کد خبر: ۵۱۶۷۲۹
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰

در هفته گذشته تب #واکسن_ بخرید داغ شد و برخی‌ها روی این مطالبه عمومی و بر حق مردم موج سواری کردند.

پشت‌پرده جریان #واکسن_بخرید/ خبر‌های خوش خرید واکسن کرونا در پاسخ به مطالبه مردم

به گزارش شفاف، یک هفته ای است که این موضوع کم و بیش  به چشممان خورده است و همچنان ادامه دارد، مطالبه به حقی که از طرفی برخی اهل علم و متخصصان یا حتی مردم عادی مطرح می شود که نگران جان خود و عزیزانشان هستند.

#واکسن_ بخرید تب داغی که راه افتاده است و افراد را تشویق به یک مطالبه ملی می‌کند، اما جالب است بدانید که این هشتگ زدن‌ها و تحریک‌ها برای خرید واکسن پشت پرده هایی دارد و رسانه های فارسی زبان از لندن و واشنگتن #واکسن_بخرید را کارزار توییتری کاربران ایرانی معرفی کردند و اینجا بود که برای خیلی ها روشن شد، ماجرا فراتر از یک خواست و مطالبه عمومی است و این رسانه ها سعی دارند تا با سوء استفاده، مطالبه تامین واکسن کرونا و سلامت مردم را سیاسی کنند.

این بار برخی ها در آن سوی مرزها هدایت یک عملیات ضد ایرانی را با اسم رمز «واکسن بخرید»  به دست گرفتند هر چند همیشه تیرشان به سنگ می خورد اما غرض ورزی ها حتی در اطلاع رسانی های ساده شبکه فارسی زبان در لندن به وضوح روشن است، در شرایطی که شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا در انگلیس این کشور را با وضع بغرنج و نگران کننده ای مواجه کرده، رسانه متعلق به دولت و بنگاه سخن پراکنی ملکه انگلیس برای اعلام آمار مرگ و میر کرونا در ایران از تصویر قبرستان  و برای اعلام خبر مرگ و میر کرونا در انگلیس از تصویر مردم خندان این کشور استفاده می کند.

در نهایت پس از چند روز تب داغ #واکسن_بخرید، وزیر بهداشت خبرهای خوشی از تامین واکسن کرونا داد و اعلام کرد که برای ده درصد جمعیت کشور از طریق کوواکس سازمان جهانی بهداشت واکسن خریده ایم.

نمکی گفت: با چانه زنی ۸ میلیون دوز سهمیه را به ۱۶ میلیون دوز رسانده و واکسن کرونا را پیش خرید کرده ایم و مشکل نقل و انتقال پول حل و سبد واکسن‌های ایران از کوواکس تضمین شده است.

وزیر بهداشت درباره دست های پشت پرده آن سوی مرزها و زخم هایی که در دوران کرونا به ایران زده شد، گفت: در شرایطی که بیماران اروپایی در چمن بیمارستان بستری می شدند، در هیچ نقطه ای از کشور بیماری پشت درب بیمارستان نماند و این #واکسن_ بخرید زخمی جدید از خنجر کهنه و آشنا برای ماست و ما این خنجر از پشت خوردن ها را امروز تجربه نکرده ایم؛ بلکه روزهای نخست شیوع کرونا بسیار خنجر خوردیم اما هرگز نظام سلامت را به سیاست پیوند نزدیم و نمی زنیم.

نکته اصلی ماجرا اینجاست؛ عامل این زخم جدید همین مدعیان حقوق بشر و مردم ایران هستند، آنها خودشان راه را بر ما می بندند و بعد مانند دایه مهربانتر از مادر وسط میدان میایند و خود را حامی مردم معرفی می کنند.

 #واکسن_بخرید

مشکل پرداخت پول واکسن کرونا از کجا آب می خورد؟

کمی به عقب بر می گردیم، اواسط مهرماه بود که مسئولان وزارت بهداشت از خبر پیش خرید واکسن کرونا از کوواکس سخن گفتند و اعلام کردند که به زودی هزینه پیش خرید واکسن کرونا پرداخت خواهد شد اما پس از مدتی تلاش، مسئولان بانک مرکزی و وزارت بهداشت از سد راه ایران برای خرید واکسن کرونا سخن گفتند چرا که در سایه تحریم های ظالمانه آمریکا امکان نقل و انتقال پول برای پیش خرید واکسن کرونا میسر نشد و در نهایت رئیس کل بانک مرکزی نسبت به مطالبه مردم و سوء استفاده از این موضوع واکنش نشان داد.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تلاش های ایران برای خرید واکسن کرونا  بیان کرد: اساساً خرید کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی به هیچ عنوان نباید مشمول تحریم باشند و نباید نیازمند دریافت هیچ مجوزی باشند. البته تمام تحریمهای آمریکا علیه ایران از نظر ما نامشروع و خلاف حقوق بین الملل است و هیچ مبنای قابل قبولی برای آنها وجود ندارد.

وی ادامه داد: اما دولت ترامپ در راستای سیاست فشار حداکثری یا به عبارت بهتر زورگویی و یکجانبه گرایی حداکثری، تمام قواعد حقوق بین الملل را زیرپا گذاشته که یکی از آنها تحریم کل نظام مالی ایران و تمام بانکهای ایرانی است. همین که آمریکا بانک مرکزی و تمام بانکهای ایرانی را تحریم می کند و صادرات نفت، محصولات پتروشیمی و سایر اقلام صادراتی ایران را تحریم می کند، نشان دهنده این است که هیچ حد و مرزی در اعمال فشار علیه مردم ایران قائل نیست.

رئیس بانک مرکزی بیان کرد:  وزارت بهداشت ایران، برای خرید واکسن کرونا توافقاتی با کوواکس داشته است. مبلغ مشخصی هم باید از طرف ایران پرداخت شود که بخشی از آن به عنوان پیش پرداخت باید به حساب ذینفع در یک بانک اروپایی پرداخت شود و همین که این پرداخت برای واکسن کرونا بوده و فرستنده و ذینفع پول هم مشخص است باید کفایت کند و نباید هیچ دلیل و سند دیگری برای این موضوع نیاز باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: مورد مصرف واکسن کرونا مشخص است و هیچ کارکرد دیگری ندارد اما به دلیل فشارهایی که آمریکایی ها بر بانک های مختلف اروپایی آورده اند و آنها را از کار با ایران ترسانده و جریمه های بسیار سنگینی را علیه آنها تحمیل کرده اند، بانک مقصد در صورتی حاضر است پول را دریافت کند که مجوز اختصاصی و موردی توسط آمریکا صادر شود و تمام مراحل انتقال پول به صراحت در آن ذکر شود.

تلاش های برای دور زدن تحریم ها و نقل و انتقال پول ادامه داشت اما رسانه های فارسی زبان آن سوی مرزها باز هم دست به کار شدند و شب یلدا را برای ترند کردن #واکسن_بخرید انتخاب کردند، انتخابی که بسیار هوشمندانه بود چرا که در این شب استفاده مردم از شبکه های مجازی به شدت افزایش پیدا کرد، از طرفی در یلدا بیشتر ایرانیان تا پاسی از شب بیدار هستند و این فرصت مناسبی برای رسیدن به آمار بالایی از #واکسن_بخرید بود.

واکسن کرونا

واکسن بخرید؛ اسم رمز عملیات فریب مردم ایران

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در شبکه های اجتماعی نوشت: «در ادامه پروژه تحریم دارو، تحریم وام IMF، تحریم ماسک، تحریم تجهیزات حفاظتی، تحریم کیت تشخیصی PCR، تحریم رپیدتست کرونا، این بار رمز عملیات فریب و عنوان مستعار پیوست رسانه ای تحریم: واکسن بخرید.

خیلی ممنون! خوب شد گفتید!.»

علیرضا وهاب‌زاده مشاور رسانه‌ای وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم با انتشار پستی در صفحه شخصی‌ خود در شبکه‌های اجتماعی، به حواشی اخیر درباره واردات واکسن کرونا واکنش نشان داد و نوشت: «مطالبه واکسن یک حق است برای همه مردم؛ وزارت بهداشت هم از تمام منابع رسمی و مطمئن دنیا با تمام مشکلات پیش‌رو پیگیر این حق مردم است اما هشتگ #واکسن_بخرید آدرس غلط است.

اگر واقعا دغدغه سلامت و تامین دارو داریم باید مطالبه #رفع_تحریم_دارو  و بازشدن راه مطمئن انتقال پول داشته باشیم.»

حل مشکل خرید واکسن کرونا؛ وقتی نقشه های شوم نقش بر آب می شود

با وجود پرده برداری مسئولان از اقدامات برای تحریک مردم ایران اما باز هم فراخوان دوباره ای برای #واکسن_بخرید در فضای مجازی راه افتاد  و پنچ شنبه شب برای طوفان توییتری دوم انتخاب شد؛ باز هم زمانی که مردم بیشتر در فضای مجازی هستند و بسیاری تا نیمه های شب در شبکه های مجازی فعالیت می کنند، اما پن شنبه صبح رئیس بانک مرکزی و سخنگوی دولت از گره گشایی نقل و انتقال پول و مشکل خرید واکسن کرونا خبر دادند.

علی ربیعی سخنگوی دولت در صفحه شخصی خود در توئیتر با بیان اینکه بالاخره پیگیری دولت، به خصوص تلاش بی‌وقفه بانک مرکزی به ثمرنشست و یک بامداد پنجشنبه مجوز انتقال پول برای خرید ‎واکسن کرونا از طریق یک بانک صادر شد، گفت: در این مرحله دویست میلیون یورو اختصاص یافته و بانک مرکزی به هر میزان که لازم باشد منابع ارزی برای خرید واکسن کرونا تامین می‌کند.

ربیعی افزود: ‏دولت از اولین روز‌ها و هفته‌های شیوع ‎کووید ۱۹ راهبرد تولید و ‎خرید واکسن را در دستور کار خود داشت و به رغم موانع متعدد ضمن حمایت از تولید داخلی، برای خرید از خارج و از راه‌ها و منابع مختلف تلاش کرد. امروز در هر دو زمینه، به موفقیت‌های امیدبخشی رسیده‌ایم.

وی تاکید کرد: ‏در دفاع از معیشت و ‎سلامت مردم کوتاه نخواهیم آمد و اطمینان داریم که فشار حداکثری و ‎تحریم در برابر اراده مردم و همت دولت به زانو خواهد افتاد.

واکسن کووید 19

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی با انتشار پستی در صفحه شخصی اینستاگرام خود از حل مشکل خرید واکسن کرونا خبر داد و نوشت:
 
«در یکی از پست‌های قبلی ام تاکید کردم تحریم آمریکا و نیاز به اخذ موافقت اوفک موجب شده که مرحله خرید واکسن کرونا از کواکس با مشکل و تاخیر روبه‌رو شود.

در این خصوص چند نکته را برای اطلاع مردم عزیز اعلام می‌کنم:

۱_ موافقت اولیه برای انتقال از حساب یک بانک (غیر از منابع بانک مرکزی در کره) بامداد امروز دریافت شد و دستور پرداخت وجه را صادر کردیم، پیگیری‌های لازم در این زمینه بی وقفه ادامه دارد.

۲_ بانک مرکزی ایران برای خرید واکسن کرونا در این مرحله ۲۰۰ میلیون یورو تخصیص داده است در صورت نیاز منابع بیشتری نیز تأمین خواهیم کرد.

۳_هماهنگی لازم را با وزارت بهداشت در این خصوص داریم و مردم عزیز مطمئن باشند که خرید و انتقال واکسن کرونا در اسرع وقت انجام خواهد شد.

۴_ در کنار اقدام برای تخصیص ارز خرید واکسن کرونا حمایت و پشتیبانی لازم برای تامین ارز تجهیزات مورد نیاز خط تولید برای تولید داخلی واکسن را با اولویت خاص پیگیر هستیم و به همه تلاشگران این عرصه خسته‌نباشید می‌گویم.

زمان احتمالی آغاز واکسیناسیون به دنبال ورود واکسن کرونا به کشور

در ادامه درست همزمان با طوفان توییتری #واکسن_بخرید رئیس انستیتو پاستور ایران از زمان احتمالی آغاز واکسیناسیون کرونا در ایران خبر داد و گفت: در کنار خرید از کواکس تحویل و تزریق واکسن ها در حدود ۶ تا ٨ هفته آینده آغاز می شود، همچنین با هدایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با شرکت های مطمئن مذاکره برای تهیه واکسن کرونا آغاز شده است و واکسن کواکس زودتر به دست ایران خواهد رسید.

بیگلری افزود: کشور ما نپذیرفت از واکسن های ناشناخته برای تزریق مردم استفاده کند اما برخی کشورها پذیرفتند این آزمایش بالینی بر روی مردم آنها انجام شود تزریق واکسن را به صورت آزمایشی فقط برای واکسن هایی اجازه دادیم که تولید داخل و یا تولید مشترک باشد.

رئیس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: نخستین واکسن تولیدی داخل، این هفته وارد آزمایش بالینی می شود و در طی سه تا چهار هفته آینده حداقل دو واکسن وارد فاز یک کارآزمایی بالینی می شود.

بیگلری افزود: خبر بسیار خوب این است که یکی از واکسن ها که تولید مشترک بین ما و کشور دیگر است مراحل حیوانی را به خوبی گذرانده شده است و خوشبختانه فاز یک کارآزمایی بالینی آن هم جواب بسیار خوبی گرفت و مرحله دوم هم در آن کشور در حال انجام است و امیدواریم در بهمن بتوانیم فاز آخر کارآزمایی بالینی را با افتخار به عنوان تولید ایرانی تقدیم مردم کنیم.

واکسن کرونا بخرید

در نهایت نیز ،کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در صفحه توییترش به دنبال طوفان توییتری پنج شب درباره خرید واکسن کرونا نوشت:« از طریق هشتگ هایی چون #واکسن_ می سازیم، #واکسن_بخرید، #واکسن_کرونا_مطالبه_ ملی ، vaccine4iran# و #تحریم_واکسن، ایرانیان نشان دادند که تبلیغات جنبش های ضدواکسن مربوط به برخی محافل یهود و صهیونیست ارتدکس تاثیری در شکل گیری رفتار سلامت مردم ایران ندارد.»

البته باید توجه داشت در این میان مطالبه گران واقعی سلامت دشمن یا دست نشانده نیستند و دل خوشی از کشورهای بیگانه ندارند اما از سیاست گذاران کشور می خواهند تا زمان تولید واکسن ایرانی کرونا برای تامین واکسن برای کادر درمان و بیماران در معرض خطر اقدام کنند و خوشبختان رئیس جمهور چند روز پیش در این باره قول های خوبی داد و اعلام کرد که اولویت های تزریق واکسن مشخص شده است و انتظار می رود مسئولان برای پاسخ به مطالب مردم روند تولید واکسن کرونا را به سرعت دنبال و تا آن زمان اقدام به تامین واکسن کرونا برای گروه های پرخطر کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: