کد خبر: ۵۰۸۹۰۵
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰

روسیه در ماه میلادی گذشته (اواسط خرداد تا اواسط تیر) در تولید نفت از عربستان پیشی گرفت و پس از آمریکا مقام دوم را بدست آورد.

                          روسیه در تولید نفت از عربستان پیشی گرفت

به گزارش شفاف،  پیش از این نیز روسیه در زمستان سال ۲۰۱۸ موفق شده بود مقان دوم را در تولید نفت از آن خود کند.

روسیه در حالی ماه گذشته میلادی در جایگاه دوم قرار گرفت که تولید نفت این کشور طبق توافق کاهش تولید برای جلوگیری از سقوط قیمت نفت میان اعضای اوپک و غیر اوپک همکار با اوپک موسوم به اوپک پلاس، 16.8 درصد کاهش یافته بود.

عربستان طبق این توافق ۲۹،۳ درصد از تولید نفت خود کاست.

پیشتر عربستان سعودی اعلام کرده بود در پی افت شدید تقاضا و قیمت، دکل‌های نفتی فراساحلی خود را غیرفعال کرده است ضمن اینکه آغاز پروژه توسعه ۱۸ میلیارد دلاری خود را به تاخیر انداخته است.

الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه چند روز پیش پس از نشست وزیران اوپک پلاس با شرکت عربستان اعلام کرد: کشورهای عضو اوپک پلاس با کاهش محدودیت تولید نفت در ماه اوت و سپتامبر موافقت کردند.

وی اظهار داشت: تصمیم اوپک پلاس برای کاهش محدودیت تولید نفت، بر اوضاع بازار جهانی نفت تاثیر منفی نمی گذارد.

وی خاطرنشان کرد که افزایش سهمیه تولید نفت نباید به صورت قابل توجهی بر بازار و افزایش صادرات نفت تاثیر بگذارد زیرا ماه اوت دوره تقاضای گسترده برای محصولات نفتی و افزایش سفرها و لغو محدودیت بر اثر انتشار همه گیر بیماری کرونا است.

نوواک با اشاره به افزایش تقاضای داخلی برای خرید نفت اضافه کرد: در روسیه نیز ما شاهد احیای تدریجی سطح تقاضا برای خرید نفت هستیم که امکان می دهد اعلام کنیم بخش عمده افزایش تولید نفت برای تامین مصارف داخلی خواهد بود.

وزیر انرژی روسیه گفت: امکان برای افزایش تولید نفت در ماه اوت خبر مثبتی برای شرکت های نفت روسیه است که می توانند از این راه وضع مالی خود را بهتر کنند.

وی ادامه داد: علاوه بر آن تصمیم اوپک پلاس برای کاهش محدودیت تولید نفت بر روند اجرای بودجه روسیه و اجرای تعهدات اجتماعی دولت تاثیر مثبت می گذارد.

به گفته نوواک، روسیه به صورت کامل مفاد توافق اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت را اجرا کرد و سطح اجرای آن 99 درصد حجم اعلام شده برای کاهش تولید نفت بود.

وی خاطرنشان کرد: در ماه اوت شرکت های روسی می توانند براساس توافق اوپک پلاس تولید نفت خود را افزایش دهند اما توافق بطور کامل اجرا خواهد شد.

وزیر انرژی روسیه سپس به افزایش سطح تقاضا برای خرید نفت در بازار جهانی اشاره کرد و افزود: اگر در ماه آوریل سطح تقاضای خرید نفت نسبت به یک سال پیش 25 میلیون بشکه در روز کاهش یافته بود در ماه اوت بطور میانگین نسبت به یک سال پیش 10 میلیون بشکه در روز کاهش داشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: