کد خبر: ۵۱۱۳۱۰
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰

وزارت امور خارجه ترکیه پس از اعمال لغو محدود تحریم‌های تسلیحاتی آمریکا علیه قبرس گفت که آنکارا دست به اقدامات مقابله‌ای می‌زند.

                          واکنش ترکیه به لغو تحریم آمریکا علیه قبرس

به گزارش شفاف، وزارت امور خارجه ترکیه سه‌شنبه شب اقدام آمریکا برای لغو محدود تحریم تسلیحاتی علیه قبرس را ناسازگار با روح اتحاد میان آنکارا و واشنگتن دانست و گفت که این اقدام فضای صلح‌آمیز موجود را مسموم می‌کند.

وزارت خارجه ترکیه تاکید کرد که اگر ایالات متحده در این تصمیم بازنگری نکند، آنکارا اقداماتی را برای مقابله اتخاذ خواهد کرد.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا ساعاتی پیش اعلام کرد که واشنگتن معافیتی یک ساله برای فروش تجهیزات و خدمات دفاعی غیرمهلک به قبرس در نظر گرفته و همکاری‌های امنیتی خود را با این جمهوری افزایش می‌دهد.

این اقدام آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که تنش‌ها میان ترکیه و یونان بر سر منابع نفت و گاز شرق مدیترانه در هفته‌های اخیر ابعاد تازه‌تری به خود گرفته است.

این اختلاف با آغاز اکتشافات گاز توسط ترکیه در نزدیکی سواحل یونان در شرق مدیترانه شدت یافته است. در این مأموریت، کشتی تحقیقاتی «عروج رییس» (Oruc Reis) ترکیه به همراه کشتی‌های جنگی در حال جست وجو برای یافتن میادین احتمالی گاز در جنوب سواحل ترکیه است.

در نتیجه این تنش ها، حضور نظامی فرانسه در این منطقه تقویت شده و آمریکا نیز یک فروند کشتی جنگی خود را در آب های نزدیک جزیره کِرِت یونان مستقر کرده است.

کنگره آمریکا سال گذشته با تصویب قانونی به لغو تحریم‌های چندین دهه‌ای تسلیحاتی علیه قبرس پایان داد.

تحریم تسلیحاتی آمریکا علیه قبرس به سال ۱۹۸۷ باز می‌گردد که با هدف جلوگیری از رقابت تسلیحاتی و تشویق برای سازش صلح بین یونانی‌تبارها و ترک‌تبارهای این جزیره اعمال شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: