کد خبر: ۵۱۴۲۶۴
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰

تنها چند ساعت از استعفای معاون وزیر دفاع آمریکا در امور سیاسی نمی گذرد که دقایقی پیش خبر استعفای معاون مارک اسپر در امور اطلاعاتی نیز منتشر شد.

                          استعفا و کناره‌گیری چند مقام ارشد پنتاگون

به گزارش شفاف، چهار روز پس از اعلام پیروزی جو بایدن نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا، پنتاگون در روزهای اخیر شاهد روند خروج رییس و مقامات ارشد وزارت دفاع بوده است.

در همین رابطه شبکه سی ان ان بامداد چهارشنبه گزارش داد که "جوزف کرنان" دریاسالار بازنشسته نیروی دریایی آمریکا که هم اکنون معاون اطلاعات وزیر دفاع است محل کار خود را ترک کرده و مشخص نیست که آیا وی استعفا کرده و یا اخراج شده است؟

یک مقام وزارت دفاع آمریکا به سی ان ان گفت: کرنان قصد داشت مدتی پس از انتخابات ۲۰۲۰ دولت را ترک کند اما خروج وی تسریع شده است.

استعفای دریاسالار کرنان در حالی منتشر می‌شود که امشب (سه شنبه) جیمز اندرسون معاون مارک اسپر و عالی ترین مقام سیاسی پنتاگون سه شنبه شب استعفا کرد.

گفته می‌شود اندرسون به دلیل داشتن اختلاف با کاخ سفید از مقام خود استعفا کرده است.

استعفای اندرسون معاون وزیر دفاع آمریکا در امور سیاست، به طور بالقوه زمینه را برای ورود "آنتونی تاتا" نامزد جنجالی دونالد ترامپ برای مهمترین مشاغل سیاسی که به دلیل توییت‌های اسلام هراسی مورد توجه قرار گرفت، باز می‌کند.

به نوشته پولیتکو، اندرسون در حالی صبح سه شنبه (به وقت محلی) استعفا خود را اعلام کرد که انتظار می‌رفت کاخ سفید در روزهای آینده از وی بخواهد تا کناره گیری خود را اعلام کند.

استعفای اندرسون در حالی اعلام می شود که ترامپ دو روز بعد از اعلام پیروزی بایدن نامزد دموکرات ها در پیامی توئیتری اسپر را اخراج و کریستوفر میلر مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریسم را به عنوان سرپرست وزارت دفاع تعیین کرد.

روابط اسپر و ترامپ تابستان گذشته با مخالفت اسپر با طرح ترامپ برای اعزام نیرو در واکنش به اعتراضات علیه نژادپرستی تیره شد.

اسپر به میلیتاری تایمز گفت قصد نداشته از پست خود کناره گیری کند اما انتظارش را داشت که در یک زمان نامعلوم دوره خدمت او تمام شود.

وی به این رسانه گفت که اگر ترامپ با ارتقای الکساندر ویندمن سرهنگ ارتش که مورد تایید پنتاگون بود، مخالفت می کرد «مطمئنا» استعفا می داد. ویندمن در تحقیقات استیضاح ترامپ بر سر پرونده دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶میلادی شهادت داده بود. این سرهنگ ارتش در نهایت بعد از تاخیر در ارتقای شغلی خود را بازنشسته کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: