کد خبر: ۵۱۶۷۹۵
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۰

رئیس سازمان جهانی بهداشت روز شنبه در سخنرانی گفت که کرونا آخرین همه‌گیری نخواهد بود که جهان را در می‌نوردد.

                          بهداشت جهانی: کرونا آخرین همه‌گیری جهان نخواهد بود

به گزارش شفاف، «تدروس آدهانوم» رئیس سازمان جهانی بهداشت روز شنبه گفت که همه‌گیری ویروس کرونا که جهان را در سال ۲۰۲۰ در نوردید آخرین همه‌گیری نخواهد بود.

وی در پیامی ضبط شده که توسط سازمان جهانی بهداشت منتشر شد، گفت: «خیلی سخت است که بگوییم کووید-۱۹ برای ما کاملا ناآشنا بود و جهان ما در ۱۲ ماه گذشته کاملا دگرگون شد.»

آدهانوم اضافه کرد که پیامد‌های همه‌گیری کرونا بسیار فراتر از خود بیماری بوده و پیامد‌ها طولانی مدتی در خصوص اجتماع‌ها و اقتصاد‌ها به همراه خواهد داشت.

رئیس سازمان جهانی بهداشت افزود: «اما این نباید به عنوان یک عامل غیرمنتظره در نظر گرفته شود، چون طی سال‌های گذشته گزارش‌ها و تحقیقات و هشدار‌های متعددی وجود داشت که همگی می‌گفتند جهان برای مقابله با هرگونه همه‌گیری آماده نیست.»

این در حالی است که دانشگاه جانز هاپکینز در تازه‌ترین آمار خود شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سرتاسر جهان را بیش از ۸۰ میلیون نفر اعلام کرد.

بر اساس آمار این دانشگاه، شمار تلفات ویروس کرونا در جهان نیز به بیش از یک میلیون و ۷۵۳ هزار نفر رسیده است.

از سوی دیگر گونه جدید ویروس کرونا که از انگلیس نشأت گرفته باعث افزایش نگرانی‌ها در اروپا شده است.

گونه جدید ویروس کرونا که میزان انتشار آن بسیار بیشتر از گونه اولیه ویروس کرونا می‌باشد سبب شده تا اغلب کشور‌های اروپایی به همراه چین و برزیل، پرواز‌های ورودی از انگلیس را متوقف کنند.

البته کرونای انگلیس پیشتر در کشور‌هایی نظیر آلمان، ایتالیا، دانمارک، هلند، سرزمین‌های اشغالی و تعداد دیگری از کشور‌ها مشاهده شده است.

از سوی دیگر «ملیتا ووجنویچ» نماینده سازمان جهانی بهداشت در روسیه گفته جهش ویروس کرونا که در انگلیس کشف شده اهمیت چندانی ندارد.

او گفت: «ویروس کرونا تا به امروز جهش بسیار کم‌اهمیتی داشته و تغییراتش تا به اینجا تأثیری بر اثربخشی ابزار‌های تشخیصی، آمادگی‌های دارویی و واکسن‌های در حال ساخت نداشته است.»

وی گفت توصیه سازمان جهانی بهداشت اجرای تمامی تمهیدات پزشکی و اجتماعی شامل فاصله‌گذاری اجتماعی، اخذ تست و حفظ بهداشت شخصی و پوشیدن ماسک است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: