کد خبر: ۵۰۶۰۰۷
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۴

شبکه‌های سیما برنامه‌های ویژه‌ای را برای ایام رحلت امام خمینی(ره) تدارک دیده که از مهمترین آنها می‌توان به پخش زنده سخنان رهبری از شبکه یک سیما، "رنگین‌کمان" و "چهل‌تیکه" ویژه، مستند "روزگار خمینی" و "قصه‌های انقلاب" اشاره کرد.

به گزارش شفاف، شبکه‌های سیما در ایام سی و یکمین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره) و قیام 15 خرداد 1342 ویژه‌برنامه‌هایی مثل «بنیانگذار»، «گفتمان»، «مصیر»، «چهل ستون» و ... و مستندهایی چون «ملاقات بر مدار بسته»، «قاب های ماندگار دو»، «روزگار خمینی (ره)»، «روایت رهبری»، «برای تاریخ» و ... درنظر گرفته‌اند که جزئیات مستندها، برنامه‌های گفت‌وگومحور، ترکیبی و... را در ادامه ببینید:

پخش زنده سخنان رهبری از شبکه یک

ویژه برنامه زنده «سخنان رهبر معظم انقلاب» 14 خردادماه در سی و یکمین سالروز رحلت امام خمینی از شبکه یک سیما پخش می‌شود. البته در کنار مستند "حضور" با موضوع وفا، عشق و ایثار مردم نسبت به انقلاب و حضرت امام(ره) و چگونگی تشکیل و فعالیت های موسسه تنظیم و نشر آثار امام(ره) که روز چهارشنبه 14 خردادماه ساعت 08:30 صبح به مدت 40 دقیقه روی آنتن می‌رود برنامه گفت‌وگو محور "بنیانگذار" در 6 قسمت 60 دقیقه‌ای از امشب 11 خرداد هر شب ساعت 23:15 پخش می‌شود.

ویژه برنامه "گفتمان" با تهیه کنندگی هومن نیری، و موضوع گفتمان استکبار ستیزی و مقاومت در اندیشه امام نیز به مدت 20 دقیقه و ساعت 13:30 روز 14 خرداد پخش می‌شود. برنامه "سراج" با تهیه‌کنندگی حسین سبطی هم که درباره انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توسط مجلس خبرگان به رهبری انقلاب اسلامی است ساعت 17:20 روز 14 خرداد پخش می‌شود.

شبکه دو؛ مستند "روح‌الله" پخش می‌شود

مستند "روح‌الله" با محوریت روند شکل‌گیری قیام امام و مبارزات ایشان تا زمان ارتحال در گروه سیاسی شبکه دو و به تهیه‌کنندگی محسن یحیایی تهیه شده که چهارشنبه 14 خرداد ساعت 21 پخش خواهد شد. مستند "انقلاب سفید" نیز با تمرکز بر بازخوانی زمینه‌های شکل‌گیری قیام 15 خرداد پنجشنبه ساعت 21 به تهیه‌کنندگی محسن یحیایی روانه آنتن می‌شود.

"جانب‌عشق" عنوان ویژه برنامه‌ای به مناسبت ارتحال امام (ره) و قیام پانزده خرداد است که به شناخت میراث انقلابی به جای مانده از امام خمینی(ره) و آینده انقلاب اسلامی می‌پردازد. این ویژه‌برنامه به تهیه‌کنندگی مجید احسانی‌نیک از سه‌شنبه تا پنجشنبه (13 تا 15 خرداد) ساعت 18:30 از شبکه دو سیما پخش می‌شود و 14 خرداد به صورت ویژه‌ای بعد از گفت‌وگوی خبری نیز روانه آنتن می‌شود.  

مستند "رحلت امام خمینی‌(ره)" ساعت 13:20 چهارشنبه 14 خرداد و مدافع حرم ساعت 14:00 روانه آنتن خواهد شد. پنجشنبه 15 خرداد نیز مستند "15 خرداد" و "کمک مؤمنانه" ساعت 13:30 و 14 پخش می‌شود.

"سمت خدا" با موضوع سیره امام خمینی(ره)

برنامه "سمت خدا" با اجرای نجم‌الدین شریعتی و کارشناسی حجت‌الاسلام پناهیان در این ایام ساعت 13:30 به بررسی ابعاد سیره عملی امام خمینی(ره) می‌پردازد.

"مصیر" ویژه شبکه چهار

ویژه برنامه "مصیر" چهارشنبه 14 خرداد ساعت 21 از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد. موضوع این ویژه برنامه "عدالت در اندیشه امام خمینی(ره)" است. به همین بهانه عماد افروغ، پژوهشگر، نویسنده و استاد دانشگاه در خصوص جایگاه عدالت در اندیشه امام خمینی، فاصله عدالت در جامعه امروز با آرمان‌های امام و انقلاب اسلامی و همچنین جایگاه و حقوق مردم و مستضعفان در حکومت اسلامی با مصیر به گفت‌و‌گو می‌نشیند.

"مصیر" به تهیه‌کنندگی کاوه امیری جاوید، پژوهشگری هدی محمدی و اجرای محمد مهدی ابراهیمی نصر در گروه اجتماعی شبکه چهار سیما تولید می‌شود.

"رنگین‌کمان" و "به خانه برمی‌گردیم" ویژه ایام رحلت

برنامه‌ "چهل‌ستون" ویژه رحلت امام(ره) از امشب به مدت 5 شب ساعت 22 از شبکه پنج سیما بر روی آنتن می‌رود. این برنامه با محوریت معرفی و بازخوانی اصول امام راحل از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

مستند دو قسمتی "میراث امام"، کاری از گروه سیاسی شبکه پنج سیما، به مناسبت سالروز ارتحال امام خمینی (ره)، در روزهای 14 و 15 پخش می‌شود. این مستند با محورهای "ایثار و جهاد" و "ما می توانیم" در اندیشه امام خمینی، تولید شده است.

مستند "میراث امام" کاری از گروه سیاسی شبکه پنج سیما به تهیه‌کنندگی مصطفی مژدهی‌فر و نویسندگی فاطمه رهنما است. عنوان این مستند به دستاوردهایی اشاره دارد که با پیروی از مکتب امام برای جامعه ایران اسلامی به جا مانده است.

گروه خانواده و کودک شبکه پنج سیما به مناسبت ارتحال امام خمینی(ره) دو مستند "ملاقات بر مدار بسته" و "قاب‌های ماندگار دو" را برای مخاطبان درنظر گرفته‌اند.

مستند "ملاقات بر مدار بسته" به کارگردانی امیرحسین خلیل‌زاده، مهدی جوزایی و تهیه‌کنندگی مهدی مطهر در این ایام پخش می‌شود. این مستند تصاویر امام که چند روز قبل از ارتحالشان در بیمارستان بستری بودند و دوربین مدار بسته‌ای دائما ایشان را نظاره می‌کرد را نشان می‌دهد. تصاویر این دوربین لحظات خاصی را رقم زده است.

 مستند "قاب‌های ماندگار دو" به کارگردانی و تهیه‌کنندگی حسین همایونفر نیز در این ایام پخش می‌شود.  این مستند با موضوع تشییع جنازه و ارتحال امام خمینی(ره) است و مخاطبان در این مستند شاهد گفت‌وگو با عکاسی‌اند که به بررسی چگونگی ثبت عکس تاریخی از مراسم تشیع جنازه حضرت امام خمینی می‌پردازد.

برنامه "رنگین‌کمان" و ویژه برنامه "به خانه برمی‌گردیم" روز جمعه نیز معطوف به این مناسبت خواهد بود.

برنامه "عطر عاشقی" کاری از گروه معارف شبکه پنج سیما روز جمعه  16 خردادماه با موضوع قیام 15 خرداد ورامین خواهد بود. حجت الاسلام محمودی رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران کارشناس برنامه و حاج محسن طاهری مداح و قرائت زیارت آل یاسین را بر عهده دارد. همچنین در این برنامه با یکی از شاهدان حادثه سال 1342 گفتگو شده است. این برنامه در مسجد جامع، ‌مسجد صاحب الزمان (عج) و یادمان شهدای ورامین ضبط شده است.

مستندهای "خورشید عالم تاب" و "سید ذالفقار" به همت واحد تامین برنامه شبکه پنج سیما نیز در روزهای 14 و 15 خردادماه پخش می‌شود.

برنامه‌های "در شهر"، "یه روز تازه" و.... نیز در این هفته معطوف به مناسبت ارتحال امام خمینی(ره) خواهد بود.

ویژه برنامه "امام(ره)" شبکه قرآن

همزمان با ایام ارتحال امام خمینی (ره)، شبکه قرآن و معارف سیما ویژه برنامه‌ رحلت امام خمینی(ره)را به صورت زنده به روی آنتن خواهد برد. این ویژه برنامه با پرداختن به موضوع شخصیت امام(ره) و حضور کارشناسان و مهمانان مختلف جهت تبیین و آگاهی بخشی متناسب در برنامه زنده دعوت به عمل آمده است.

این ویژه برنامه روز 14 خردادماه از ساعت 11 الی 13 به صورت زنده از حرم مطهر امام خمینی(ره) روی آنتن می‌رود، همچنین برنامه "مصباح" در شب ارتحال مراسم سخنرانی و دعا از حرم مطهر را از ساعت 22 الی 24 به صورت زنده پخش می‌کند.

سوگ شبکه جام‌جم در 14 و 15 خرداد

شبکه جهانی جام‌جم در روزهای 14 و 15 خردادماه، با ویژه برنامه‌های صبحگاهی و شامگاهی خود  به تشریح ابعاد گوناگون این روزها در تاریخ ایران می‌پردازد. برنامه‌های "روز خوش" و "جمع ایرانی" در سالگرد رحلت امام خمینی (ره) و قیام 15 خرداد به طور ویژه به این روزها پرداخته و با دعوت از کارشناسان و محققان اهل فن سعی در تشریح و بیان آثار این وقایع در تاریخ ایران برای مخاطبان شبکه جهانی جام‌جم دارد."جمع ایرانی" ساعت 22:30 و "روز خوش" ساعت 9 به وقت تهران از جام‌جم پخش می‌شود.

"روزگار خمینی" شبکه مستند

مجموعه مستند تاریخی "روزگار خمینی(ره)"  به تهیه‌کنندگی و کارگردانی هادی نعمت‌اللهی در 10 قسمت 40 دقیقه‌ای تهیه و تولید شده است. این مجموعه مستند با محوریت زندگی روح‌الله خمینی(ره) تولید شده، اما پرداختن به ابعاد شخصی زندگی بنیانگذار کبیر انقلاب، تنها بخش کوچکی از این مستند است و در واقع زندگی ایشان بیشتر بهانه‌ای برای پرداختن به دیگر موضوعات و اتفاقات سیاسی و اجتماعی است که در طول آن برهه از تاریخ معاصر کشور اتفاق افتاده‌اند. پخش این مجموعه از سه شنبه 6 خرداد ساعت 19:30 در شبکه مستند اغاز شده و تا 15 خرداد ادامه خواهد داشت.

"روایت رهبری" به کارگردانی مهدی نقویان هم با همکاری موسسه پژوهشی - فرهنگی انقلاب اسلامی در سه قسمت حدود 50 دقیقه‌ای ساخته‌ شده است و با استفاده از تصاویر آرشیوی بکر و دیده نشده‌ای، ماجرای انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به‌ عنوان رهبر انقلاب را روایت می‌کند. این مستند از تصاویر آرشیوی دیده نشده‌ای از اجلاسیه فوق‌العاده مجلس خبرگان در 14 خرداد 1368 و مباحثات صورت گرفته در این اجلاس، برای نخستین‌بار رونمایی می‌کند و اسناد اجلاسیه فوق‌العاده مجلس خبرگان در 15 مرداد سال 1368 نیز برای نخستین بار از تلویزیون پخش می‌شوند.

استعفای آیت‌الله منتظری، چگونگی پذیرفتن این استعفا توسط امام خمینی (ره) و بررسی آن در اجلاس مجلس خبرگان، اصل ولایت‌فقیه و چگونگی ورود آن به قانون اساسی، ارتباط آیت‌الله خامنه‌ای با امام خمینی (ره) و انقلاب و دلایل انتخاب ایشان برای رهبری و... از جمله مباحثی است که در این مستند به آنها پرداخته ‌شده است.

"روایت رهبری" با نگاهی تبیینی و دقیق به وقایع این برهه از زمان پرداخته است، 13، 14 و 15 خرداد از ساعت 22 از شبکه مستند پخش می‌شود و تکرار آن روز بعد ساعت 10 خواهد بود.

"چهل تیکه" نسیم در ارتحال امام‌خمینی(ره)

شبکه نسیم با برنامه‌های "چهل تیکه" ساعت21؛ "نبرد ربات‌ها" ساعت 22؛ "هزارداستان" ساعت 23؛ "نمای نزدیک" ساعت19 و "نمای خارجی" در ساعت20 همراه مخاطبان خود در این ایام خواهد بود. برنامه "چهل تیکه" با حضور محمدرضا طالقانی و محمد کاسبی روی آنتن می‌رود.

روزهای غمگین خرداد با تلویزیون سلامت

همزمان با غمگین‌ترین روزهای خرداد تلویزیون سلامت مستندهای متعددی روی آنتن می‌برد. پخش چهار مستند ویژه در مورد ارتحال ملکوتی امام‌خمینی(ره) و پخش چندین نماهنگ و موسیقی از جمله برنامه‌هایی است که تأمین برنامه شبکه  برای 14 و 15 خرداد تدارک دیده است.

"پونز" مستندی به کارگردانی پدرام بهرامی است و در آن روایتی از زندگی امام خمینی(ره) از دوران حضور ایشان در حوزه علمیه قم تا فعالیت‌های سیاسی و مخالفت با شاه و تبعید به ترکیه، عراق و فرانسه را به نمایش درمی‌آورد.  همچنین این مستند دوران پیروزی انقلاب و نقش آن بزرگوار در رهبری انقلاب را به تصویر می‌کشد و در پایان به ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی و سوگواری مردم اشاره دارد.

"ملاقات در مدار بسته" مستند دیگری است که در آن از زبان شخص مانیتورینگ، فعالیت ها و ملاقات افراد با ایشان روایت می‌شود. در این مستند تصاویری جالب از زمان حضور امام (ره) در بیمارستان تا زمان رحلت ایشان مشاهده می‌شود.

علی کاوه در "مستند کوتاه انقلاب" از خاطرات عکاسی خود در بیت امام(ره) می‌گوید. وی عکس‌های زیادی از بنیان گذار جمهوری اسلامی گرفته، به خصوص خاطره عکاسی او از امام(ره) برای تصویر روی شناسنامه ایشان بسیار شنیدنی است.

هم خوانی فرزندان شهدای نیروی انتظامی (ویژه ارتحال حضرت امام) به همراه تصاویری از مرقد امام خمینی (ره) و پخش بخش‌هایی از سخنرانی‌های مقام معظم رهبری در مورد امام (ره) از دیگر برنامه‌هایی است که برای این روزها تدارک دیده شده است.

"آقا رضای خودمون" روی آنتنِ شبکه افق

مجموعه مستند "برای تاریخ" با موضوع تاریخ شفاهی ایران روی آنتن شبکه افق می‌رود، در نخستین قسمت این مستند که یکشنبه 11 خردادماه ساعت 21 پخش شده، به تاریخچه شکل‌گیری بسیج در ایران و نقش امام خمینی (ره) در این زمینه اشاره شده است.

"آقا رضای خودمون" عنوان مستندی دو قسمتی است که طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه این هفته ساعت 21 روی آنتن می‌رود. این مستند به ناگفته‌هایی از زندگی امام خمینی(ره) از زبان محافظ شخصی ایران می‌پردازد.

مستند دیگری که در ارتباط با 14 خردادماه روی آنتن شبکه افق می‌رود، «تشییع بزرگ» نام دارد که به خاطرات خلبان بالگرد حامل پیکر مطهر امام خمینی (ره) اختصاص دارد. همچنین تصاویری کمتر دیده شده از تشییع بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی توسط مردم ایران در این مستند به نمایش گذاشته می‌شود.

"خاطرات روزهای داغ" و "یکّه سوار" عناوین دیگر مستندهایی‌اند که این هفته از شبکه افق پخش خواهند شد.

"خاطرات روزهای داغ" مستندی در مورد حوادث روزهای انقلاب و زندگی در خانه امام خمینی(ره) به روایت یکی از خادمان بیت ایشان است و «یکه سوار» هم زندگی حاج مهدی عراقی را در گفت‌وگو با چهره‌های شاخص انقلابی روایت می‌کند.

همچنین قسمتی از مجموعه مستند "قصه‌های انقلاب" در ارتباط با قیام 15 خرداد سال 1342، پنجشنبه 15 خرداد ساعت 18:30 روی آنتن شبکه افق می‌رود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: