کد خبر: ۵۰۳۹۹۹
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱

رئیس شورای عالی استان‌ها نسبت به تصمیم مجلس برای تصویب ماده ۵۳ لایحه قانونی مالیات بر ارزش افزوده انتقاد کرد و گفت: به نظر می‌آید رد صلاحیت‌ها و رای نیاوردن برخی نمایندگان و یا شرایط کرونائی در آراء و دیدگاه نمایندگان تاثیر گذاشته است.

به گزارش شفاف، مرتضی الویری در سی‌امین  اجلاس شورای عالی استان‌ها اظهار کرد: سال نو و بهار نو را خدمت شما بزرگواران تبریک و شادباش عرض می‌کنم. بهاری که با روزهای مبارک رجب و شعبان آغاز شود، به امید خداوند رحمان، بهاری معنوی و سرشار از آرامش خواهد بود. امیدوارم که همه مردم جهان سالم و در امان باشند و تمام بیمارانی که این روزها با ویروس همه¬گیر کرونا دست به گریبانند، لباس عافیت بر تن کنند.

وی تصریح کرد: ویروس کرونا مشکلات زیادی را در زمینه تشکیل جلسات شورا از جمله شورای عالی استان‌ها به وجود آورد به نحوی که مجبور شدیم جلسات اسفندماه و فروردین ماه را از طریق ویدیو کنفرانس برگزار کنیم. در هفته‌های اخیر هیئت رئیسه شورای عالی تصمیم گرفت از طریق اصلاح آیین نامه‌های مربوطه توسط هیئت دولت و یا تفسیری جدید از آیین‌نامه‌های موجود مشکل را حل کند. خوشبختانه در نامه‌ای که توسط دبیر هیئت دولت شماره 6171/30873 مورخ 27 فروردین 99  برای شورای عالی استانها ارسال شد، مشکل مرتفع شد و شوراها در سطوح مختلف می توانند تا برطرف شدن پاندولی کرونا جلسات خود را از طریق ویدئو کنفرانس برگزار کند.

الویری ادامه داد: مهمترین موضوعی که باید به حل و فصل آن اهتمام داشته باشیم، مسئله مدیریت یکپارچه و هماهنگ در اداره شهرها است. بررسی تجربه شهرها و کشورهای دیگر در مبارزه با این ویروس نشان می‌دهد که هر چه سیستم حکمروایی محلی و ملی هماهنگ‌تر باشد، امکان موفقیت در این بحران عمومی بیشتر است. این ویروس نشان داد که حتی مسائل حوزه‌های تخصصی مانند حوزه سلامت، نمی‌تواند جداگانه و در همان حوزه بررسی و مدیریت شود. نظام مدیریت بحران در مورد بیماری همه‌گیر کرونا نشان داد که نمی‌توان حکمرانی را نامنسجم و ناهماهنگ پیش برد. از این رو ما مدیران شهری باید بار دیگر تصویب و تحقق قانون مدیریت یکپارچه را در اولویت قرار بدهیم.

رئیس شورای عالی استان‌ها افزود: مدیریت بحران کرونا نشان می‌دهد، نهادهای متولی امر سلامت در شهرها متعدد و ناهماهنگ هستند و سامانه‌های اطلاعاتی این نهادها به صورت یکپارچه و متصل به هم عمل نمی‌کنند. تلاش‌های بسیاری برای یکپارچه سازی داده‌های حوزه سلامت شهری صورت گرفته، اما این امر تاکنون محقق نشده است. داده‌های هوشمند مبنای اصلی مدیریت هوشمند شهرها هستند. در برخی موارد نبود داده قابل اتکا، تصمیم‌های سیاستگذاران را با موانعی جدی برای اجرایی شدن مواجه می‌کند.

وی اضافه کرد: اقدامات شهرداری‌ها در سراسر کشور در این دوران قابل تقدیر است. شهرداری‌ها در مدیریت و ارائه خدمات شهری بسیار نوآورانه، دلسوزانه و متعهدانه عمل کردند و نشان دادند که به رغم وجود تناقضات در سیاستگذاری‌ها و ناهماهنگی میان دولت و سایر نهادهای تصمیم‌گیر، به بهترین شکل ممکن به وظیفه خود عمل می‌کنند. در کنار تلاش‌های کادر درمان که روزهای بسیار دشواری را سپری می‌کنند و با فداکاری و همت خود در صف مقدم مبارزه با کرونا هستند، نیروهای خدمات شهری نیز نقش ویژه‌ای را ایفا می‌کنند. ما در مدیریت شهری، با یکی از پیچیده‌ترین و دشوارترین روزهای خدمت‌رسانی مواجه هستیم.

الویری خاطرنشان کرد: مدیریت شهری در این دوران، باید بیش از گذشته به مسئولیت اجتماعی خود آگاه باشد و در این مسیر گام بردارد. ما در شورای عالی استان‌ها برای برقراری عدالت منطقه‌ای و کاهش نابرابری‌ها وظیفه جدی بر عهده داریم. در این بحران لازم است شهرداری‌ها مجددا در ارائه خدمات اجتماعی‌شان بازبینی داشته باشند. در حین و پس از بحران کرونا، برخی از اقشار آسیب بیشتری خواهند دید. اتخاذ سیاست‌هایی که شهروندان را به رعایت اصول ایمنی و بهداشتی تشویق کند به صورتی که آنها اطمینان حاصل کنند که پس از کرونا، به حال خود رها نمی‌شوند و بسته‌های حمایتی برای آنها طراحی و اجرایی خواهد شد، نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. طراحی شیوه‌های حمایتی برای گروه‌های آسیب‌پذیر مانند دستفروشان، معتادان، کارتن‌خواب‌ها و کودکان کار باید به صورت جدی‌تر از سوی مدیران شهری پیگیری شود. همه گیری این بیماری نشان داد که سلامت شهری بُعد فراموش شده مدیریت شهری است؛ از این رو باید به عنوان اولویتی مهم در دستورکار مدیران شهری قرار بگیرد. سلامت شهروندان، تمام شئونات اداره شهر را متأثر خواهد کرد. نمی‌توان از تاب‌آوری شهری سخن گفت اما به مباحث سلامت شهری و سلامت شهروندان بی توجه بود. در زمان این بیماری همه‌گیر، همه بخش‌های شهرداری و کادرهای درمانی به دلیل فشار کاری زیاد، دچار خستگی خواهند شد و قادر به پاسخگویی به نیازهای تمامی شهروندان نخواهند بود. نیروهای داوطلب و سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند به پر کردن این شکاف کمک کنند. مدیران شهری باید این امکان را فراهم کنند تا از خدمات و تلاش‌های داوطلبان و نهادهای مدنی استفاده شود.

رئیس شورای عالی استان‌ها افزود: در روزهای اخیر، خبر بسیار تلخی همه ما را متأثر کرد. خودکشی کودک 11 ساله ایلامی به دلیل فقر، قلب هر انسانی را می‌رنجاند. علاوه بر وظیفه انسانی تک تک ما، مهم‌ترین وظیفه شورای عالی استان‌ها، کمک به رفع تبعیض و ایجاد عدالت منطقه‌ای در سراسر کشور است. این اتفاق تلخ نشان می‌دهد که ما در انجام این وظیفه خود موفق نبوده‌ایم. مرگ دلخراش کودکی یازده ساله نهیبی بر ماست که بار مسئولیتی بزرگ بر دوش داریم. امیدوارم که عرصه زندگی بر هیچ انسانی به ویژه کودکان که شایسته زندگی شاد و آرام هستند، تنگ نشود و ما برای رفع این نابرابری و تبعیض بتوانیم عملیاتی‌تر دست به اقدام بزنیم.

وی تصریح کرد: من باید تاسف خودم را در تصمیم دیروز مجلس برای تصویب ماده 53 لایحه قانونی مالیات بر ارزش افزوده ابراز کنم. در این ماده اختیارات شوراها در زمینه وضع عوارض چه از نظر نوع و چه از نظر میزان سلب شده و به وزارت کشور واگذار شده است، برخلاف آنچه که مجلس در لایحه درآمد پایداری در دو ماه قبل به تصویب کرد،  به نظر می‌آید  رد صلاحیت‌ها و رای نیاوردن برخی نمایندگان و یا شرایط کرونائی در آراء و دیدگاه نمایندگان تاثیر گذاشته است.

الویری اظهار کرد: بهار همیشه فصل زایش و حیات دوباره طبیعت است. بارش روزهای اخیر، جلوه‌ای از رحمت الهی است. امیدوارم که درس آموخته‌های بارش‌ها و سیل سال گذشته، ما را به مدیریت بهتر منابع آبی در کشور رسانده باشد و همه به گونه‌ای تدبیر کنیم که در تابستان پیش‌رو با معضل کم آبی مواجه نشویم.

رئیس شورای عالی استان‌ها در پایان گفت: با همه افرادی که در این روزها عزیزان خود را از دست داده‌اند، ابراز همدردی و همدلی می‌کنم. برای پزشکان، پرستاران، کادر خدماتی درمان، پرسنل مدیریت شهری و سایر شهروندانی که جان خود را از دست داده‌اند، طلب آرامش و مغفرت می‌کنم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: