کد خبر: ۵۱۰۷۰۵
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۴

با ترکیب نانولوله‌ها و نخ، می‌توان منسوجاتی تولید کرد که قابلیت خنک‌کردن دارند و برای فصل گرما مناسب هستند.

به گزارش شفاف، گروهی از محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی، موفق به ارائه منسوجات هوشمند شده ‌اند. آن‌ها ماده انعطاف‌پذیر جدیدی ساختند که دارای خواص ترموالکتریک است و می‌تواند اختلاف دما را به برق و بالعکس تبدیل کند.

کونیا چاترجی، از محققان علوم الیاف و پلیمر، در پروژه دکتری خود این سوال را مطرح کرد که آیا می‌توان الیاف را با مواد ترموالکتریک ترکیب کرد؟ چگونه چنین کاری امکان‌پذیر است؟

مواد ترموالکتریک فعلی بسیار سنگین و شکننده هستند به طوری که از آن‌ها می‌توان برای تولید اجسام بزرگ استفاده کرد، اما برای تولید لباس مناسب نیستند.

این گروه تحقیقاتی از نانولوله‌های کربنی برای این کار استفاده کردند چرا که نانولوله‌های کربنی دارای پتانسیل بالایی برای تولید پارچه‌های هوشمند هستند. این نانولوله‌ها نیاز به پردازش قابل توجهی ندارند و تنها یک غوطه‌وری یک ساعته در حمام الکل کافی است.

هدف این است که این فیلم نازک از جنس نانولوله‌ها را در فرآیند تولید منسوجات به‌کار برد که برای این‌کار لازم است آن را به نخ چسباند. این نخ‌ها را می‌توان برای تولید پارچه با خاصیت تنظیم دما به‌کار برد.

در آزمایش انجام شده، این ماده توانست تنها با یک باتری ۵ ولتی، ۱٫۸ درجه فارنهایت فضای اطراف را خنک کند. شاید این مقدار چندان زیاد به نظر نرسد، اما وقتی روی پوست قرار می‌گیرد، فرد را ترغیب می‌کند تا ترموستات را تغییر دهد.

استفاده از منسوجاتی که قابلیت خنک‌کردن دارند به کارگرانی که تجهیزات محافظت شخصی استفاده می‌کنند، کمک کرده تا مدت زمان بیشتری بتوانند در این تجهیزات راحت بمانند. برای مثال، آتش‌نشان‌ها با اطمینان از خنک شدن توسط این لباس‌ها با اطمینان بالاتری می‌توانند در محیط‌هایی با دمای بالا بمانند.

گام بعدی محققان تلاش برای مقیاس‌پذیر کردن این فناوری است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: