کد خبر: ۵۰۷۲۰۵
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۸

محققان معتقدند عدم استعمال دخانیات، رژیم غذایی مناسب و فعالیت‌های تحریک کننده ذهنی و... خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهد.

۵ فاکتور مهم در روش زندگی برای کاهش ابتلا به آلزایمر

به گزارش شفاف، براساس مطالعه دانشمندان آمریکایی ورزش، عدم استعمال دخانیات، عدم مصرف مشروبات الکلی، رژیم غذایی مناسب و فعالیت‌های تحریک کننده ذهنی خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهد.

یک مطالعه جدید در زمینه نورولوژی نشان می‌دهد انجام پنج رفتار در طول زندگی باعث کاهش خطر ابتلا به آلزایمر می‌شود و هر چه بیشتر از آن‌ها پیروی کنید، خطر ابتلا به آلزایمر کمترمی‌شود.

محققان اطلاعات دقیق و مربوط به رژیم غذایی و شیوه زندگی را از دو پایگاه داده استفاده کردند، گروه اول ۱۸۴۵ نفر که میانگین سنی آن‌ها ۷۳ سال بود، گروه دیگر ۹۲۰ نفر که میانگین سنی آن‌ها ۸۱ سال بود. همه در ابتدای مطالعه عاری از بیماری آلزایمر بودند. آن‌ها به طور متوسط حدود شش سال از پنج رفتار ذکر شده پیروی کردند و طی این مدت فقط ۶۰۸ بیماری آلزایمر ایجاد شد.

محققان شرکت کنندگان را در پایبندی به ۵ رفتار خود شرکت کردند: عدم استعمال دخانیات، فعالیت بدنی مداوم یا شدید، عدم مصرف مشروبات الکلی، رژیم غذایی با کیفیت بالا و مشارکت در فعالیت‌های شناختی و چالش برانگیز در اواخر عمر.

این دانشمندان به این نتیجه رسیدند؛ افرادی که دارای دو یا سه فاکتور بودن، خطر ابتلا به زوال عقل یا آلزایمر را در خود ۳۷ درصد کاهش داده‌اند و همچنان افراد با چهار یا پنج فاکتور ۶۰ درصد کاهش خطر داشتند.

دکتر کلدیان دانا، استادیار دانشکده پزشکی راش می‌گوید: هر پنج عامل به یکدیگر مرتبط هستند و در ترکیب بهترین کار را انجام می‌دهند.

او توصیه کرد: بهتر است افراد مشغول انجام فعالیت‌های تحریک آمیز شناختی مانند خواندن کتاب و روزنامه و انجام بازی‌های تحریک کننده مغز مانند شطرنج باشند. همچنین، به طور منظم و پیروی از رژیم غذایی برای یک مغز سالم که شامل خوردن سبزیجات تازه و محدود کردن خوردن انواع توت‌ها، آجیل، مرغ، ماهی و غذا‌های سرخ شده است، توصیه می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: