کد خبر: ۵۱۶۶۶۶
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۱

پکن ادعاهای دو سناتور آمریکایی مبنی بر اینکه چین به دنبال استفاده از یک پروژه کابلی زیر دریایی چندین میلیون دلاری در اقیانوس آرام به منظور جاسوسی است، "تهمت محض" توصیف کرد.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: سناتورهای آمریکایی تد کروز و مارکو روبیو با هر آنچه چین انجام دهد، مخالف هستند. آنها همواره دروغ می‌گویند تا وجهه چین را برای دستیابی به اهداف سیاسی تخریب کنند. ادعاهای آنها تهمت محض با هدف توجیه سرکوب گستاخانه شرکت‌های چینی پیشرفته در عرصه فناوری است.

این سخنگو همچنین گفت که دولت چین در حال ترغیب شرکت‌های داخلی برای همکاری سرمایه‌گذاری در خارج بر پایه "اصول بازار، قوانین بین‌المللی و قوانین کشور میزبان" است.

در همین حال، چین اتهاماتی درباره جاسوسی را متوجه واشنگتن کرد و به ادامه تحرکات شناسایی جهانی آمریکا تاکید کرده و به برنامه پریسم آژانس امنیت ملی آمریکا (ان‌اس‌ای) اشاره کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: این ایالات متحده است که از زمان ظهور پریسم در سرتاسر جهان، حتی در مورد متحدان خود، سرقت اطلاعاتی گسترده‌ای انجام داده است. آمریکا یک امپراتوری واقعی هک و سرقت است. جهان شاهد این ترفند آمریکاست که دیگران را به تهمت آلوده می‌کند و خودش را زیبا جلوه می‌دهد.

این اظهارات به دنبال انتشار گزارشی در رویترز مطرح می‌شود که تاکید داشت این دو سناتور در نامه‌ای به ایالات فدرال میکرونزی هشدار دادند که اگر چین در مناقصه‌ای برای نظارت بر آژانس‌های توسعه برنده شود، خطر تضعیف امنیت پروژه حساس کابل زیردریایی وجود دارد. آنها گفتند، چین ممکن است از این پروژه برای انجام کمپین‌های جاسوسی و تهدید ژئوپلیتیکی سوءاستفاده کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: