشتر اهمیت دارد که می‌دانیم سالمندان و افراد دارای معلولیت در خطر ابتلا و عوارض بیشتری هستند.

وی با بیان اینکه کسانیکه دارای معلولیت ضایعه نخاعی هستند و معلولان شدید و خیلی شدیدی وابسته به بستر که در منازل نگهداری می شوند و از سوی سازمان حق پرستاری دریافت می‌کنند نیز تصریح کرد: با کمک 10 میلیاردی بنیاد مستعضعفان در اسفند ماه به این خانواده‌ها مبلغ 250 هزار تومانی پرداخت شد تا مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی تهیه کنند.

قبادی دانا با اشاره به اینکه همچنین با کمک بنیاد مستضعفان مبلغ 5 میلیارد تومان نیز برای طرح آموزش و اهدای اقلام بهداشتی به کودکان کار و خیابان توسط 3500 نفر از پرسنل اورژانس اجتماعی اجرا شد و بیش از 57 هزار بسته ضدعفونی کننده و بهداشتی به آنها تحویل داده شد گفت: در اسفندماه همچنین 15 میلیاد تومان را به عنوان کمک هزینه معیشت موردی برای 75 هزار خانوار در سطح کشور پرداخت کردیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه تا فروردین ماه در 650 مرکز نگهداری از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست و در مراکز شبه خانواده در سطح کشور از حدود 10 هزار نفر از فرزندان به شکل شبانه روزی نگهداری می‌شود گفت: با وجود تلاش و همت همه مدیران و مددکاران و مربیان آنها در 2 مرکز در 2 استان مختلف شاهد آلودگی ناشی از بیماری بودیم که این فرزندان تحت درمان هستند و مشکل عمده‌ای نداریم.

وی با اشاره به اینکه این آمار تا الان بوده و همچنان با مشکل شیوع کرونا در سطح کشور و در جهان مواجه هستیم گفت: امیدواریم با کمک روش های علمی و اجرای پروتکل‌های بهداشتی شاهد کنترل این بیماری باشیم.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: با دریافت کمک 20 میلیاردی بنیاد مستعضفان در روزهای آینده حمایت معیشتی از جامعه هدف سازمان بهزیستی خصوصا خانوارهای مناطق حاشیه و محروم انجام خواهد شد.

وی افزود: با دریافت این مبلغ کل مبلغ کمک بنیاد مستضعفان در زمان کرونا به بهزیستی به 35 میلیارد خواهد رسید.

قبادی دانا ادامه داد: در هفته اول فروردین  با حمایت دولت و تخصیص 70 میلیارد از سوی سازمان برنامه و بودجه کمک هزینه معیشتی برای 192 هزار خانوار دارای معلول شدید و خیلی شدید در دهک درآمدی 1، 2 و 3 صورت گرفت. این کمک هزینه بین 360 تا 480 هزار تومان روی کارت بانکی این افراد منتقل شد.

رئیس سازمان بهزیستی به سامانه تلفنی 1480  اشاره کرد و گفت: این سامانه مشاوره‌های تخصصی روانشناسی ارائه می‎کند و توسط 400 نفر از رواشناسان آموزش دیده به ارائه خدمات می‌پردازد.

وی در همین زمینه افزود: از اول اسفند تا 20 فروردین به 152 هزار نفر مشاوره در ارتباط با اضطراب ناشی از شیوع کرونا و مسائل خانوادگی و فرزندپروری ارائه شد و این سامانه کاملا رایگان از 8 صبح تا 12 شب بوده فعال است و در این دوره 63 هزار ساعت مشاوره تلفنی رایگان تخصصی در ارتباط با موضوعات مذکور ارائه کرده است.

قبادی دانا همچنین با اشاره به اینکه خودارزیابی اختلالات رواشناختی هم در سازمان بهزیستی راه اندازی شده و افراد می‌توانند با استفاده از این سامانه به ارزیابی شرایط روحی و روانی خود بپردازند تصریح کرد: درباره مسائلی که ممکن است این روزها در برخی خانوده ها اتفاق بیفتد، اگر مسائلی درخصوص مشکلات خانوادگی باشدکه منجر به کودک آزاری، همسرآزاری، سالمند آزاری و یا معلول آزاری شود با تماس با 123 خط اورژانس اجتماعی می توانند این مسائل را بیان کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: