کد خبر: ۵۰۴۴۶۶
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۲

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، گفت: بی توجهی به واکسیناسیون در فراگیری کرونا، خطر شیوع سراسری سایر بیماری‌های واگیر را در پی دارد.

به گزارش شفاف، رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، گفت: بی توجهی به واکسیناسیون در فراگیری کرونا، خطر شیوع سراسری سایر بیماری‌های واگیر را در پی دارد.

سید محسن زهرایی، اظهار داشت: بیم آن می‌رود که با سهل انگاری خانواده‌ها درباره واکسیناسیون کودکان نه تنها دستاورد‌های گذشته کشور در این زمینه ضایع شود بلکه در کنار همه گیری کرونا، شاهد همه گیری بیماری‌های واگیر دیگری همچون فلج اطفال و سرخک نیز باشیم.

وی با اشاره به پوشش حدود ۹۸ درصدی واکسیناسیون در کشور، افزود: شعار امسال هفته جهانی واکسیناسیون «واکسن‌ها مؤثر هستند» انتخاب شده و هدف هفته جهانی واکسیناسیون که در آن قرار داریم، افزایش آگاهی مردم درباره اهمیت حیاتی ایمن سازی کامل و به موقع در تمام طول عمر و نقش آن در دستیابی به اهداف توسعه در سال ۲۰۳۰ میلادی است.

زهرایی ادامه داد: با وجود پیشرفت فراوان در برنامه‌های ایمن سازی در حال حاضر بیش از ۲۰ میلیون کودک در دنیا زندگی می‌کنند که یا واکسن نگرفته‌اند و یا واکسیناسیون آن‌ها کامل نشده است.

وی با بیان اینکه در برخی کشور‌های همسایه به دلیل ضعف برنامه‌های ایمن سازی هنوز بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن شیوع زیادی دارند، بیان کرد: این معضل احتمال انتشار بیماری‌هایی مثل فلج اطفال یا سرخک را در کشور بالا می‌برد؛ بنابراین مشارکت همه خانواده‌ها در واکسیناسیون تمامی فرزندان شأن و گروه‌های هدف برای حفظ و ارتقای سلامت مردم ضروری است.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، ادامه داد: پوشش واکسیناسیون طی ۱۵ سال گذشته حدود ۹۵ درصد بوده که یکی از دلایل آن همکاری خانواده‌ها و فرهنگ سازی در این زمینه است. تمام کودکان کشور علیه بیماری‌های دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، فلج اطفال، سرخک، سرخجه، اوریون، سل، هپاتیت B و هموفیلوس آنفلوانزای تیپ B واکسینه می‌شوند و بیماری‌های سرخک و سرخجه مادرزادی، کزاز نوزادی در مرحله حذف قرار دارند.

وی افزود: کشور ۲۰ سال است که از پولیو عاری شده و بیماری‌های دیفتری، سیاه سرفه و اوریون کنترل شده‌اند. همچنین سال گذشته موفق شدیم تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را مبنی بر حذف ویروس‌های سرخک بومی کشور اخذ کنیم.

زهرایی با اشاره به اینکه واکسیناسیون برای همه افراد رایگان است، اظهار کرد: صدور کرونا از چین به اقصی نقاط جهان دو پیام دارد. اول اینکه بیماری‌های واگیر سرایت بالایی دارند و اگر از واکسیناسیون آن‌ها غافل شویم خانواده‌ها و کشور را گرفتار می‌کند. دوم اینکه اهمیت واکسن را در زمانی که هیچ واکسنی برای کرونا وجود ندارد بیشتر درک می‌کنیم و باید واکسیناسیون بیماری‌هایی که برای آن‌ها واکسن داریم را جدی بگیریم.

وی بیان داشت: افت پوشش واکسیناسیون در سطح کشور سبب می‌شود در شرایطی که شبکه بهداشت و درمان کشور درگیر مقابله با کرونا است، همزمان درگیر بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن نیز بشود؛ بنابراین خانواده‌ها باید واکسیناسیون فرزندان شأن را جدی بگیرند.

زهرایی، فاصله گذاری اجتماعی در شرایط کرونا را مورد اشاره قرار داد و گفت: در این وضعیت توصیه شده که افراد فقط در شرایط ضروری از منزل خارج شوند. واکسیناسیون کودکان یکی از این شرایط ضروری است که خانواده‌ها نباید به بهانه درگیری کشور با کرونا آن را عقب بیندازند.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن افزود: ممکن است بعضی از خانواده‌ها نگران وضعیت بهداشتی در مراکز بهداشتی، درمانی و پایگاه‌های سلامت باشند و به این بهانه برای واکسیناسیون در این مراکز حضور پیدا نکنند.

وی تصریح کرد: به این خانواده‌ها نیز می‌گوئیم تمام پروتکل‌های لازم بهداشتی و پیشگیری به این مراکز ابلاغ شده و می‌توانند برای واکسینه کردن فرزندانشان در این مراکز حضور یابند. ضمن اینکه تمام افراد جامعه با تماس با سامانه بسیج ملی مبارزه با کرونا غربالگری شده‌اند و موارد مشکوک به مراکز ۱۶ ساعته ارجاع می‌شوند نه به مراکز بهداشتی و درمانی و جای نگرانی نیست.

زهرایی در پایان بار دیگر از خانواده‌ها خواست حتماً طبق سنوات گذشته برای واکسیناسیون فرزندانشان به مراکز بهداشتی، درمانی مراجعه کرده و این امر مهم را به تعویق نیندازند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: