کد خبر: ۵۱۱۳۲۶
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۸

مسعود احمدی افزادی جزئیات آموزش غیرحضوری ۱۴ میلیون دانش آموز کشور در مدرسه تلویزیونی ایران را تشریح کرد.

به گزارش شفاف، مسعود احمدی افزادی مدیر شبکه آموزش سیما گفت: مدرسه تلویزیونی ایران از دهم اسفند همزمان با تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی به دلیل شیوع کرونا در کشور کار خود را آغاز کرد و با استقبال بسیار خوب خانواده‌ها، دانش آموزان و مخاطبان همراه شد.

وی درباره دومین سال تجربه مدرسه تلویزیونی ایران ادامه داد: با ادامه شرایط خاص آموزشی در کشور، از پنج شنبه ۱۳ شهریور، برنامه‌های «شکوفه‌های حسینی» را روی آنتن می‌بریم که این برنامه مختص کلاس اولی هاست.روز شنبه ۱۵ شهریور زنگ «مدرسه تلویزیونی ایران» به صدا در خواهد آورد و کار آن با حضور دست اندرکاران یعنی معلمان، دبیران و مجریان ان شاءالله آغاز خواهد شد و زنگ مدرسه به صدا در خواهد آمد.

مدیر شبکه آموزش سیما ادامه داد:در این دوره شبکه آموزش سیما به عنوان شبکه محوری روزانه حدود ۱۱ ساعت از برنامه‌های خود را به کلاس‌های درسی و آموزشی اختصاص می‌دهد. شبکه چهار سیما با ۵ ساعت و شبکه قرآن و معارف سیما هم با ۳ ساعت برنامه در طول روز به امر آموزش ۱۴ میلیون دانش آموز می‌پردازد.

وی گفت:این سه شبکه سیما در مجموع روزانه بیش از ۴۰ کلاس درس برای مقاطع مختلف ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم  با پوشش بیش از ۹۸ درصدی جمعیت کشور خواهند داشت.

 احمدی افزادی ادامه داد: شبکه آموزش از ساعت ۸ صبح تا ۹:۳۰ دروس مربوط به متوسطه دوم، کار و دانش و فنی و حرفه ای از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۳:۳۰،درس‌های مقطع ابتدایی از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶ دروس مقطع متوسطه اول از ساعت ۱۶ تا ۱۹ را در دستور کار دارد. از ساعت ۲۱:۳۰ تا ۲۲:۳۰ هم دروس متوسطه دوم در رشته‌های تجربی و فنی و حرفه‌ای و درس‌های عمومی مقطع متوسطه دوم روی آنتن می‌رود.

وی افزود:شبکه چهار سیما هم از ساعت ۸ صبح تا ۱۳رشته علوم انسانی متوسطه دوم و همچنین دروس مشترک رشته‌های علوم و معارف اسلامی و دروس تخصصی رشته علوم ریاضی را ارائه می‌کند.شبکه قرآن و معارف هم دروس مرتبط با قرآن، دینی، عربی و همچنین درس‌های تخصصی علوم و معارف اسلامی را در دستور کار آموزش دارد.

آغاز عصر نوینی در حوزه رسانه‌ای آموزشی

مدیر شبکه آموزش، مدرسه تلویزیونی را تجربه بدیعی توصیف و تاکید کرد:این ابتکار صداوسیما به نوعی آغازگر عصر نوینی در حوزه رسانه‌ای آموزشی است و در این مدت، رسانه معلم و آموزشی را ارائه کردیم که در دنیا از لحاظ پوشش و گستردگی کم نظیر است.

وی در خصوص برنامه‌های پرورشی این مدرسه هم گفت: دیگر شبکه‌های سیما هم به کمک مدرسه تلویزیونی ایران خواهند آمد به طوریکه برنامه‌های خانواده و مهم شبکه‌های سراسری بحث‌های مشاوره و پرورشی را ارائه خواهند کرد. در حوزه تربیت بدنی هم برنامه‌هایی تهیه و تولید شده است که در فواصل برنامه‌های ما پخش خواهد شد.

احمدی افزادی تاکید کرد: بحث مهم تربیتی و پرورشی که مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار دارد جزو اولویت‌های مهم رسانه ملی است و تلاش کردیم امسال نسبت به سال تحصیلی گذشته جدی‌تر و جامع‌تر عمل کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از محور‌های مهم و عمده مدرسه تلویزیونی پاسداشت و ترویج زبان فارسی است، اظهار داشت:روز‌های جمعه کلاس‌های مدرسه تلویزیونی در مقطع ابتدایی بیشتر در حوزه نوشتن املا و نگارش فارسی است. همچنین به دبیران و معلمان ارجمند و مجریان هم تاکید شده است که در حوزه ترویج زبان فارسی بکوشند و از اصطلاحات بیگانه و خارجی استفاده نکنند.

تعاملی شدن مدرسه تلویزیونی با کمک معلمان مدارس

مدیر شبکه آموزش خاطرنشان کرد: در خصوص تعاملی شدن مدرسه تلویزیونی ایران، معلمان و دبیران سراسر کشور، پشتیبان آموزشی برای محتوای دروس ارائه شده در تلویزیون خواهند بود و پرسش و پاسخ‌ها و حل مسائل توسط پشتیبانان سراسر کشور که معلمان و دبیران هستند، در کلاس‌های حضوری مدارس تمرین خواهد شد.

آرشیو کلاس‌ها

احمدی افزادی تصریح کرد:نکته مهم دیگر بحث استفاده دوباره دانش آموزان از محتوا‌های تصویری درسی هست که از سوی معلمان در مدرسه تلویزیونی ارائه می‌شود و برای این منظور دانش آموزانی که قصد مرور یا فراگیری دوباره کلاس را دارند می‌توانند از آرشیو سایت شبکه آموزش سیما، تلوبیون یا نرم افزار‌های جانبی استفاده کنند.

حضور رابط ناشنوایان در مدرسه

وی درباره توجه مدرسه تلویزیونی ایران به ناشنوایان گفت:در این باره رابط ناشنوایان را از ابتدای سال تحصیلی در مدرسه خواهیم داشت و به تدریج در مقاطع مختلف همراه این عزیزان خواهند بود.

احمدی افزادی در پایان با تاکید بر حرکت جهادی رسانه ملی و وزارت آموزش و پرورش دراین حوزه گفت: این اقدام در تاریخ آموزش و پرورش ما بی نظیر است و ان شاءالله دانش آموزان ما در این شرایط ویژه بتوانند از مدرسه تلویزیونی بیشترین بهره را ببرند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: