کد خبر: ۵۰۸۵۶۱
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۳

به تعویق انداختن عمل‌های جراحی ضروری ارتوپدی از جمله شکستگی‌ها به دلیل ترس از کرونا خطرناک است.

به گزارش شفاف، محمد قریشی متخصص ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه برخی از افراد علی رغم گذشت هفته‌ها از شکستگی اندام، به خاطر ترس از ابتلا به کرونا به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند، نسبت به خطرات به تعویق انداختن عمل‌های جراحی ضروری ارتوپدی از جمله شکستگی ها، هشدار داد.عمل‌های جراحی ارتوپدی به دو دسته اورژانسی و غیراورژانسی تقسیم می‌شود. دسته اول عمل‌های اورژانسی مانند شکستگی‌ها هستند که امکان به تعویق انداختن آن‌ها وجود ندارد.

رئیس بیمارستان اختر با تاکید بر عدم به تعویق انداختن چنین عمل‌های ضروری در دوران شیوع کرونا، گفت: برای مثال اگر فرد مسنی بر اثر زمین خوردگی دچار شکستگی لگن شده است، باید حتما به مراکز درمانی مراجعه و به دلیل شیوع کرونا نباید از مراجعه به پزشک امتناع کند.

این متخصص با بیان اینکه اخیرا بیمارانی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند که هفته‌ها از شکستگی اندام آن‌ها گذشته است، اما به دلیل ترس از ابتلا به کرونا، عمل جراحی خود را به تعویق انداخته اند، توضیح داد: این درحالی است که اگر بیمار در زمان مناسب به پزشک مراجعه کند امکان بهبود ناحیه آسیب دیده بسیار بیشتر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: مردم باید بدانند که برای مثال اگر فرد مسنی در خانواده دارند که به علت زمین خوردگی در راه رفتن دچار مشکل شده است، احتمال دارد دچار شکستگی شده باشد و باید حتما به پزشک مراجعه کنند.

رئیس بیمارستان اختر درباره عمل‌های جراحی ارتوپدی غیراورژانسی توضیح داد: می‌توان به طورکلی عمل‌های جراحی ارتوپدی غیر شکستگی را غیر اورژانسی محسوب کرد، البته گاهی اوقات در موارد غیر شکستگی هم عمل‌های اورژانسی وجود دارد، اما این موارد از استثنا‌ها محسوب می‌شوند.

قریشی ادامه داد: برعکس مواردی که درباره به تعویق انداختن عمل‌های اورژانسی گفته شد، متاسفانه برخی افراد فکر می‌کنند، چون در خانه مانده اند، دوران شیوع کرونا فرصت مناسبی برای انجام جراحی‌های غیراورژانسی همچون درمان درد زانو، شانه یا دیسک کمر و گزگز دست و پاست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه افزود: افراد باید انجام این عمل‌های غیرضروری را به زمانی موکول کنند که شرایط به حالت عادی بازگشته است و لزومی ندارد مردم در حال حاضر پیگیر درد‌های مزمن اسکلتی و عضلانی باشند.

او افزود: حتی می‌توان گفت در حال حاضر نه تنها انجام عمل‌های غیر اورژانسی ارتوپدی باید به تعویق انداخته شود، بلکه مراجعه به مراکز درمانی نیز در دوران شیوع کرونا توصیه نمی‌شود.

این متخصص یادآور شد: افرادی که از درد‌های مزمن عضلانی و اسکلتی رنج می‌برند، باتوجه به شیوع کرونا می‌توانند با مصرف مسکن‌های معمول درد را کاهش دهند و اقدام به انجام عمل‌های غیر اورژانسی نکنند.

 قریشی در پایان تاکید کرد: البته با تمهیداتی که برای ایجاد بخش ایزوله در بیمارستان اختر به عنوان مرکز ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دیده ایم امکان انجام عمل جراحی برای بیماران کرونایی که دچار شکستگی شده اند نیز فراهم است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: