کد خبر: ۵۰۸۳۳۸
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۳

اگر خوراکی‌های مناسبی را برای وعده شام خود انتخاب کنید به طور حتم، سریع‌تر به خواب می‌روید.

خوراکی های خواب آور/علی بیگیبه گزارش شفاف، بی خوابی یک اختلال شایعی است که در بروز آن عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند.

استرس، اضطراب، مصرف غذا‌های نامناسب و سنگین، تاثیر مصرف برخی از داروها، مصرف کافئین قبل از خواب، افزایش سن، تغییرات هورمونی و... بر ایجاد بی خوابی موثر است.

ویژگی یک خواب خوب این است که زمانی که فرد می‌خوابد نسبت به اتفاقات اطرافش هوشیار نباشد و حداقل بین ۸ تا ۹ ساعت به طور عمیق خوابیده باشد. اما گاهی اوقات علاوه بر اینکه افراد دیر به خواب می‌روند ممکن است در طول شب از خواب بیدار شوند و دوباره به راحتی به خواب نروند  بنابراین در طول روز دچار خستگی و بی حالی شوند.

بی‌خوابی باعث می‌شود فرد به بیماری‌های از قبیل افسردگی، بیماری‌های قلبی، عروقی، چاقی و... مبتلا شود. را‌ه‌های مختلفی برای درمان بی خوابی مثل طب سوزنی، استفاده از دارو‌های آرام بخش و خواب آور، یوگا و مدیتیشن وجوددارد اما یکی از راحت‌ترین و بی عارضه‌ترین راه‌ها استفاده از مواد غذایی و خوراکی‌های خواب آور است.

خوراکی‌های خواب آور

سوپ جو

مصرف غذا‌های چرب و سنگین قبل از خواب به شدت بر بی خوابی تاثیرگذار است. مصرف غذا‌های چرب و سنگین قبل از خواب به خوبی هضم نمی‌شوند و مشکلاتی برای معده و دستگاه گوارشی ایجاد می‌کند. پس بهترین گزینه برای وعده شام، استفاده از غذا‌های سبک است. سوپ جو یکی از غذا‌هایی است که به خوبی هضم می‌شود.

مصرف شیر

مصرف شیر
مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار بر ایجاد بی خوابی کمک می‌کند. کافئین خاصیت انرژی زا دارد و تاثیر آن تا ۱۲ ساعت بر بدن باقی می‌ماند؛ همین امر باعث بی‌خوابی می‌شود. بهتر است تا ۱۲ ساعت قبل از خواب از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار خودداری کنید.

شیر یکی از نوشیدنی‌هایی است که سرشار از ویتامین‌ و مواد معدنی است. شیر حاوی کلسیم، فسفر، آهن و منیزیم است. یکی از هورمون‌های که در مغز وظیفه تنظیم خواب را دارد هورمون ملوتین است. مصرف شیر ولرم قبل از خواب به افزایش هورمون ملوتین کمک می‌کند و باعث می‌شود فرد خواب خوبی داشته باشد.

انواع دمنوش‌ها
مصرف دمنوش گیاهان گل گاو زبان، بهار نارنج، بادرنجبویه، سنبل الطیب و چای بابونه به داشتن خواب بهتر در شب کمک می‌کند. به عنوان مثال سنبل الطیب دارای خاصیت ضد استرس، اضطراب و آرامش بخش است و از همه مهم‌تر برای درمان بی‌خوابی موثر است بنابراین جایگزین مناسبی برای مصرف دارو‌های شیمایی خواب آور است.

عدس
یکی از اصلی‌ترین دلایل بی‌خوابی و یا داشتن خواب نامناسب در شب در برخی از افراد، کم خونی و فقر آهن است. عدس در بین حبوبات از میزان زیادی آهن برخوردار است و خاصیت خون سازی دارد که بر رفع کم خونی کمک می‌کند.

موز
اگر شما جزو افرادی هستید که در شب، از خواب عمیقی بر خوردار نیستید و یا یک روز خسته کننده داشته اید، بهتر است چند ساعت قبل از خواب موز مصرف کنید. موز جزو میوه‌های است که سرشار از پتاسیم بوده  که به داشتن خواب بهتر کمک می‌کند و باعث می‌شود تا خواب عمیق و بی وقفه‌ای را داشته با‌شید. همچنین فیبر موجود در موز به راحتی هضم می‌شود و مشکلات گوارشی را به همراه ندارد.

موز خواب آور است

چای سبز و زیره
چایی سبز و زیره هر دو خاصیت آرام بخش و ضد استرس دارند که به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند.

عسل
یکی دیگر از خوراکی‌هایی که خاصیت خواب آوری دارد، عسل است. عسل را می‌توان همراه با شیر مصرف کرد که ترکیب این دو باهم تاثیر بیشتری را بر خواب دارد.

کاهو
قبل از خواب کاهو بخورید. کاهو از جمله خوراکی‌هایی است که باعث می‌شود تا سیستم عصبی آرام شود. آرام بخش و خواب آور بودن کاهو به دلیل وجود لاکتوسین است که به تنظیم خواب می‌پردازد. اما نباید فراموش کرد مصرف زیاد آن مضر است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: