کد خبر: ۵۰۷۵۹۲
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۴

بنابراین کشور‌های جدید چگونه به وجود می‌آیند؟ اگر چه هیچ قاعده رسمی خاصی وجود ندارد، اما معیار‌های قابل قبول، ریشه در حقوق بین الملل دارند. کنوانسیون مونتویدو در سال ۱۹۳۳ یک واحد حاکمیتی را به شرط برآورده کردن چهار معیار به عنوان کشوری مستقل تعریف کرد:داشتن یک جمعیت ثابت، تعیین مرز‌های سرزمینی، داشتن دولت و توانایی انعقاد قرار داد با سایر کشور ها.

به گزارش شفاف، کشور‌های جدید چگونه به وجود می‌آیند؟
اگر چه هیچ قاعده رسمی خاصی وجود ندارد، اما معیار‌های قابل قبول، ریشه در حقوق بین الملل دارند. کنوانسیون مونتویدو در سال ۱۹۳۳ یک واحد حاکمیتی را به شرط برآورده کردن چهار معیار به عنوان کشوری مستقل تعریف کرد:داشتن یک جمعیت ثابت، تعیین مرز‌های سرزمینی، داشتن دولت و توانایی انعقاد قرار داد با سایر کشور ها.

علاوه بر این موارد مفهوم “خود مختاری” که در آن گروهی از مردم دولت خود را تشکیل می ‎دهند و دولت خود را انتخاب می ‎کنند، در اسناد و اعلامیه‌های سازمان ملل با شروع منشور آن در سال ۱۹۴۵ مورد بررسی قرار گرفت.

سودان جنوبی از کشور‌های جدید:
سودان جنوبی در ابتدا بخش جنوبی سودان بود که خود در سال ۱۹۵۶ پس از حکومت مصر و انگلیس بزرگ شد و جمعیت سودان کاملا متغیر بود و تفاوت چشمگیری بین جمعیت مناطق شمالی و جنوبی آن وجود داشت. مناطق شمالی آن تحت سلطه پیروان اسلام بودند و بیشتر آن‌ها به زبان عربی صحبت می ‎کردند، در حالی که ساکنان مناطق جنوبی آن از اقوام آفریقایی، پیروان مسیحیت و یا مذاهب سنتی آفریقایی بودند و به زبان‌های مختلف بومی آفریقایی صحبت می ‎کردند، اما با این وجود، زبان اصلی برای مدارس، زبان انگلیسی بود.

دولت‌های قبل و بعد از استقلال که در شمال مستقر بودند، در به دست آوردن پذیرش توسط همه حوزه‌های انتخابی سیاسی متنوع سودان، به ویژه ایالت‌های جنوبی منجر به حاشیه نشینی در آن جا شدند.

با نزدیک شدن به استقلال سودان، جمعیت سودان جنوبی که نماینده بسیار کمی در دولت جدید داشت، از ترس این که کشور تحت سلطه دولت شمالی واقع شود، افزایش پیدا کرد و این تنش ها، باعث ایجاد مقاومت‌های مسلحانه و دو جنگ داخلی طولانی مدت که در سال‌های ۱۹۵۵-۷۷ و ۱۹۸۳-۲۰۰۵ اتفاق افتاد، شد.

موافقت نامه جامع صلح ۲۰۰۵ مورد حمایت سازمان ملل که برای پایان دادن به درگیری‌های طولانی مدت بین شمال و جنوب ساخته شده بود، به سودان جنوبی اعطا شد و مقدمه برگزاری همه پرسی ۶ ساله استقلال را ایجاد کرد و این همه پرسی که در ژانویه سال ۲۰۱۱ برگزار شد، با رای ۹۹% از رای دهندگان سودان جنوبی به عنوان یک کشور مستقل اعلام شد که از حمایت جامعه جهانی نیز بر خوردار بود.

جمهوری کوزو یکی از کشور‌های جدید:
در شبیه جزیره بالکان کشوری به نام جمهوری کوزو وجود دارد که دارای بنا‌هایی با معماری منحصربه فرد و دیدنی است که از دوره عثمانی باقی مانده است. با وجود اعلام استقلال این کشور از صربستان در سال ۲۰۰۸ صربستان این استقلال را نپذیرفته است. این کشور با وجود بنا‌های تاریخی و طبیعت بکر و بی نظیرش گردشگران زیادی را به خود جذب نموده است.

جمهوری کوزو

مونته نگرو و صربستان از کشور‌های جدید جهان:
در گذشته کشور‌های مونته نگرو و صربستان یک کشور بودند، اما در سال ۲۰۰۶ با برگزاری همه پرسی این دو کشور از هم جدا شده و دو کشور مستقل گشتند.

کشور مونته نگرو زیباترین سواحل و پارک‌های جنگلی جهان را دارا است. از زیباترین پارک‌های جنگلی جهانی پارک جنگلی «بیوگرادسکا گورا» است که دارای تنوع گونه‌های گیاهی فراوانی است. وجود این جاذبه‌ها و طبیعت بکر و بی نظیرش گردشگران بسیاری را راهی این کشور نموده است.

مونته نگرو

تیمور شرقی:
در جنوب شرقی آسیا و شمال غربی استرالیا کشوری به نام جمهوری دموکرات تیمور شرقی (East Timor) قرار دارد که پی شورش‌های مردم اندونزی در سال ۲۰۰۲ اعلام استقلال کرد. در این کشور ساختمان‌هایی با نقاشی‌های زیبا با قدمت ۱۳۰۰۰ سال وجود دارد که از زمان استعمار پرتقال باقی مانده است. صخره‌های مرجانی زیبایی نیز در محدوده شرقی جزیره تیمور شرقی وجود دارد. این کشور با وجود این زیبایی‌ها به علت امنیت پایینی که دارد و اعتراضات زیادی که در آن وجود دارد، از کم بازدیدکننده‌ترین کشور‌ها در آسیا است. در این کشور مسائل جنایی، سرقت، حمل اسلحه و خشونت‌های محلی فراوان است و اگر فردی کوچک‌ترین حرکت مشکوکی انجام دهد باید به سرعت کشور را ترک کند.

جمهوری پالائو از جدید‌ترین کشور‌های دنیا:
در۸۰۰ کیلومتری کشور فیلیپین و در قاره اقیانوسیه کشوری مستقل به نام جمهوری پالائو وجود دارد که در سال ۱۹۹۴ به عنوان بخشی از ایالات فدرال میکرونزی انتخاب شد و مستقل شد. این کشور جاذبه‌ها و زیبایی‌های فراوانی مانند سواحل و طبیعت بکر، کوه‌های آتش فشانی و پوشش گیاهی متنوع دارد.

جمهوری پالائو

بوسنی و هرزگوین از جدیدترین کشور‌های جهان:
کشور بوسنی و هرزگوین از سال ۱۹۹۵ از یوگسلاوی جدا شد و کشور مستقلی شد. پایتخت این کشور، «سارایوو» می‌باشد که یکی از زیباترین شهر‌های جهان است. از دیگر شهر‌های زیبای بوسنی و هرزگوین، موستار است. این کشور با زیبایی‌های خاص و شهر‌های دیدنی اش گردشگران زیادی را به خود جذب نموده است. گردشگران می‌توانند با هزینه اندک و با قطار بین دو شهر سارایوو و موستار جابه جا شوند و علاوه بر دیدن این دو شهر زیبا از دیدن رودخانه نرتوا و طبیعت زیبای طول مسیر لذت ببرند.

منبع:دانستنیها

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: